Чи вцілів ЗРК Patriot? Чому не варто вірити заявам росії про знищення комплексу і що насправді сталося під час атаки

Третю добу в Україні обговорюють долю ЗРК Patriot, який в ніч на 16 травня захищав небо Києва та вберіг українську столицю від ураження російськими ракетами, зокрема шістьма гіперзвуковими Кинджалами.

Росія намагається довести, що одному з Кинджалів нібито вдалося уразити і знищити ЗРК Patriot. На це в українському Міноборони вже саркастично зауважили, що російська пропаганда воює потужніше, ніж чимало армій світу, а у Повітряних силах ЗСУ закликали не хвилюватися про долю Patriot. Тим часом CNN з посиланням на трьох неназваних офіційних представників США повідомив, що ЗРК отримав «мінімальні» пошкодження. NV зібрав головне, що відомо про можливі наслідки російської атаки для українського ЗРК Patriot: від офіційних заяв України і США до думок військових експертів.

Фантазії російської пропаганди про «знищення» ЗРК Patriot

Після масованого удару по Києву в ніч на 16 травня Міноборони Росії заявило про те, що в межах української столиці нібито було "уражено ракетний комплекс Patriot виробництва США" — мовляв, окупантам вдалося поцілити в ЗРК «високоточним ударом гіперзвуковим ракетним комплексом Кинджал».

Нагадаємо, за підсумками вчорашньої атаки Повітряні сили ЗСУ повідомили про збиття всіх 18 ракет, запущених Росію в ту ніч — серед них шість Кинджалів і дев’ять Калібрів, а також ракети з наземних комплексів С-400 та Іскандер.

Водночас російська пропаганда, зокрема низка провоєнних пабліків, почала активно поширювати маніпулятивні «докази» про нібито влучання по ЗРК Patriot. Найвідомішими з них є кадри, зафіксовані стаціонарною камерою в Києві, на яких видно низку пострілів невстановленої системи ППО («воєнкори» РФ стверджують, що це і є Patriot). Після певної паузи видно також помітний спалах орієнтовно в тому ж боці, звідки вилітали протиракети. Це, як намагаються довести російські пропагандисти, буцімто і є свідченням ураження ЗРК Patriot.

Що насправді сталося з Patriot: офіційні коментарі України та дані США

Міноборони України швидко дало зрозуміти, що заяви російської пропаганди — цього разу про нібито знищення Patriot — традиційного не варті того, щоб їм вірити.

«Пресслужба Міноборони Росії потужніша за армії більшості країн. Росії навіть не потрібна армія, щоб завоювати весь світ; її державні ЗМІ та речник Міноборони Конашенков більше ніж адекватні», — саркастично прокоментувало Міноборони України російську заяву про буцімто «ураження» ЗРК Patriot ракетою Кинджал.

У Повітряних силах України також запевнили, що хвилюватися за долю Patriot українцям не варто. 17 травня під час телемарафону речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат детально пояснив, чому знищити такий зенітно-ракетний комплекс одним ударом Кинджала неможливо.

Ось головні факти про розосередження комплексу Patriot, які навів Ігнат:

  • Patriot — це дивізіон, який складається з командного пункту, радара, а також самих пускових установок (їх може бути до 8 в одній батареї ЗРК Patriot).
  • «Бойова обслуга» комплексу сидить у командному пункті. Саме вона займається відстеженням цілей, отримує інформацію про ситуацію у повітрі у зоні своєї відповідальності. При цьому, командний пункт може працювати у трьох режимах: ручному, напівавтоматичному й автоматичному. У ніч на 16 травня було використано саме автоматичний режим, який дозволяє без втручання людини збивати повітряні цілі.
  • Кожна з пускових установок оснащена чотирма транспортно-пусковими контейнерами для ракет. Ці установки розташовані окремо одна від одної, щоб забезпечувати бойову роботу комплексу.

«Знищити систему якимось там Кинджалом — ну це неможливо. Тому все, що там вони розповідають, я думаю, що хай залишиться в їхньому архіві пропаганди […], — додав Юрій Ігнат. — Я хочу сказати: Не переймайтеся за долю Patriot».

Він також пояснив, чому 16 травня командування Повітряних сил ЗСУ взагалі відмовилося коментувати твердження Міноборони Росії про нібито знищення Patriot. За словами Ігната, спікер російського відомства Ігор Конашенков «вже 8 разів поспіль знищив весь склад нашої авіації». За його словами, якби Україна дійсно мала ту кількість зброї, про знищення якої заявляла Москва, «ми, мабуть, вже давно б перемогли».

З офіційних та неофіційних коментарів американських чиновників випливає, що під час нічної атаки 16 травні ЗРК Patriot міг бути лише певною мірою пошкоджений, але не знищений. Ось які коментарі зі США з’явилися за останню добу:

  • Джон Кірбі, спікер Ради національної безпеки при президенті США, заявив, що не може підтвердити навіть повідомлення про ймовірне пошкодження установки Patriot в Україні. Кірбі додав, що навіть якби комплекс дійсно був пошкоджений і потребував би ремонту за межами України, «ми, безумовно, допомогли б у цьому». Він також пояснив, що американське військове обладнання, яке надсилається в Україну, часто не є новим і вже має певну історію пошкоджень чи зношування, і що від масштабу пошкодження — якщо воно дійсно є -— «залежатиме, чи зможуть його відремонтувати українці, чи нам, можливо, знадобиться їм допомогти».
  • Неназваний американський високопосадовець повідомив CNN, що ЗРК Patriot, ймовірно, був «пошкоджений, але не знищений» внаслідок атаки. Цей же чиновник відзначив, що станом на 16 травня США все ще оцінювали масштаб імовірної шкоди, щоб визначити, чи потрібно повністю згорнути систему, чи українці зможуть відремонтувати її на місці.
  • Ще двоє неназваних чиновників США підтвердили агентству Reuters на умовах анонімності, що ЗРК Patriot, ймовірно, зазнав «певних пошкоджень» внаслідок російської атаки, однак, схоже, не був знищений. Один з цих співрозмовників Reuters уточнив, що інформація є попередньою, однак Вашингтон і Київ уже обговорюють найкращий спосіб відновити систему, і на даний час видається, що комплекс навіть не доведеться виводити з України. Цей чиновник додав, що США матимуть краще розуміння ситуації найближчими днями, тож інформація може змінитися з часом. Аналогічну інформацію повідомили американські джерела The Washington Post.
  • 17 травня троє неназваних офіційних представників США розповіли CNN, що пошкодження системи Patriot після ракетного обстрілу Києва є «мінімальними». Одне з джерел назвало ці пошкодження «незначними». За словами цих чиновників, сама система перебуває в робочому стані, а радіолокаційна складова Patriot, один із найважливіших її елементів, взагалі не постраждала. Офіційні особи США не вважають, що Patriot потрібно буде вивезти з позицій для ремонту.

Чому заяви Росії про знищення Patriot — брехня, а збиття Кинджалів вразило Москву і світ: аргументи військових експертів

Після спроб російської пропаганди довести, що удар Кинжала нібито залишив українську ППО без ЗРК Patriot ці твердження піддали критиці у середовищі військових експертів.

Український військовий журналіст Юрій Бутусов прокоментував резонансне відео, яке пропаганда РФ подає як нібито момент влучання по ЗРК Patriot ракети Кинжал. Він в деталях розвінчує подібне трактування цих кадрів, зауважуючи, що «такі заяви показують в черговий раз некомпетентність та брехливість Міноборони РФ та найнятих ним блогерів, виходячи з відкритої інформації про характеристики зенітно-ракетної системи Patriot PAC-2».

Бутусов нагадує, що на відео зафіксовано траекторії запуску ракет зенітно-ракетної системи (понад 20), однак самої батареї не видно — як і того, що саме та де саме вибухнуло на землі.

Журналіст також піддає сумніву, що ці кадри взагалі показують роботу саме Patriot, наводячи такі аргументи:

  • «По-перше, батарея Patriot загалом складається з чотирьох пускових установок, на кожній установці по чотири контейнери з ракетами. Тобто батарея може швидко здійснити тільки 16 пусків, і після того має перезаряджатись».
  • «По-друге, пускові установки великі, вони розосереджуються на значній площі, щоб не обмежувати маневр, з однієї точки пуски неможливі, одна установка з однієї точки зробить тільки чотири пуски, після чого змінить позицію».

«Тобто заяви про Patriot — це черговий російський фейк», — вважає Бутусов. Він також доводить, що і зафіксований на відео спалах навряд чи є моментом ураження українського ЗРК російською ракетою в Києві.

  • «По-перше, видно, що вибух віддалений від точки запуску на схід від осі спостереження. У камери нема зуму, але вона фіксувала пуски з близької відстані, вони були десь за будинком на який камера спрямована. Вибух віддалений від точки запуску», — зауважує Бутусов.
  • «По-друге, ураження Кинджалом якогось місця у 3-мільйонному Києві зробити непомітно неможливо — там бойова частина у 480 кг. Я не раз викладав на каналі відео вибуху схожої боєголовки від Точки-У, якби був удар десь у Києві біля якогось будинку, то було б тисячі свідків через ураження значної кількості будинків та масштабні руйнування. Таке не приховаєш», — - наголошує журналіст.

На його думку, після запусків протиракет системи ППО камера насправді могла зафіксувати «вибух уламків збитої ракети, яка впала десь за містом».

Бутусов також нагадує, що заяви Міноборони РФ про знищення ЗРК Patriot могли мати кілька цілей:

  • приховати російські поразки у результаті знищення 5 російських літаків та гелікоптерів за останній тиждень та в результаті невдалого повітряного удару по Києву.
  • приховати невдалі дії командувача Повітряно-космічних сил РФ Сергія Суровікіна (як нагадує Бутусов, в Міноборони РФ триває запекла апаратна боротьба між угрупованням Герасімова та угрупованням Суровікіна, тож прибічники останнього «готові вигадати будь-що для порятунку репутації цього відомого борця з трансформаторами»).

Відомий британський військовий аналітик Лоуренс Фрідман зробив у своєму Twitter репост публікації американського ветерана сил протиповітряної оборони, який веде Twitter-акаунт під нікнеймом david D.

«Усі заспокойтеся, ВАЖКО знищити цілу батарею Patriot», — наголошує цей спеціаліст. Він наводить схему традиційного розміщення елементів батареї ЗРК Patriot та підкреслює: «Якщо українські військові зробили все правильно, знадобилося б чимало ударів, щоб завдати реальної шкоди [комплексу]. Одна батарея значною мірою розкидана. А вони мають загалом три батареї [досі повідомлялося про надання Україні двох систем Patriot, одну з яких передали США, а іншу — Німеччина та Нідерланди — прим. ред.]», — зауважив аналітик, додавши, що американські ЗРК в Україні, ймовірно, прикриті іншими системами ППО.

Він також висловив сподівання, що після «чудової» демонстрації можливостей Patriot в ніч на 16 травня Україні нададуть додаткові батареї цих ЗРК. Автор акаунту пожартував, що результати, які продемонструвала цієї ночі українська, «гарантують продажі Patriot» ще на 30 років.

Інші профільні аналітики погоджуються з аргументом про значну відстань між елементами батареї Patriot, хоча припускають, що найбільш проблемним сценарієм для України могло б бути виведення з ладу радара однієї з батарей ЗРК Patriot (якщо комплекс не має додаткового зв’язку з радарами НАТО в Румунії чи західними системами повітряної розвідки (AWACS).

Однак наразі немає жодних даних чи фактів, які б свідчили про ушкодження радара Patriot. Навпаки, Алекс Голінгс, головний редактор американського порталу Sandboxx News (спеціалізується на військовій тематиці), який також є авіаційним експертом, написав, що пошкодження ЗРК Patriot — якщо вони взагалі були — ймовірно, є мінімальними: таку неофіційну інформацію йому переказали джерела в українських силах ППО.

Військовий експерт Денис Попович в ефірі Radio NV розповів про аналогічні неофіційні дані. «У мене є інформація, яка свідчить про те, що він не ушкоджений. Усі шість аеробалістичних ракет Кинджал збито, а зенітно-ракетний комплекс Patriot не ушкоджений», — зазначив Попович. Водночас експерт припускає, що Росія все ж не полишить спроб вивести з ладу комплекс.

Тим часом на Заході обговорюють імовірний надзвичайний результат роботи ЗРК Patriot в Україні - зокрема збиття шести Кинджалів українськими засобами ППО під час надскладної атаки.

«Очевидна вразливість Кинджалів, ймовірно, стала сюрпризом і збентеженням для Росії: Володимир Путін назвав цю систему непереможною», — нагадують автори щоденного зведення британської розвідки. Там також констатують посилення повітряної битви між Україною і РФ, нагадуючи про збиття чотирьох літаків і гелікоптерів Повітряно-космічних сил Росії над Брянською областю. А після того, як 3 травня Україна вперше в історії збила балістичну ракету Кинджал, Росія, вочевидь, зробила своїм пріоритетом «спробу нейтралізувати вдосконалені засоби ППО України», підкреслюють у Міноборони Британії.

Том Карако, директор досліджень протиракетної оборони в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень (Вашингтон, США) підкреслив у коментарі The Washington Post, що в ніч на 16 травня Росія здійснила «складну комплексну атаку з точки зору задіяння багатьох траєкторій, багатьох [типів] ракет». Тож перед силами української ППО стояло надзвичайно непросте завдання, випливає зі слів експерта.

«Ідея [атаки росіян] полягає в тому, що балістичні ракети рухаються в одному напрямку, крилаті ракети — в іншому, безпілотники — в третьому», — пояснив Карако. Він також погоджується з припущеннями про те, що в ніч на 16 травня Росія намагалася поцілити у важливі об'єкти, а не просто відволікти увагу. «Якщо ви стріляєте Кинджалом, то стріляєте не просто заради ефекту», — зауважив він.

Російська служба ВВС у своєму сюжеті підкреслює, що Україна довела можливість збиття ракет, про «неможливість наздогнати» які ще кілька років тому заявляв Володимир Путін.

Американський генерал-лейтенант у відставці, колишній бойовий генерал і командувач сухопутних сил США в Європі Марк Гертлінг в коментарі американському телеканалу CNN зауважив, що в ніч на 16 травня Росія витратила на ракетний удар по Києві «близько 155 млн доларів США». «Я не думаю, що Росія зможе постійно проводити атаки подібного типу і надалі», — констатував Гертлінг, водночас погодившись з тим, що російські військовій намагаються вполювати за системами ППО України, включно з ЗРК Patriot.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації