Європейська підтримка реформи безпекового простору. Буковинський досвід

Консультативна місія ЄС (КМСЄ) з 2014 року допомагає Україні з реформою безпекового сектору. Ключове, що адресували європейським партнерам після Революції Гідності — підтримати реформу правоохоронної та судової системи та відновити довіру людей до них. Уже в грудні 2014 року з Європи до України прибули міжнародні експерти — відбувся старт Місії. У подальші роки співробітництво з українськими держорганами відбувалося як через стратегічні консультації, так і практичну підтримку реформ згідно зі стандартами ЄС та міжнародними принципами належного врядування та дотримання прав людини.

Починаючи з 2015 року до проєктів Консультативної місії ЄС долучилося Головне управління Нацполіції в Чернівецькій області. Ключове — посилити наявні компетенції та перейняти досвід європейських колег. Поліцейські різних структурних і територіальних підрозділів навчались кращим практикам, підвищували кваліфікацію на організованих Місією тренінгах.

— Зокрема, передбачено три напрямки співпраці: надання стратегічних консультацій щодо реформування сектору цивільної безпеки для розробки стратегій; підтримка впровадження реформ через надання консультацій; співпраця та координація зусиль задля здійснення реформ, — повідомили нам у Головному управлінні нацполіції Буковини.

Далі за сприяння партнерів у Чернівцях почали вдосконалювати професійне навчання поліцейських. Тут оновили тренінговий центр Головного управління Нацполіції, задля покращення всіх видів службової підготовки поліцейських, включаючи функціональну, профільну, тактичну, фізичну, а також підготовку до надання першої домедичної допомоги.

Фото: Поліція Чернівецької області

Так, минулого року лекційну залу у тренінговому центрі заповнили новими меблями та ІТ-обладнанням: ноутбуками, телевізором, принтером, проектором, відеокамерою, інтерактивною дошкою тощо. Для покращення тактичної підготовки поліцейських забезпечили поясними системами, захисними окулярами, протишумовими навушниками, а також телескопом для стеження на значних відстанях.

У центрі повністю обладнали клас медичної підготовки обладнанням для надання домедичної допомоги. Тут встановили манекени з точною імітацією людської тілобудови для проведення серцево-легеневої реанімації та для роботи з дихальними шляхами, а також навчальний дефібрилятор, перев’язувальні засоби і матеріали тощо.

Фото: Поліція Чернівецької області

Для поліцейських, які приїжджатимуть на навчання із віддалених районів області, облаштували житлову кумнату та кухню.

— За сприяння іноземних партнерів також оновлено оснащення секторів дізнання та криміналістичного забезпечення, а також відділення поліції №2 (м. Кіцмань) Чернівецького районного управління поліції, — повідомили нам в поліції.

Розбудова підрозділів дізнання — це те, на що націлений один із проєктів Місії. Тому для підтримки потенціалу підрозділів буковинської поліції неодноразово надали комп’ютерну техніку — ноутбуки, принтери та фотокамери.

Улітку 2020 року в Україні запрацював інститут кримінальних проступків у формі дізнання. Дізнавачі розслідують злочини, за які не саджають за ґрати. Незначні правопорушення отримали назву кримінальні проступки. Найбільш поширеними серед них є дрібні крадіжки, бійки без важких наслідків, шахрайства, а також незаконне поводження з наркотичними засобами без мети збуту. Про підозру у вчиненні кримінального проступку дізнавач має повідомити затриманому впродовж 72 годин.

Фото: Поліція Чернівецької області

Завдяки нововведенням почали швидше розслідуватися кримінальні правопорушення невеликої тяжкості. Це дозволило зменшити суттєве навантаження на слідчі органи досудових розслідувань. Зараз слідчі розслідують тільки злочини середньої тяжкості, тяжкі та особливо тяжкі, а нетяжкі правопорушення в короткі строки розслідують дізнавачі.

— Варто зазначити, що співпраця з КМСЄ значного полегшила роботу секторів дізнання, яких у Чернівецькій області діє дванадцять.

Технічна підтримка офісів та консультування з боку Місії значно пришвидшила запуск нових підрозділів в структурі Нацполіції та їхній подальшій роботі.

Фото: Поліція Чернівецької області

Одним із проектів реформування сектору цивільної безпеки, до якого відноситься поліція, — є побудова ефективної системи досудового слідства. У свій час Місія просувала ідею наділення оперативних співробітників та слідчих однаковими функціями через створення підрозділу детективів. Такі зміни відповідали кращим практикам ЄС.

У липні 2017 року в Головному слідчому управлінні Нацполіції створили підрозділ детективів, до якого увійшли оперативники та слідчі. А у грудні 2017 року підрозділи детективів створили в головних управліннях поліції у всіх областях,в тому числі в Чернівецькій області.

Зараз в підрозділі детективів при слідчому управлінні обласної Нацполіції працює шістнадцять детективів.

Фото: Поліція Чернівецької області

Європейські партнери також посилили спроможність підрозділу у документуванні злочинів та збиранні доказової бази, передавши йому ноутбуки, зовнішні диски та відеокамери. Минулого року буковинські спеціалісти-криміналісти у межах комплексу заходів підтримки України з боку Європейського Союзу, зокрема програми “ПРАВО—Поліція” за підтримки Управління ООН з обслуговування проєктів (ЮНОПС) та Консультативної місії ЄС в Україні отримали пересувні криміналістичні лабораторії.

Фото: Національна поліція України

Така сучасна техніка сьогодні допомагає швидше, оперативніше і якісніше збирати докази на місці скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів. Лабораторія оснащена найвищими й найсучаснішими витратними матеріалами. Зокрема балістичною, біологічною, трасологічною та одорологічною валізами.

За словами заступника Голови Нацполіції Максима Цуцкірідзе, щорічно в державі вчиняється 1 млн 800 тис. кримінальних правопорушень. Кожен 5-й злочин вчинений в умовах неочевидності, тобто особа, яка його скоювала, приховувала свої наміри. Для розкриття, документування таких злочинів потрібні спеціальні знання й сучасна європейська техніка.

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Консультативна Місія ЄС більше не мала можливості реалізовувати в повній мірі свій мандат на території України. У березні—квітні 2022 року країни-члени ЄС доручили Місії нові завдання. Так, вона почала надавати підтримку правоохоронним органам у сприянні переміщенні біженців з України до сусідніх країн ЄС та доставці гуманітарної допомоги до України. Місія також надає підтримку органам системи верховенства права щодо розслідування та переслідування міжнародних злочинів.

Після нападу росії на Україну внесли зміни до планів Програми “ПРАВО-Поліція”. Вона переорієнтувалась на надання екстреної допомоги правоохоронним органам, що сприятиме подальшому виконанню їхніх функцій із підтримання безпеки та правопорядку на благо громадян України. Протягом кількох місяців після 24 лютого 2022 року українські правоохоронці отримають засоби пересування та комунікації, а також захисне спорядження загальною вартістю понад 8 000 000 євро.

— У ці непрості часи ЄС підтримує Україну, — зазначив Ксав'є Камю, голова сектору демократизації й належного врядування Представництва ЄС в Україні. — Верховенство права, безпека та захищеність — це основи квітучого демократичного суспільства, і ми пишаємось тим, що можемо підтримати українських правоохоронців, які щоденно захищають ці принципи. Передані автомобілі підвищать мобільність офіцерів та покращать якість послуг, які вони надають громадянам.

Авто отримав і Чернівецький прикордонний загін імені генерал-хорунжого Олександра Пилькевича.

Фото: eeas.europa.eu

— Державна прикордонна служба України щиро вдячна нашим партнерам за допомогу, зокрема, за поставлені автомобілі. Зараз підрозділи відомства разом з іншими українськими захисниками самовіддано боронять державу від ворога, який віроломно напав на нашу країну, і як ніколи потребують підтримки. Отримані транспортні засоби використовуватимуться для посилення охорони державного кордону та застосовуватимуться для виконання завдань на напрямках, де тривають бойові дії. Разом до перемоги!, — зазначив Геннадій Кравчук, начальник 31-го прикордонного загону імені генерал-хорунжого Олександра Пилькевича.

Технічна підтримка України, її безпекового сектору, засвідчує допомогу в боротьбі проти російського повномасштабного вторгнення. У такі непрості часи європейські партнери залишаються надійними союзниками, адаптовуючи свої програми та проєкти під нові виклики. Аби прискорити поставку нагально потрібних засобів (аптечок, засобів індивідуального захисту, транспорту), що дозволять правоохоронцям підтримувати безпеку та захищати народ України, в Місії впровадили екстрені процедури закупівлі.

Народ України самовіддано бореться проти російського агресора. Те, що розпочаті раніше проєкти ЄС продовжують свою діяльність в Україні, засвідчує, що у війні з державою-терористом ми не одні.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації