В Україні проведуть масштабне підвищення пенсій за новими правилами: до чого готуватися і скільки платитимуть

В 2024 році в Україні проведуть підвищення пенсій за новими правилами. Мінсоц анонсував введення бальної системи, яка за описом повністю відповідає індексу заробітку. Коштів на значне зростання виплати немає, тож українці на заслуженому відпочинку наступного року в середньому отримуватимуть на 500 грн більше.

Про те, як і кому перерахують пенсії в 2024 році, пише OBOZREVATEL.

Що таке "осучаснення" пенсій і навіщо воно потрібне

В Україні близько половини пенсіонерів, якщо скасувати всі доплати, мали отримувати пенсію нижче за мінімальну, заявила міністрерка соцполітики Оксана Жолнович. Наприклад, у березні 2018-го середня зарплата була на рівні 6930 грн (дані ПФУ). І пенсія нараховувалася виходячи із зазначеного розміру зарплати. А в березні 2023-го та сама середня зарплата становить уже 13 423 грн. Тобто два пенсіонери із середніми зарплатами та однаковим стажем отримають абсолютно різні пенсії, якщо вони вийшли на заслужений відпочинок у різні роки.

Востаннє масштабне "осучаснення" пенсій в Україні відбувалося 2017-го. Тоді, згадує у розмові з OBOZREVATEL колишній міністр соцполітики Андрій Рева, який і проводив "осучаснення", у формулі розрахунку пенсій замість застарілої зарплати всім встановили на той момент сучасний показник зарплати 3764 грн (за законом враховується середня зарплата за три роки).

Це призвело до різкого підвищення пенсій у більшості українських пенсіонерів. Замість "осучаснення" пенсій в Україні проводять щорічну індексацію. Її розмір вважають як сукупність від половини минулорічної інфляції та 50% від середнього за три роки зростання зарплат. На отриманий відсоток збільшують зарплату, яка врахована у формулі розрахунку пенсій.

Як за новими правилами "осучаснюватимуть" пенсії, у Кабміні не розповідають. Жолнович анонсувала запровадження балів та пояснила: якщо пенсіонер отримував середню зарплату, то це 10 балів, а якщо більше – 11 балів. Рева коментує: "У нас і зараз у формулі є коефіцієнт заробітної плати. Якщо зарплата дорівнює середній, це коефіцієнт 1, а якщо, наприклад, на 10% вище, то це коефіцієнт 1,1. Вони не знають дробу і будуть використовувати бали?"

Справді, у формулі розрахунку пенсій і зараз зважають на співвідношення власної зарплати до середньої. Однак замість балу використовують коефіцієнт. Якими будуть умови осучаснення пенсій, у Мінсоці не розкривають. А від пояснень про бальну систему більше інформації не стало.

Як підвищать пенсії в Україні

Пенсії 2024-го, як заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, підвищать до 6 тис. грн. Зазначимо, з червня 2022 року до червня 2023 року середня пенсія збільшилася на 874 грн. Такими темпами вже до кінця 2023-го середня пенсія становитиме лише 5496 грн. А за минулий рік зросте на 500 грн. Тобто підвищення буде менш відчутним після запровадження нового методу розрахунку, ніж до нововведень.

Бюджет Пенсійного фонду 2024-го становитиме 322 млрд грн. Цієї суми вистачить на індексацію, проте розраховувати на різке підвищення не варто. За оцінками Мінсоцу, в результаті нового "осучаснення" пенсії підвищать усім, хто вийшов на пенсію не раніше ніж три роки тому.

Крім індексації та запровадження бальної системи, деталі яких досі не розкрито, в Україні також проведуть підвищення прожиткового мінімуму (чого не було 2023-го). Разом із підвищенням прожиткового мінімуму для пенсіонерів зростають:

- мінімальна пенсія;

- максимальна пенсія;

- виплата для тих, хто має наднормативний стаж.

Мінімальну пенсію в Україні підвищать з 2093 до 2361 грн вже з січня 2024-го. Максимальну пенсію збільшать із 20 930 до 23 610 грн. А за стаж наднорми доплачуватимуть замість 20,9 грн за кожен додатковий рік до 23,6 грн.

Нині це 2093 грн, а з нового року – 2361 грн. За 2022, 2023 та 2024 рр. ціни, з урахуванням закладених прогнозів, зростуть на 52,2%. Тобто лише для того, щоб наступного року підвищення пенсій компенсувало зростання цін, мінімальна виплата має становити 2944 грн. А натомість пенсіонери отримуватимуть лише 2361 грн.

До речі, наповнення бюджету ПФУ відбувається насамперед за рахунок внесків із зарплат військових. Після закінчення повномасштабної війни та демобілізації Пенсійному фонду доведеться шукати можливості компенсувати втрачені ресурси, інакше пенсії навіть без урахування індексації залишаться під великою загрозою.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації