Financial Times: Путін вважає себе Петром I, а оточення боїться говорити йому правду

Ділове британське видання Financial Times опублікувало власне розслідування причин початку війни, розв'язаної Кремлем рік тому. Опитавши шістьох представників найближчого оточення президента Володимира путіна (всі шість попросили FT про анонімність), видання відновлює картину того, як ухвалювалися рішення з таких питань, як анексія Криму та вторгнення в Україну, цитує видання BBC News.

Зокрема, FT пише, що рішення про початок "спеціальної військової операції" було прийнято настільки вузьким колом, що поставлені перед фактом вторгнення високопоставлені чиновники Кремля, члени кабінету і бізнес-еліти не могли повірити в те, що відбувається.

Один із співрозмовників FT розповів виданню, що, коли олігархи, що здивувалися, звернулися за роз'ясненнями до міністра закордонних справ Сергія Лаврова (який сам дізнався про війну за пару годин до її початку), той відповів: "У нього [путіна] три порадники - Іван Грозний, Петро І та Катерина Велика”.

"Він [путін] дійсно вірить у все, що говорить про сакральність і Петра I. Він думає, що увійде в історію як Петро", - сказав FT один із колишніх високопоставлених представників Кремля.

путін весь час шукає виправдання своєму рішенню про вторгнення, кажуть джерела, переконує себе та оточуючих, що він не мав вибору.

"Він каже своєму оточенню, що, мовляв, так, ми виявилися зовсім не готові [до війни], в армії хаос, промисловість у занепаді, але краще зрозуміти це таким чином, а не тоді, коли нас завойовуватиме НАТО", - розповідає співрозмовник газети.

Джерела FT сходяться в тому, що після початку війни російський президент виявився ще більшою ізоляцією від своїх підлеглих, ніж раніше.

"Сталін був лиходієм, але хорошим управлінцем, тому що йому було абсолютно неможливо збрехати. А путіну ніхто не може сказати правду, - пояснює інше джерело. - Людина, яка нікому не довіряє, починає спиратися на думку дуже вузького кола людей, які йому брешуть ".

Колишній високопоставлений представник Кремля розповів у зв'язку з цим, як путін повірив Віктору Медведчуку, який запевняв, що Україна готова впасти в обійми Росії.

"Якщо Медведчук каже, що йде дощ, краще переконатися в цьому особисто - за вікном буде сонце. Є результати опитувань, є спецслужби - як можна робити щось серйозне на підставі того, що говорить Медведчук", - дивується співрозмовник FT.

Проте прогнози Медведчука підтверджували і у ФСБ, що й переконало путіна у гарантованій перемозі. До того ж, нагадують джерела, успіх мали забезпечити й величезні суми, виплачені деяким українським політикам у владі.

В оточенні путіна були спроби переконати його, кажуть джерела. Наприклад, Микола Патрушев на засіданні Ради безпеки за три дні до вторгнення просив президента не поспішати.

"Він знав, у якому жалюгідному стані знаходиться армія, і намагався донести це до путіна. Але путін був надмірно самовпевнений. Він знає краще за своїх радників, так само як Гітлер знав все краще за своїх генералів", - розповіло джерело, близько знайоме з ситуацією в описуваний період.

Щодо можливого застосування ядерної зброї у війні з Україною, то Путін вже відмілив цю опцію, стверджують двоє людей, близьких до президента. За їхніми словами, він зрозумів, що навіть обмежене тактичне використання не принесе Росії користі у цій війні, а радіоактивна хмара принесе на російську територію.

При цьому він абсолютно готовий до затяжної війни, вірячи, що країна знайде способи витримати економічний тиск.

Він уже зрозумів, що продовжувати говорити про те, що війна не торкнеться більшої частини населення Росії, далі неможливо. Це було прийнятно в перші місяці після вторгнення, коли життя більшості дійсно продовжувало текти у звичайному ключі.

Зараз він обрав іншу риторику - гучні слова про мобілізацію сил і необхідність загального об'єднання перед загрозою.

Однак той факт, що влада не була впевнена у здатності зібрати повний стадіон на нещодавній патріотичний концерт у Лужниках та зігнали десятки тисяч шляхом грошових виплат чи погроз, говорить про те, що нова риторика не особливо діє на росіян, пише Financial Times.

Приймаючи рішення про анексію Криму в 2014 році, путін не повідомив навіть власну Раду безпеки, згадує один із близьких до президента на той час чиновників.

Радники відмовляли його від ідеї послати до Криму війська, розповідає джерело, але путін сказав буквально таке: "Це історичний момент. Якщо ви з цим не погоджуєтесь, можете піти".

Багато хто з його оточення згадує, що слабка реакція Заходу, який злякався подальшої ескалації та розриву економічних відносин з Росією, остаточно запевнила путіна у правоті його рішення щодо Криму.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації