"Брусниця": хронологія боротьби за цілющу воду

ТОЧКА ЗОРУ /

Перше вересня депутати і керівництво Чернівецької обласної ради провели у доведеному ними до ручки бідному і нещасному санаторії «Брусниця».

На відверту розмову про подальшу долю цієї водолікарні їх запросили її працівники. З березня їм не виплачують зарплату. Комунальне підприємство Чернівецької обласної ради загалом за всіма необхідними виплатами (податкові, комунальні платежі тощо) вже заборгувало 450 тисяч гривень. Відсьогодні для нього ще й заклацав лічильник пені.

Цапом-відбувайлом за усі негаразди комунальної «Брусниці» депутати і керівники обласної ради вирішили зробити Ярослава Шведа – відомого буковинського аграрія, у якого є приватне сільгосппідприємство «Мамаївське», а до нього – його ж приватний сучасний лікувально-оздоровчий заклад «Санаторій Брусниця». Санаторій-картинка, особливо на тлі розташованих поруч комунальних руїн.

Шведу також для його медичної установи не зайвою є лікувальна вода. Державне родовище – під рукою. Власником спеціального дозволу на право користування державним родовищем лікувальних вод типу «Мацеста» і Єсентуки» є комунальна водолікарня «Брусниця». Оскільки комунальний санаторій в силу нестерпних його умов відвідувачів майже не мав (справа зовсім не в карантині), належний йому ліміт води він не використовував. Через це втрачав право користування лікувальними водами за невиконання ліцензійних умов. Свердловини з водою вже почали замулюватися.

Тож приватний санаторій в особі Ярослава Шведа пропонує однойменному комунальному санаторію в особі його головного лікаря (вже звільненого) Дмитра Бойка укласти договір на купівлю води для надання відповідних лікувально-оздоровчих послуг.

Договір було укладено 15 серпня 2019 р. – більше року тому назад. «Ми тільки зараз вперше про це дізналися», – заявили депутати Чернівецької обласної ради, присутні на зустрічі.

Це, м’яко кажучи, неправда. В кабінетах перших осіб обласної ради задовго до підписання договору тривали гарячі торги щодо вартості «оренди» брусницьких вод. Керівники облради виставили Шведу ціну – 750 гривень за куб. Швед просив збити цифру. Пані не погоджувалася.

Це направду божевільно висока ціна за воду, призначену для лікувальних ванн. З сусіднього джерела приватне підприємство «Агрофірма «Калина» Василя Шемчука (також знаного буковинського аграрія, депутата Чернівецької обласної ради попереднього скликання, про нього буде окрема розмова) розливає мінеральну воду у пляшки і сплачує при цьому за куб питної води 150 гривень.

Річ у тім, що у 750 гривень за куб керівництво обласної ради заклало усі витрати, які несе комунальний санаторій, включно із зарплатами головного лікаря і сторожів.

Врешті, перед своїм звільненням Дмитро Бойко зробив своєму сусідові по бізнесу Ярославу Шведу дарунок і уклав договір на відбір Шведом води за 30 грн за куб. «Це грабунок державних надр», - сказали депутати обласної ради і запевнили, що договір анулюють. Що робити далі із комунальним закладом – вони не знають.

Одне слово, ситуація, що склалася на даний момент в комунальній «Брусниці», є класично революційною: низи (трудовий колектив і пацієнти) не можуть жити по-старому, верхи (власник санаторію Чернівецька обласна рада) остаточно довела свою неспроможність правити не те що по-новому, а взагалі витягти санаторій з трясовини занепаду, а тепер ще й з боргової ями.

Єдиний шлях врятувати комунальну «Брусницю» - передати її з рук недбайливих і загалом нерозумних господарів, якими є депутати і керівники Чернівецької облради, в приватні руки (а ні в яку ні в оренду) Юрію Кушніру. Окрім глибоцького Кушніра і Ко на статус господарів «Брусниці» претендують, з одного боку, кіцманчанин Ярослав Швед (разом з Олександром Фищуком, за версією журналіста Василя Забродського), з іншого – пул приватних інвесторів в особі кіцманського Василя Шемчука та чернівецьких Романа Клічука і Володимира Мороза.

Про те, як глибоцькі хлопці «взули» з «Брусницею» кіцманських, – читайте нижче.

«БРУСНИЦЮ» ВРЯТУЄ ТІЛЬКИ ПРИВАТНА ВЛАСНІСТЬ

Ч. ІІ КОМУНАЛЬНОГО САНАТОРІЮ «БРУСНИЦЯ» ВЖЕ ДАВНО НЕ ІСНУЄ.

Треба нарешті припинити нагромаджувати брехню довкола облрадівської «Брусниці» і визнати вголос правду: комунального закладу «Бальнеологічний санаторій «Брусниця» (Кіцманський район) більше не існує. Він давно припинив свою діяльність. Принаймні з того моменту, як більше року тому МНС закрило один з санаторних корпусів, визнавши його аварійним і небезпечним для здоров’я і життя відвідувачів. У такому самому аварійному стані перебувають усі санаторні приміщення, старі і страшні. Їх необхідно негайно знести. Іншого не дано.

Ліквідувати те жахіття, що залишилося ще з колгоспних часів, потрібно було ще у минулому столітті. Не було кому за це взятися. Люди ж у нас не вибагливі. Заради цілющих вод згідні були терпіти принизливі умови лікування і проживання. Адміністрація санаторію рушити налагоджену справу і фінансові потоки, зрозуміло, не мала аніякого бажання.

ЮРИДИЧНА ДОВІДКА (спеціально для Івана Мунтяна та Олександра Фищука).

Треба, панове, розрізняти санаторій як майно і як юридичну особу. У спільній (неподільній) власності територіальних громад області перебувають тільки будівлі санаторію – оті самі розвалюхи. Від імені власників цього нерухомого майна розпоряджається ним і відповідає за нього Чернівецька обласна рада. Вона ж виступає засновником санаторію як юридичної особи медичного профілю і несе цілковиту відповідальність за його функціонування (а відтак і за його знищення).

Щодо землі. Комунальний санаторій «Брусниця» є користувачем земельної ділянки у 80 гектарів. За законами держави Україна, власником цієї землі є територіальна громада с. Брусниця, в адміністративних межах якої вона знаходиться. А розпоряджається нею – Брусницька сільська рада. Чернівецька обласна рада незаконно заволоділа цією землею через проведення незаконної державної реєстрації у 2015 році. Про це попереду окрема розмова з прізвищами реєстраторів та ініціаторів протиправних оборудок з комунальними землями територіальних громад області).

Щодо води. ВЛАСНИКОМ Брусницького родовища мінеральних лікувальних вод є держава в особі Державної служби геології та надр України. У 2009 році Держгеонадра надали спеціальний дозвіл на право КОРИСТУВАННЯ родовищем Чернівецькому обласному комунальному підприємству «Бальнеологічний санаторій «Брусниця». Санаторій є користувачем державних мінеральних вод і власником спецдозволу (а не родовища). Новий власник санаторію не може претендувати на цей спецдозвіл.

Незважаючи на те, що комунальної водолікарні «Брусниця» давно де-факто не існує і приймати відвідувачів вона ніяк не може (немає ні медичного персоналу, ні приміщень), в.о. головного лікаря Світлана Бложко продовжує називати «Брусницю» унікальним лікувально-оздоровчим закладом, який повинен працювати.

«Ми будемо в обласній раді збирати спеціальну комісію з депутатів і думати, як запустити цей санаторій до роботи і зберегти його трудовий колектив», – ділиться планами в.о. голови Чернівецької облради наївна Інга Маковецька.

Щоб реалізувати плани Інги Степанівни, власнику санаторію, тобто обласній раді, потрібно на місці страшних зруйнованих корпусів побудувати сучасний бальнеологічний комплекс. А отже потрібно виділити з обласного бюджету мінімум мільярд гривень (хай кількома траншами) і з тим на кілька років забути про будь-який розвиток краю і фінансування інших програм. Навіть вся Радикальна партія п. Маковецької таких грошей не знайде з усіма своїми вилами.

Залишається одне – або остаточно зрівняти комунальний санаторій з землею і забути про нього, або запропонувати поважним буковинським підприємцям побудувати новий. Зрозуміло, новий вже буде приватним.

Тим більше, що де-юре комунальної «Брусниці» також не існує. 12 вересня 2019 року Чернівецька обласна рада своїм рішенням № 150-33/19 ліквідувала цей санаторій. Рішення чинне. У відповідності до нього, повинна відбутися процедура ліквідації.

Орендарем руїн «Брусниці» згідно з цим рішенням є відомий буковинський бізнесмен з Глибокої Юрій Кушнір. Він узяв на себе зобов’язання сплачувати за ті руїни щомісяця 100 тис грн орендної плати (?!) і розпочати з 5 млн грн будівництво нових корпусів, зрозуміло, приватної власності. Від цих зобов’язань на даний момент він не відмовився. Розпочати їх реалізацію йому ніщо не заважає (навіть НАБУ) після оформлення відповідних документів на оренду незрозуміло чого.

Інго Степанівно, то що Ви у ліквідованій Вами ж «Брусниці» збираєтеся відроджувати з депутатами обласної ради? )

Лікувальні води Брусницького родовища направду здатні творити чудеса і ставити на ноги безнадійно хворих. Але вони ще нікого не змогли повернути до життя.

Світлана ІСАЧЕНКО, журналістка / Facebook

На фото: актова зала (в одному з вцілілих корпусів) і трудовий колектив ліквідованого і знищеного комунального санаторію «Брусниця».


Коментарі:
Більше новин по темі: