Розширити існуючий бізнес або почати власну справу: як ЄС підтримує малий бізнес на Буковині

ВОДА КАМІНЬ ТОЧИТЬ /

Ефективність малого та середнього бізнесу найкраще відчутна на місцевому рівні. Саме тому такий бізнес є основою соціально-економічного розвитку. Відтак в рамках проекту ПРООН «Сталий розвиток сільських територій Чернівецької та Одеської областей» за підтримки Австрійської агенції розвитку (ADC) на Буковині створили та розвинули вісімнадцять осередків малого підприємництва.

Автосервіс Юрія Кордуняна отримав новий поштовх у розвитку після участі у такому проекті. «Колись ми працювали у маленькому гаражі три на п’ять метрів і зовсім випадково дізналися про цей проект», – пригадує Юрій Кордуняну, власник станції з техобслуговування в селі Мамалига.

Звісно, приміщення для роботи у нього було і на той час він вже думав розширити свій маленький бізнес. «Для цього нам було потрібно працювати ще рік-два. Та завдяки підтримці ЄС старт відбувся набагато швидше. У результаті ми отримали грант на закупівлю обладнання на суму близько чотирьох тисяч євро: підйомники, преси та інше. Робота пішла набагато краще: збільшились об’єми, послуги стали якісніші та й умови для роботи значно покращились», – розповів Юрій. Авто-майстер за власний кошт розширив та утеплив приміщення й сьогодні обслуговує як приватний, так і громадський транспорт.

Аркадій Шова, голова Мамалигівської ОТГ, підкреслює важливість такої ініціативи в громаді: «Значним плюсом перемоги проекту є робочі місця. Також тепер, щоб відремонтувати авто не потрібно їхати у Новоселицю (місто за 25 км від села). Навіть більше, тепер сюди приїжджають клієнти з Хотинського району, з сусідніх ОТГ», – зауважує Аркадій Шова.

Олександр Ковальчук, координатор проекту у Чернівецькій області, зазначив, що у свій час у відібраних для реалізації ініціатив об’єднаних громадах, селах, містечках проводили невеликі збори з активом жителів, розповідали про умови участі бізнесу у проекті. «Була умова, що це має бути бізнес орієнтований на всю громаду. Через 2-3 тижні уже були люди з невеличкими бізнес-ідеями. Це міг бути або бізнес з нуля, або ще не дуже розвинутий бізнес. До того ж це мала бути ідея, яку підтримає громада», – розповів Олександр Ковальчук.

Якщо у потенційних грантоодержувачів була ідея, але вони не знали як її реалізувати, для них організували 4-х денне навчання у вихідні. Після такої бізнес-школи учасники протягом місяця мали написали бізнес-план, який розглядався експертною комісією. Цікаво, що ті ідеї, які пройшли експертну оцінку, учасники мали захистити в себе в громаді.

Анна Заришняк пригадує, що «було оголошення про збір жителів селища. На збори приходили люди, слухали презентації бізнес-ідей, задавали питання. Після – було голосування за найпотрібніші для громади проекти». Анна пропрацювала вчителькою англійської мови в гімназії селища Берегомет протягом семи років. Та після перемоги її бізнес-проекту вона звільнилася, вирішивши присвятити себе одній справі.

«За час роботи в школі я зрозуміла, що наші підручники не дуже націлені на навички говоріння. Паралельно пішла тенденція до відкриття курсів, шкіл, дошкільних груп. Мені була цікава організація цього процесу. Вже тоді в голові визріла ідея, що класно було б щось відкрити в селищі, бо у нас в районі не було жодних курсів іноземних мов. У той час я почула, що набирають кандидатів на участь у програмі Австрійської Агенції Розвитку і ПРООН для малого бізнесу. Я вирішила спробувати та подала заявку», – розповідає Анна Заришняк.

Оскільки для Анни все це було новою справою, вона пройшла навчання в бізнес-школі, після якої розробила власний бізнес-план. Свою ідею жінка захистила на зустрічі із жителями селища, які її підтримали.

«Цей грант йшов на закупівлю обладнання. Тому на виділені кошти я закупила все необхідне для початку роботи: інтерактивну дошку, ноутбук, чотири пари навушників, чотири планшети, комплект меблів для маленьких учнів, коркову дошку, принтер, книги, проектор. Далі я почала збирати учнів. Спочатку їх було лише 20, але потроху ми ставали популярнішими і перед карантином у нашій студії навчалось 170 учнів».

У студії іноземних мов «Study Time» працюють з дітками від чотирьох років за різними віковими групами: початкова, середня, доросла.

Таким чином, співпраця між представниками громад Буковини та міжнародним донором дала свій результат. Мова як про реалізовані мрії окремих жителів, так і загальний розвиток окремо взятої громади.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)


Коментарі:
Більше новин по темі: