Затишшя перед бурею. Про українців, вакцинацію та індійський штам коронавірусу

Щоб не отримати чергову хвилю від індійського штаму Дельта, яка може вилитися в стільки ж жертв, скільки дві перші разом узяті, потрібно кардинально перервати ланцюжки поширення вірусу

«Розсмокчеться», — саме цим словом можна охарактеризувати сподівання і надії як пересічних громадян, так і української влади. Катастрофічна весняна хвиля COVID-19 спала, забравши десятки тисяч жертв. Всі розслабилися і намилилися у відпустки. МОЗ завіз досить багато вакцин і навіть відкрив вакцинальні центри європейського типу в декількох великих містах. Здавалося б, все добре, але, як завжди, затишшя перед бурею буває оманливим.

Для початку подивимося на офіційні дані РНБО. Станом на 13 червня в Україні одну дозу вакцини отримали 1 459 374 осіб2. Дві дози — всього 236 906. За останній тиждень ввели 220 000 перших доз і близько 90 000 других. Начебто це вже досить солідні цифри, але насправді ні.

Щоб не отримати чергову хвилю від індійського штаму Дельта, яка може вилитися в стільки ж жертв, скільки дві перші разом узяті, потрібно кардинально перервати ланцюжки поширення вірусу. В ідеалі мати антитіла повинні більше 80% людей, причому в принципі не повинно залишатися великих незахищених соціальних і вікових груп.

Загальну кількість перехворілих в Україні оцінити складно, але навіть за най-най «оптимістичнішими» моделями це приблизно 30−35% населення або близько 12−15 мільйонів осіб. Для простоти будемо вважати, що шанс повторного захворювання 15% не заморочуючись віковими групами (у старих він набагато вище).

До речі, якщо вам здається, що серед вашого оточення перехворіли мало не всі, то це не більше ніж «помилка того, хто вижив». Ті люди, з якими ви спілкуєтеся відносно рідко, «спливають» у вашому полі зору тільки тоді, коли повідомляють про те, що вони або їхні рідні злягли з ковідом (і правильно роблять — треба ж попереджати контактних). Ті, хто не захворів, природно, не рапортують вам щодня про те, що здорові. Вам здається, що перехворіли мало не всі у вашому оточенні, але насправді ви просто не чуєте новин від тих, хто не хворів, оскільки вони не мають чим з вами поділитися.

Щеплено, грубо кажучи ще 1.5 млн (будемо вважати, що всі, які отримали першу дозу все ж найближчим часом отримають другу).

Сумарно це не більше 12 млн несприйнятливих до інфекції людей. Тобто до початку нової хвилі в ідеалі потрібно повністю прищепити ще близько 25 млн осіб, що не мають ніякого захисту.

Ясно, що поголовно всіх прищепити не вдасться через досить великий відсоток антивакцинаторів та інших на кшталт електорату партії Шарія (всі ці множини сильно перетинаються). Оптимістично припустимо, що потенційно готові вакцинуватися ще 15 млн осіб.

Тепер треба зрозуміти, скільки залишилося часу в запасі. Цього ніхто не знає, але розумна оцінка: від 1 до 3 місяців. Варіант Дельта вже щосили гуляє не тільки в Європі та Індії, але й у Росії. Тамтешні «чемпіони» в черговий раз проґавили всі полізаходи, незважаючи на наявність найкращого в світі новачка Супутника. Якщо навіть цей штам не буде завезений з Європи або Індії, то, рано чи пізно, гарантовано переповзе до нас з Росії та окупованих територій. Будьмо оптимістами і приймемо, що у нас є 3 місяці (хоча я вважаю, що менше).

Тепер, увага, питання: чи зможе міністр Ляшко забезпечити темп вакцинації хоча б 5 млн на місяць починаючи з учора? Це, грубо кажучи, в десять разів більше ніж зараз.

Вважайте мене ураженцем і зрадофілом, але я в такий подвиг не вірю. Відкриття вакцинальних центрів — хід однозначно правильний. Завезення великих партій вакцин — теж. Але всі ці правильні речі вже запізнюються на кілька місяців і розгортаються дуже неспішно.

Крім того, для простого обивателя, який не входить ні в які пріоритетні вікові та професійні групи, зараз доступний тільки CoronaVac. CoronaVac обивателю не особливо подобається, і звинувачувати його в цьому якось язик не повертається, оскільки це об'єктивно найбільш суперечлива вакцина зі схвалених ВООЗ. Наприклад, ніхто досі й гадки не має наскільки вона ефективна проти індійської «дельти». Загальна ефективність у неї танцює у величезному діапазоні, який в рази перевищує розкид для всіх інших схвалених вакцин разом узятих. Та й в Європу з коронаваком пускати не збираються, а для багатьох туризм — все ще єдиний вагомий привід вакцинуватися.

Реалістичною виглядає ситуація, коли до кінця червня потік бажаючих на «народний» CoronaVac просто закінчиться. Ті, хто хочуть максимально індивідуальний захист, будуть або «чекати файзер» (удачі їм у цій справі), або шукати можливість для вакцинального туризму (їм теж удачі). А ті, хто хоче на море і при цьому не в Одесу і зовсім будуть намагатися купувати довідки.

В результаті Україна ризикує раптово вляпатися в штам Дельта маючи 15−20 млн чутливого до інфекції населення і поховати ще кілька десятків тисяч з них (дай бог, щоб не сотень тисяч).

Якогось форсованого педалювання вакцинації і агресивної агітації за неї я поки не спостерігаю. Очевидно, МОЗ вважає, що за три місяці воно якось само все розсмокчеться.

Що з усього цього випливає? В принципі, нічого нового:

1. Потрібно вакцинуватися прямо зараз. Так, тим, що дають (нова хвиля прилетить швидше чарівника із загальнодоступним файзером у блакитному вертольоті). Природно, якщо у вас немає явних протипоказань (їх список дуже невеликий і всі вони перераховані в анкеті-згоді на вакцинацію).

2. Тим, хто хворів давно (півроку і більше), теж бажано вакцинуватися як мінімум однією дозою. Особливо людям похилого віку.

3. Якщо ви не щеплені і можете дозволити собі не подорожувати — утримайтеся. Пандемія нікуди не поділася, ризики від транспорту і скупчень людей залишаються високими, а стати нульовим пацієнтом, що завіз «дельту» в Україну — сумнівна честь.

Носити маски і не брати участь у масових заходах вже навіть не агітую — все одно марно. Хто усвідомлює ризики, той і так це знає, а іншим давно вже все по барабану.

Ще раз повторюся, що об'єктивно існуючі відмінності між вакцинами для вас можуть мати значення тільки тоді, коли у вас є вільний вибір вакцин прямо в день вакцинації.

Наскільки мені відомо, такий вибір в Україні зараз не надається нікому з простих смертних.

Якщо раптом він у вас з’явився (наприклад, якщо ви прищеплюватиметеся за кордоном, де вільно доступні кілька вакцин), то, ґрунтуючись на наявних даних, можна рекомендувати в порядку пріоритету: (1) Pfizer/ Moderna, (2) Astrazeneca/Janssen, (3) CoronaVac.

Коротше кажучи, алгоритм дій такий: пам’ятайте, що за будь-яких розкладів і в будь-яких обставинах ваш перший пріоритет — це та вакцина, яка доступна прямо зараз.

Джерело: НВ


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації