На Прикарпатті негода повалила дерево, а під ним знайшли архіви УПА. ВІДЕО

Неймовірна історична знахідка. На Прикарпатті знайшли справжні архіви Української Повстанської Армії, датовані періодом після Другої Світової війни.

У селі Козаківка, що на Болехівщині Івано-Франківської області, негода повалила дерево, а під ним виявилися справжні історичні скарби.

Паперові згортки, які знайшли у лісі, одразу передали фахівцям. Науковці та історики вже детально вивчають знахідку.

Директор комунального підприємства “Пам’ять”, голова громадської організації “Меморіал” Василь Тимків каже, що цінні документи УПА потребують реставрації, але, на щастя, вони виявилися у досить доброму стані.

Левова частка архівів датована 1948-1949 роками.

“Як правило, ховали такі документи у бідонах в землі за межами криївки. Навіть якщо криївка могла бути виявлена, архів мав бути збереженим. Бідон, в якому зберігалися ці документи повністю знищений, але документи збереглися у задовільному стані і читабельні”, - каже Василь Тимків.

Фахівці вже визначили: цей Архів належав головному осередку ОУН на Прикарпатті. Це матеріали про боротьбу українських націоналістів. Цікаво, що серед документів є листівки та брошури з підпілля до радянських окупантів російською мовою. Одна з них має назву “Кто такие бандеровцьі и за что они борятся”, датована 1948 роком.

За словами Василя Тимківа, ця брошура чітко показувала, що український народ бореться за свою свободу та незалежність під гаслом “Свобода народам - свобода людині!”.

Серед знайденого - брошура представника ОУН Михала Дяченка (псевдо Марко Боєслав). Він тривалий час був редактором підпільного журналу УПА “Чорний ліс”. Цікаво, що видання було кольоровим. Історики припускають, що частина такого журналу повстанці переправляли за кордон, щоб інформувати ігші народи про визвольну боротьбу українців.

“Радянська пропаганда всіляко очорнювала і перекручувала інформацію про український визвольний рух. Тому представники національного підпілля робили все можливе, щоби ідея незалежності жила в українському суспільстві. Зрештою, це і спрацювало”, - додає Василь Тимків.

Найважливіше тепер - відреставрувати знахідку, кажуть фахівці. На це знадобиться кілька місяців, відтак всі історичні матеріали будуть оцифровані, щоб знайдений архів ОУН-УПА був доступний для подальшого детального вивчення.

До вашої уваги сюжет Телерадіокомпанії НТК:


DIM RIA
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації