ВВС News у своєму репортажі про українських чоловіків, які за гроші тікають за кордон, згадали Чернівці і систему "Шлях"

Після вторгнення Росії в лютому 2022 року влада України заборонила виїзд за кордон для чоловіків 18-60 років. Це породило низку корупційних схем, які працюють досі. Бі-Бі-Сі спробувала з'ясувати, як ці схеми влаштовані, скільки це коштує і хто за цим стоїть.

Між собою українські біженці кажуть: жінку неввічливо питатиме про її вік, а українського чоловіка – як він потрапив за кордон. Бо цілком можливо, що ви поставите його у незручне становище.

Але ми все ж таки запитали кількох. "Іноді мене мучить совість", - говорить у розмові з нами один із тих, хто виїхав.

"Я б в Україні нічим не допоміг", - пояснює другий.

Ці чоловіки виїхали з України за гроші ще навесні. Кажуть, їм пропонували різні варіанти - вибирай, що ближче до душі та розміру гаманця. Нелегальний і небезпечний коштує дешевше, "легальний" з мінімумом ризиків – дорожчий.

Чи справді ті, хто має гроші та вплив, можуть виїжджати з країни?

Ми поспілкувалися з чоловіками, які скористалися різними схемами, щоби залишити Україну, щоб з'ясувати, як це працює.

Також спробували розібратися, який шлях люблять використати чиновники, депутати та впливові особи для поїздок за кордон у особистих цілях. А у представників влада запитала, коли ж ці схеми прикриють. Говорити про все це з нами погодились одиниці.

Колючий дріт

Нелегальна схема

Влада вирішила закрити кордон для чоловіків 18-60 років відразу після вторгнення Росії в лютому 2022 року.

При цьому були передбачені винятки – для батьків трьох та більше дітей, людей з інвалідністю, студентів тощо. Усі ці статуси мають підтверджуватись довідками та різними документами, які почали масово купувати, підправляти та використовувати для виїзду.

Через проблему з підробками, наприклад, уряд України пізніше скасував винятки для студентів. В результаті багато хто, хто досяг 18 років і вступив до іноземних вузів, так і не змогли виїхати на навчання.

Значно збільшилася і кількість спроб незаконно перетнути кордон - полями-лісами, аби в обхід прикордонників. Цей варіант дешевше, але часто небезпечний для життя - можна заблукати і замерзнути в лісі або втопитися в холодній річці.

Віталій (ім'я змінено) – моряк, він перебігав кордон саме так.

Одразу після вторгнення він із сім'єю втік із Бучі до Західної України. Там вони пробули місяць, а потім вирішили їхати за кордон. Сім'я перетнула кордон легально, а Віталій шукав шляхи, як оминути заборону.

"Я знайшов людей, яким заплатив дві тисячі доларів. Нас зустріли і вночі підвезли до річки на кордоні з Румунією. Висадили і сказали: "Ідіть". І ми пішли. Ми пішки йшли через річку. Вона тоді була не глибока, менша ніж по пояс", - розповідає Віталій.

Вода була крижана з сильною течією, тому важливо було її швидко перейти і не впасти. Віталій каже, що чув про різні випадки у попередніх групах перебіжчиків, зокрема зі смертельними наслідками.

Але його групі пощастило - всі живі-здорові, що дійшли до берега. Далі вони шукали дороги, де їздить румунський патруль.

Малюнок

"На тому боці нас вже забрали румунські правоохоронці, - продовжує розповідь Віталій. - Автомобіль курсував біля кордону і просто збирав біженців. Вони там постійно знаходили наших хлопців. Румуни зупинилися, запитали, чи ми українці. Ми відповіли, що так. Вони кажуть: "Сідайте і заспокойтеся, ви більше не на війні, ми вас підвеземо".

У чоловіків перевірили документи та відпустили.

Колючий дріт

"Легальна" схема

Але особливої ​​уваги заслуговує інший спосіб виїзду, який вважається "елітним".

Одразу після закриття кордонів в уряді зрозуміли, що потрібно врегулювати виїзд за кордон водіїв, які перевозять гуманітарну допомогу та товари.

Так, у березні 2022 року запрацювала система "Шлях". Усі, кого до неї вносили, мали право їхати за межі України на період від 30 до 90 днів. І поряд зі справжніми волонтерами та водіями важливих вантажів у список потрапляли люди абсолютно різних професій, значна частина з яких поїхала і не повернулася.

Цю схему називають "легальною" - заплатив гроші і спокійно собі цілком офіційно виїжджаєш із країни. І, звичайно, ці гроші йдуть не до бюджету, а в окремі кишені.

"Я бачив, що люди потроху їдуть, тому шукав спосіб потрапити до "Шляху", - розповідає нам бізнесмен Сергій (ім'я змінено).

Коли почалася війна, він вивіз свою сім'ю з Київської області на захід України, а відправив рідних за кордон. Сам же залишився у Чернівцях. Каже, що спочатку не розумів, що робити далі, але згодом дійшов висновку, що воювати не піде, а роботу, яка потребує частих відряджень, може втратити.

"Я зрозумів, що мені потрібно їхати з країни, тому почав міркувати, як це зробити. Я знав, що багато людей перебігали незаконно через кордон. На той час це коштувало від 2 до 5 тисяч доларів. Але постійно з'являлася інформація, що когось зловили", - розповідає Сергій.

І продовжує: "Це небезпечно, тому що йти потрібно через річки, гори, в холодну погоду... багато питань щодо того, як повертатися додому, якщо ти незаконно перетнув кордон, тому я вирішив, що цей варіант не для мене, і почав спілкуватися з різними людьми, хтось через когось знав різні варіанти.

Поки що Сергій вивчав ситуацію, якраз і з'явилася система "Шлях", яка дозволяє чоловікам-водіям перетинати кордон в умовах воєнного стану. І, як ми з'ясували, практично одразу її почали використовувати як зручну та надійну схему виїзду за кордон.

"Наприкінці березня знайомий розповів мені про "Шлях", яким можна офіційно їхати. Все заносилося офіційно в базу, тебе супроводжували від початку і до кінця. Я погодився. Мені відразу озвучили суму в 15 тисяч євро за людину", - каже Сергій.

Він погодився, передав посереднику дані на себе та кількох знайомих, які також шукали, як обійти заборону на виїзд. І чекав.

Малюнок

Посередник розповів, що документи на них пішли до Івано-Франківської обласної військової адміністрації, та за її рішенням чоловіків вносили до системи "Шлях".

"Через півтора тижні ми отримали інформацію, що все готове. Поїхали до Франківська, щоб зустрітися з посередником і все перевірити. Там з'ясувалося, що знайомих у систему внесли, а мене чомусь немає. Мені порадили ще почекати, і я чекав. і мої знайомі успішно виїхали з країни, а я далі чекав. У чому затримка - ніхто не міг пояснити. Згодом у мене почалися проблеми на роботі, мені потрібно було терміново їхати за кордон. Була загроза втрати бізнесу, я мав негайно вирішити цей питання. У якийсь момент, а це вже був квітень, я попросив повернути мені гроші та шукав інший варіант", - каже чоловік.

Зрештою, йому вдалося виїхати до Польщі з підробленими документами - як багатодітному батькові. Такі "документи" коштували Сергію трохи дешевше – 10 тисяч доларів.

Колючий дріт

Як це працює

Сергій, незважаючи на його невдалий досвід "Шляху", каже, що система має багато прогалин, що дозволяють будь-кому, хто має гроші чи вплив, нею скористатися.

При внесенні людей до списку ніхто докладно не перевіряє, чи справді ти волонтер чи водій гуманітарних вантажів. Просто документи мають бути заповнені правильно. Більше того - тебе можуть внести в цю систему навіть без прав водія, тому що їх ніхто не вимагає.

Це ж стверджує й антикорупційна агенція Уряду України - НАЗК (Національне агентство із запобігання корупції), - яка досліджувала це питання та вказала владі на корупційні ризики системи "Шлях". Ніхто не контролює дотримання водіями цілей та термінів виїзду за кордон.

"Шлях" - сам по собі не проблема, це лише інструмент для реалізації корупційних схем при перетині кордону, - пояснює в бесіді з ВВС News Україна заступник НАЗК Артем Ситник. – Найпопулярніший корупційний спосіб, який ми виявили – виїзд під виглядом благодійності”.

Працює так. Громадська організація представляє список водіїв у військову адміністрацію, а ті ухвалюють рішення про внесення до "Шляху".

Людина їде з особистих питань, жодною благодійністю чи волонтерством не займається, за такі "зручності" платить певні кошти. Ця схема досі дуже популярна, каже Ситник, хоча вже є і затримання, і арешти.

На різних сайтах та телеграм-каналах досі багато оголошень від тих, хто пропонує послуги виїзду за кордон через "Шлях".

Сергій каже, що вартість таких послуг порівняно з березнем-квітнем суттєво знизилася – тепер до "Шляху", за його словами, можна потрапити за 2-3 тисячі доларів.

"Я нещодавно допомагав знайомому виїхати на бізнес-зустріч до ЄС через внесення до системи "Шлях" за 3 тисячі доларів. Інакше він ніяк це не міг зробити, його не хотіли вносити без грошей. Він провів зустріч за кордоном і потім повернувся до України", – каже Сергій.

Він вважає, що попит на послуги виїзду просто впав.

Ми направили запит до "Укртрансбезпеки" - адміністратора системи "Шлях", щоб дізнатися, скільки людей внесли до неї за цей час, проте відповіді так і не отримали.

За даними НАЗК, на вересень 2022 року – 460 тисяч водіїв, ще близько 100 тисяч внесли обласні військові адміністрації. Тобто понад півмільйона людей за півроку.

Також ми намагалися отримати цифри від окремих прикордонних обласних військових адміністрацій (ОВА) щодо того, скільки людей вони щомісяця вносять до системи "Шлях" та чи перевіряють правдивість мети поїздки кожного конкретного водія.

На Івано-Франківщині ОВА відповіли, що цифр у них немає, а документи, які подають компанії на водіїв, ретельно перевіряють, якщо є сумніви - відмовляють у виїзді. Не виявилося даних і в прикордонної служби - ні про те, скільки чоловіків виїхало за цей час за системою "Шлях", ні про те, скільки взагалі чоловіків поїхало з початку війни, а скільки повернулося.

Як виявилося, прикордонники такого обліку (система “Шлях”) не ведуть зовсім. Ніхто цей облік не веде.

За словами Артема Ситника, у цій схемі задіяно цілий ланцюжок органів, жоден з яких не відповідає за достовірність даних. Ні військова адміністрація, яка подає списки, ні адмініструюча система "Укртрансбезпеки", ні прикордонники, які випускають за кордон. А все тому, що орган, який відповідає за це, законодавці досі не визначили.

Тому тисячі людей потрапляють у списки, але чи ці люди займаються волонтерством і перевезенням вантажів, ніхто точно не знає. І так стається вже майже рік.

НАЗК встановило, що до "Шляху" потрапляють три категорії людей: дійсні волонтери та водії гуманітарних вантажів, люди, які їдуть по особистих справах та повертаються, і ті, хто виїжджає та не повертається.

"Друга та третя категорія - це дуже суттєві цифри", - стверджує Ситник.

Серед відомих осіб, які могли скористатися у власних цілях системою "Шлях", НАЗК називає депутата Василя Петьовку та екс-заступника секретаря РНБО України Олега Гладковського.

"Також ми маємо приклад сина Андрія Портнова [колишнього радника екс-президента Януковича, з 2021 року перебуває під санкціями США щодо "акту Магнітського"], який поїхав як благодійник і не повернувся", - додає він.

Василя Петьовку звинуватили у тому, що він клопотав про своїх родичів – зокрема, про дозвіл на виїзд за кордон свого сина та інших членів родини. Звісно, ​​з метою волонтерства.

Зрештою НАЗК встановило, що всі поїздки родичами Петівки відбувалися з метою. За це на нього порушили адміністративну справу, але суд депутата виправдав. Сам депутат неодноразово відкидав усі звинувачення.

Малюнок

Ми намагалися з'ясувати у правоохоронних органів, чи проводяться розслідування щодо виїзду за кордон високопосадовців та звичайних чиновників, але марно. Наші джерела там стверджують, що всі, хто скористався системою "Шлях" і виїхав за кордон з метою, або хто не повернувся, нічого не порушив, адже це був легальний виїзд.

Інша справа – на якій підставі цих людей у ​​цю систему вносили, а це, як виявилось, ніхто не контролює.

У реєстрі судових рішень понад півсотні вироків, які стосуються переважно посередників та благодійних організацій, які брали гроші за внесення до "Шляху". Багатьом учасникам схеми було присуджено штрафи від 17 до 100 тисяч гривень (близько $460 - $2700).

Вироків щодо посадових осіб та чиновників у реєстрі ми не знайшли.

Колючий дріт

Можливі рішення

Якби для чоловіків знову відкрили кордони, це автоматично ліквідувало б корупційні схеми, але влада не збирається цього робити. Ще у серпні 2022 року Володимир Зеленський відповів на петицію, в якій люди просили дозволити виїзд за кордон чоловікам.

Тоді він недвозначно заявив, що поки триває війна, заборона діятиме. А секретар РНБО Олексій Данилов тоді ж присоромив чоловіків, які під час війни тікають із країни.

"Може бути альтернатива - будь ласка, йдіть, допомагайте тим хлопцям, які є на фронті. Роботи в країні дуже-дуже багато. Нема чого ховатися за жіночою спідницею і бігти з країни. Треба допомагати. Допомагайте іншим способом. Знаходьте можливість допомагати. Це несправедливо, коли чоловіки тікають із країни під час війни. Я цього не вітаю", - заявив Данилов.

У Івана Дубинського бізнес у сфері маркетингових досліджень, у його компанії працює близько ста осіб.

"Звичайно, ця галузь перебуває у кризовому стані, у нас були звільнення та урізання зарплати людям", - каже він. Але при цьому сенсу кудись їхати не бачить.

"Я знаю чоловіків, які виїжджали за різними схемами, а потім поверталися назад", - каже він і додає, що у своєму оточенні не бачить такого, щоб багато чоловіків тікали за кордон.

Сергій та Віталій, про які ми писали вище, в Україну не повернулися, і поки що йде війна, не планують цього робити.

Віталій так і залишився із сім'єю у Румунії, продовжує ходити в море. Каже, іноді совість мучить, що втік. "Особливо, коли дивишся новини з України про вибухи, загиблих, дітей... то навіть дуже мучить".

"Але я розумію, що зі своєю професією ніде в Україні не працював би. А воювати я не вмію. Я моряк, штурман. Закриті кордони - це для мене означало б втратити роботу", - каже чоловік.

Сергій відповідає більш категорично: "Кожна людина у цій ситуації може приносити певну користь. Я там нічим би не допоміг. А зараз продовжую заробляти та маю можливість перераховувати певні обсяги коштів в Україну. Я вмію заробляти гроші, і цим допомагаю. Це здоровий глузд".

Дискусії про правильність заборони у суспільстві не припиняються, як і продовжують діяти і корупційні схеми.

Загалом у НАЗК їх нарахували вісім. Докладно дослідивши кожну з них фахівці вже давно розробили рекомендації, що потрібно зробити, щоб прикрити корупцію.

"Ми передали рекомендації, розпочали роботу з відповідними органами і зараз на завершальній стадії. Є реакція, є розуміння, що ми – локомотив цього процесу, і є напрацьований проект плану. Сподіваюся, найближчим часом ми його затвердимо та почнемо реалізовувати", - каже Артем Ситник.

Основне, що потрібно зробити – це встановити дієву систему перевірки даних щодо водіїв, яких вносять до "Шляху", а також контролю за термінами їх поїздок. Чому влада цього досі не зробила, питання.

Усі розуміють, що ключову роль у цьому відіграє позиція Банкової [вулиця у Києві, на якій розташована адміністрація президента]. Медійний простір останнім часом рясніє корупційними скандалами, у тому числі щодо чиновників, які легко їздять за кордон у особистих справах.

Через відпустку в Іспанії звільнили заступника генпрокурора Олексія Симоненка, а через поїздку до Таїланду депутата Миколи Тищенка вигнали з правлячої партії "Слуга народу".

Зеленський навіть провів засідання РНБО, на якому розпорядився дозволити топ-чиновникам та посадовцям, зокрема жінкам, їздити за кордон лише у відрядження. У всіх інших випадках – не можна. Що уряд уже виконує.

Окремий пункт указу стосується системи "Шлях" - СБУ має перевірити, як працює цей ланцюжок і як вносяться дані до цієї системи. У спецслужбі нам повідомили, що вже взялися за це, але про деталі не можуть поширитися - секретна інформація.

Здається, це шанс для української влади показати, наскільки серйозно вони налаштовані боротися з корупцією. Це важливо і для міжнародної допомоги, і для внутрішньої стабільності. Адже війна триває, а мобілізація чоловіків лише посилюється. Хтось отримує повістку і йде служити, хтось тікає за гроші, а хтось на цих хабарах збагачується.

Оксана ТОРОП, BBC News Україна


ДО РЕЧІ:

(Червень 2022 року)

Вся Осачукова рать, Або Краплені карти "Васі З"

Поки підвішаний за "фаберже" голова Чернівецької ОВА Сергій Осачук борсається в тривожних очікуваннях на очах усієї області, спливають нові факти його активної міжнародної діяльності.

Тим, хто підзабув, нагадаю, що два тижні тому у кабінетах голови Чернівецької військової адміністрації київська поліція та ДБР провели обшуки, пов'язані із розкраданням його командою іноземної гуманітарної допомоги та зловживаннями при оформленні дозволів на виїзд за кордон для осіб призовного віку за системою "Шлях". І наскільки я знаю, це не кінець.

Ця друга причина (виїзд по системі «Шлях») є подекуди ще більш болючою та небезпечною для вже дискредитованого Осачука.

Після цього Кабінет Міністрів погодив його звільнення з посади голови Чернівецької ОВА. І сьогодні і сам Осачук, і область в очікуванні указу президента, який прибере від влади не тільки його, а й, вірогідно, поставить на місце всіх членів фірташівського клану на Буковині.

У ході розслідування з'ясувалося, що у зверненнях Сергія Осачука до Держприкордонслужби фігурували не тільки особи, котрі реально завозили гуманітарну допомогу в Україну, у тому числі автомобілі для ЗСУ, а не злодіїв у білих халатах, а й викладачі вишів, які їхали буцімто на міжнародні конференції. А ще дуже одіозні та відомі у області люди, наближені до владного корита.

Причому багато з тих, кого голова ОВА відрядив за кордон, у воюючу Україну не повернулися. А це чоловіки віком до 60 років, тобто потенційні призовники. І це відбувалося на тлі того, що за командою губернатора у самих Чернівцях та селах військові і поліцейські патрулі вручали повістки кожному перехожому молодому чоловікові. Бо офіційно Осачук намагався зробити Буковину лідером з призову серед інших областей і, подейкують, що за це добру “премію” заробив.

Іншими словами, у той час, коли прикордонники, поліція та СБУ щораз затримують ухилянтів від призову, які платять місцевим провідникам шалені гроші у валюті за перетин кордону собачими стежками, цілий обласний губернатор напрацював схему карусельної відправки призовників у ЄС!!!

У розлогих списках на виїзд фігурували навіть такі професійні водії, як Артур та Іван Мунтяни, Василь Продан, а також інші наближені до оборудок з гуманітаркою депутати і чиновники. Навіть цілком призивного віку «рупор підготовки громадської думки», нинішній керівник «Чернівецького продана» Вишинський.

Зараз багато хто вже є фігурантом кримінальних проваджень.

Коли вже цю лавочку для Осачука прикрили, у мережу потрапив ще один цікавий документ з дуже відомим прізвищем.

Виявляється, що проданів журналіст Василь Забродський теж був серед тих, кого пан Осачук так люб'язно спроваджував подалі від війни.

Більше того, як виявилося згодом, Василь Забродський отримав дозвіл від голови ОВА для гуманітарного виїзду на чемпіонат з покеру в Македонії.

Це у якій фаворі потрібно бути у керівника області, щоб регулярно отримувати дозволи під час війни їхати за кордон грати у карти? Можливо, саме тому Забродський так вірно виконує роль осачукового Цербера, підриваючись над землею у бажанні прислужитися? Кидаючись без намордника то на поліцейських, то на есбеушників, котрі намагаються зупинити тотальне розкрадання іноземної гуманітарної допомоги в області та припинити ручне управління державними бюджетними коштами.

Хоч якось приземлити губернатора і його заступників, які відірвалися від землі та заходилися царювати на невелику гоп-компанію.

Коли вже дуже запахло смаленим у будинку з левами, Василь Забродський, котрий щойно повернувся з картярського чемпіонату, навіть змушений був бігти у "Епіцентр" і виставити відео про те, як він купує кілька спальників для армії.

Але це зовсім не означає, що у відомого картяра, колишнього есдека і журналіста-телевізійника команди Плужникова-Папієва, читай Медведчука, прокинулася совість.

Просто Василь зрозумів, що карта Осачука бита, а Продан вже ніякий не джокер у цій ситуації. І завтра за тухес можуть взяти і його, Забродського, такого нетонучого та на його власну думку фартового. Тому він і б’ється в міністерські різні двері аби хоч хтось допоміг йому виїхати на черговий покерний матч за кордон. Бо війна війною, але не для затятих картярів.

А за цим проглядається, щонайменше, втрата грошовитих замовників і місця в шоколаді при владі. Перспектива непевна з огляду на те, що нова мітла навряд чи захоче бруднитися об нього.

Тим більше, що не забаряться київські обшуки і у Василя Сафроновича, котрий вважає, що він у тіні, за кадром…

Надія, що з великої хмари буде малий дощ, а президент задіяний у серйозній політиці і справах воєнних може про Осачука і його фінансові пустощі забути, тане з дня на день.

Ніхто не забутий - ніщо не забуто. Війна нічого не спише.

Просто номінантів на управління областю у цей злачний для чиновників, наближених до розподілу гуманітарки і пиляння бюджету період, виявилося багато. Стодоларовій купюрі нікуди впасти. І всі розумні та красиві, всі як один прагнуть рятувати Буковину. Тому “кастинг” затягнувся.

Але це питання кількох днів. Нового голову ОВА привезуть обов'язково. Одна біда - міст між Жванцем та Атаками тепер охороняється кулеметниками. Тому тих, хто вже готується вибігати з квітами на дорогу, можуть і не підпустити.

А тоді вже, вірогідно, почне розкручуватися справжній кримінальний блокбастер про нинішню владу. І стосовно бюджетних зловживань, і гендлювання гуманітаркою, призначеною для ЗСУ та розбомблених міст. І щодо шкіл з падаючими стінами, і стратегічних мостів, розпиляних на металобрухт.

Можливо, дійде і до колекції картин Івана Снігура, котра розчинилася в тумані після його смерті та владного опікунства. Серед експонатів у якій були і дорогущі картини Коровіна...

Цікаво буде подивитися відосики Забродського, коли карта ляже саме так...

Петро ТВЕРДОХЛІБ, небайдужий буковинець, колишній атошник
Спеціально для БукІнфо (с)


(Серпень 2022 року)

На Буковині СБУ викрила нову схему незаконного переправлення «ухилянтів» через держкордон: за винагороду їх вносили у списки системи “Шлях”

На Буковині група осіб за «винагороду» допомагала чоловікам призовного віку, втекти за кордон, уникнувши мобілізації в часі воєнного стану.

Як повідомляє Управління СБ України в Чернівецькій області, механізм полягав у тому, що зловмисники вносили дані клієнтів, які нібито є водіями-членами благодійних та громадських організацій, у спеціальні списки. Далі ця інформація потрапляла в автоматичну систему видачі дозволів для безперешкодного перетину державного кордону «Шлях». Така послуга вартувала до 3 тисяч доларів США. Оперативники спецслужби встановили 11 фактів таких протиправних дій.

Одного з учасників злочинної схеми правоохоронці затримали у центрі Чернівців під час отримання від одного з «клієнтів» частини обумовленої суми у розмірі 20 тис грн.

Фігуранту (повідомлено про підозру) за ч.3 ст.332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України) Кримінального кодексу України. Триває слідство для встановлення усіх обставин злочину та причетних до протиправного бізнесу осіб.

Спецоперацію проводили оперативники СБУ в Чернівецькій області спільно з працівниками ДСР та слідчими Національної поліції за процесуального керівництва Чернівецької обласної прокуратури.


1 грудня 2022 року:

Чиновниця Чернівецької ОВА незаконно переправляла військовозобов’язаних за кордон через систему «Шлях». Встановлено понад 50 випадків

Фото: Офіс Генерального прокурора

За процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора повідомлено про підозру посадовиці Чернівецької обласної військової адміністрації за фактами незаконного переправлення осіб через державний кордон України, а також несанкціонованих дій з інформацією, яка оброблюється в автоматизованих системах (ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 362 КК України).

Як повідомляє Офіс генерального прокурора, слідство встановило, що підозрювана вносила відомості до системи «Шлях» про дозвіл на виїзд військовозобов’язаним чоловікам призовного віку.

Встановлено понад 50 фактів виїзду чоловіків за межі України під приводом ввезення гуманітарної допомоги.

З метою вилучення необхідних документів та іншої інформації тривають санкціоновані обшуки на території Чернівецької області.

Досудове розслідування здійснюється Головним слідчим управлінням Нацполіції України за оперативного супроводу ДСР Нацполіції України.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації