19 травня - Всесвітній день вишиванки. Свято, яке починалося з Чернівців

У третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки, цього року свято випало на 19 травня. За традицією, в цей день всі охочі приходять на роботу або навчання у самому пізнаваному елементі українського костюма – у вишиванці. У цей день також влаштовують марші вишиванок по всій Україні пише Главком.

Історія свята

13 років тому студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк започаткувала акцію «Всесвітній день вишиванки».

Надихнув її до цього Ігор Житарюк, який регулярно одягав вишиту сорочку на заняття. Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і разом одягнути вишиванки. Спочатку національний одяг вдягало кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету.

Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня. До Дня вишиванки долучилася українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.

Традиції свята

Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку – вдягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Разом із тим, це свято має глибокий зміст. По всьому світу об'єднуються українці в одній ідеї і показують, що мають власну самоідентифікацію та національний код. У цей день варто пам'ятати свою національну та громадянську позиції, культурну освіченість та духовну свідомість.

День вишиванки не передбачає обов'язкових заходів, та протягом усієї історії свята з ініціативи студентів, школярів, громадських та культурних діячів проводяться концерти, хода, конкурси, вечорниці та ярмарки. Цей день завжди супроводжується усміхненими обличчями чи то в транспорті, чи то просто на вулиці. Адже кожен може побачити своїх однодумців. Крім того, у стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів, що обов'язково вплине на того, хто вдягає вишиванку.

Топ–10 цікавих фактів про вишиванку:

Перші вишивки мали здебільшого релігійний зміст і оберігали своїх власників від зла. Існували особливі вишиванки для релігійних ритуалів та святкових подій. Наприклад, дітям при народженні дарували вишиту сорочу, як оберіг від злих духів.

Давньогрецький історик Геродот стверджував, що вишивка прикрашала одяг скіфів, які довгий час мешкали на території сучасної України. Археологи навіть знайшли на Черкащині зображення чоловіків в українських національних костюмах, датовані VI ст. н. е.

Вишиванку завжди майстрували жінки, тому вона символізувала добро, любов і вірність. Одна з традицій зобов'язувала дівчат вишивати своїм нареченим сорочку до весілля.

Існує легенда, що чумаки довіряли прання своєї сорочки тільки одній єдиній дівчині. Так хлопець підтверджував вірність своїй коханій і нікого не допускав до такого сакрального ритуалу.

Першим новатором, який поєднав вишиванку зі світським піджаком, був Іван Франко. Навіть на 20–гривневій купюрі письменник зображений у своєму улюбленому стилі.

Першим ведучим, який з’явився під час прямого ефіру в вишиванці, став Андрій Шевченко. В такому вигляді він відкрив телемарафон «Ніч виборів» на «5 каналі». Згодом цю тенденцію підтримали й інші журналісти та телеведучі.

Дуже багато орнаментів сягають своїм корінням ще до язичницьких часів. Наприклад, знаки сонця, вітру чи громовиці.

Однією з найгарніших вишиванок вважають Борщівську. Її особливість полягає в тому, що вона рясно розшита чорними нитками.

Навіть у Борщівському храмі знаходиться унікальна ікона, на якій зображена Марія, вдягнута саме в таку вишиванку.

Орнаменти вишиванки нині красуються не лише на сорочках, але й на автомобілях, татуюваннях чи на одязі домашніх улюбленців.

Українська вишиванка заполонила майже весь світ.

Значення орнаменту

Кожен регіон України має свою особливу вишивку, яка відрізняється від інших технікою та орнаментом.

Під час створення вишиванки важливо враховувати значення орнаменту:

ромб – символ родючості, поліпшення добробуту сім'ї;
квадрат – баланс, гармонія, удача і порядок;
спіраль – циклічність часу, символ змін;
сварги (нагадують половину цифри 8) – сила духу;
восьмикутна зірка – символ возз'єднання чоловічого і жіночого, посилює інтуїцію;
хрест – захист від темних сил, гармонія і духовне просвітлення;
калина – безсмертя роду і довголіття сім'ї;
ромашка – символ кохання і юності;
маки – потужний захист від зла, наближення виконання бажань.

Згідно з повір'ями, чоловікам краще носити вишиванку з геометричним візерунками, а жінкам – із зображеннями рослин, трав і квітів.

19 травня - Всесвітній день вишиванки
Вишиванка - духовна броня українців.
Україна - броня світу

В кожного українця є в календарі важливі дати, які не скасовуються за жодних умов. Це - День Незалежності, День захисників та захисниць України, День Соборності, Різдво та Великдень.

Ми щиро сподіваємося, що День вишиванки також у цьому списку.

За 16 років існування свята ми не скасовували його жодного разу - ані в 2014-2015 роках, ані під час епідемії коронавірусу. Бути цьому красивому і улюбленому мільйонами українців Дню і під час повномасштабної російської антиукраїнської війни.

Адже сьогодні наш народ захищає не лише фізичні кордони України, а й духовно-культурні. Вишиванка є духовною бронею українців. Вишита сорочка була, є та буде символом нашої ідентичності, віри, надії, любові, боротьби, а головне - перемоги. Перемоги над злом, яке, трансформуючись з російської імперії в період радянської окупації, а згодом - в рф, не змінило своєї сутності. І навіть навпаки - наростило ядерну ненависть до всього українського - від книги до школи, від дитячої вишиваночки до пологового будинку, від маленького села до людного мегаполісу.

Московія чинить геноцид проти українців, але раби ніколи не переможуть вільних людей.

Україна - броня світу.
Українці - єдині, відважні, працьовиті.

Українці по-справжньому вміють цінувати свою культуру. І багатотисячні вишиванкові марші - одне із підтверджень. Втім, цього року ми закликаємо українців в Україні задля безпеки не організовувати велелюдних багатотисячних заходів, бути уважними та обов’язково реагувати на повітряну тривогу. А ось для українців закордоном цьогоріч буде багато завдань: організація масових мітингів на підтримку України, виставок традиційної та сучасної української культури, кінопоказів, велика акція «Вишиванка для друга України» (вишита сорочка в подарунок іноземним політикам, які підтримують нашу державу).

Також нагадуємо, підтримати українське військо можна тут: https://www.comebackalive.in.ua/

Підтримати нашу велику мрію, яка вже напівшляху до реалізації, - створення надсучасного технологічного Музею української вишиванки, можна тут: https://www.denvyshyvanky.com/donate/

Леся ВОРОНЮК, співзасновниця Всесвітнього Дня вишиванки, Фейсбук (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації