Буковинців запрошують долучитися до поповнення фондів унікального Музею Хреста (ФОТО)

МУЗЕЙНА СПРАВА / 

В Україні (місто Дніпро) ось уже п’ятий рік діє унікальний у своєму роді, єдиний у Східній Європі Музей Хреста, який заснував та очолив Віктор Векленко. У фондах – понад 2300 експонатів (хрестики натільні, нагрудні, надпрестольні та настінні) з різних регіонів нашої країни. Деякі з регіонів представлені повніше, деякі – скромніше, проте Чернівецька область, на жаль, не представлена ні у фондах, ні в експозиції взагалі. Віктор Векленко, враховуючи поліетнічність нашого регіону, закликає до співпраці всіх, хто міг би долучитися до поповнення фондів – археологи це, приватні колекціонери чи етнографи. Музей не має держфінансування і поповнюється винятково за рахунок покупок експонатів власним коштом засновника або ж через подарунки меценатів.
 
Сам Музей Хреста як такий стартував із приватної колекції Віктора Векленка. «Все почалося 2000 році, коли почали попередні дослідження Богородицької фортеці. Тоді наш колега Володимир Шалобудов почав обстежувати територію із металодетектором. І серед інших знахідок він приносив натільні хрестики. І з визначенням та датуванням цих предметів виникла величезна проблема. Передусім – час виготовлення, бо від цього залежало віднесення їх до того чи іншого періоду функціонування фортеці. Друге: етнічна належність, бо російська фортеця стояла на землях запорозьких козаків і мала передмістя, заселене вихідцями з Гетьманщини. Доступної літератури, фактично, не було. Знайшли декілька видань межі 19-20 століть і один великий каталог початку 2000-х рр. Потім ще кілька книжок. Доводилося йти на антикварний ринок і розпитувати продавців про їхні предмети – де знаходили той чи інший хрестик, чи були монетки поряд, щоб датувати чіткіше», - розповідає засновник музею.
 
Вже у 2011 році колекція розрослася в розмірах, якщо можна так висловитися, більше того: з її експонтаів можна було зрозуміти про важливі факти духовного життя того чи іншого регіону та навіть питання його «українськості».
 
Віктор Векленко став просити представників міської влади створити в тогочасному Дніпропетровську окремий Музей Хреста, але отримав відмову – «коштів немає, приміщень немає, або шукайте мецената, або створюйте приватний музей».
 
«Мені як професійному археологові тема приватного музею здавалася неетичною, тому я пропонував віддати свої колекції місту. У 2013 році познайомився із Володимиром Виборним, засновником етноцентру «Козацький хутір Галушківка» неподалік від Петриківки. Пан Володимир засвідчив свою любов до рідного краю, відчуття розуміння української автентики. Я, в свою чергу, поділився своїми намірами щодо створення Музею Хреста. І пан Володимир запропонував створити музей у нього. За кілька місяців виготовили вітрини, я скомпонував експозицію і на Покрову Музей Хреста вперше відчинив двері перед своїми відвідувачами, - пригадує Віктор Векленко. Зараз у власне експозиціях 2300 хрестиків, переважно – натільні і нагрудні, але є трошки і напрестольних, і настінних… Крім того, у фондах зараз ще понад 1200 примірників літератури. До кінця року сподіваюся довести загальну кількість до 4000. Фактично ми показуємо майже всю Україну. Українців, росіян, білорусів, поляків, німців… Є хрестики православних, католиків, греко-католиків і протестантів. Багато чого є. Одні області представлені дуже гарно, інші – скромненько. Не представлені зовсім ні в експозиціях, ні в фондах –Миколаївська, Херсонська, Закарпатська й Чернівецька області. Проблема в тому, що більшість експонатів купую або власним коштом, або за допомогою небайдужих людей. Ще частину – дарують. Нещодавно черкащани подарували близько 90 хрестиків, дніпровські волонтери виміняли у шукачів з Донеччини 60 хрестиків, перед цим харків’яни подарували десятка півтора… Крок за кроком ми спільними зусиллями збираємо величезний пазл картини етнічної історії Українських земель».
 
На сьогодні даний музей є виставленою найповнішою на просторах України та СНД колекцією головного символа християнства –хреста.
 
Висновок, який напрошується після ознайомлення з експонатами музею – Україна різноманітна, але головна запорука її переможного розвитку – єдність.
 
 
 
 
 
Іванна СТЕФЮК, для БукІнфо (с)

 Купити квартиру в Чернівцях
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації