Які перші ознаки діабету та як знизити ризики його розвитку – поради лікаря-терапевта

Цукровий діабет, за даними ВООЗ, є одним з найпоширеніших захворювань й кількість людей, яким доводиться з ним стикатися, неухильно зростає. При цьому майже 90% випадків цукрового діабету припадає на 2 типу. Редакція МЕТА.UA звернулася до Наталії Суслової, сімейної лікарки, терапевтки, кардіологині та біохіміка, щоб дізнатися, як розпізнати перші ознаки діабету та захиститися від його появи.

Далі – слова експерта.

Будь-яка людина, в якої є схильність до надлишкової ваги, не говорячи вже про ожиріння, в якої хаотичне харчування (вона постійно щось жує, перекушує або десь недоїдає), в якої порушені стосунки з їжею (уникнення їжі або, навпаки, фонтани переїдання), яка знаходиться в стані хронічного стресу (він може бути прямим ініціатором розвитку цукрового діабету або призводити до розладів харчової поведінки), знаходиться в групі ризику. До того ж існує також генетична складова. Якщо ми говоримо про діабет другого типу, який також називають "діабетом дорослого віку" і який асоційований з усіма перерахованими причинами, в такому випадку можна спрацювати на випередження.

Зокрема, якщо ви маєте саме такий стиль життя та насторожені згаданими симптомами, можна провести дослідження: визначити глюкозу натще, інсулін, а також їх співвідношення (так званий індекс HOMA, який вказує на ризики інсулінорезистентності). Також ми робимо такий показник, як глікований гемоглобін. Це історія стосунків із вуглеводами протягом останніх трьох місяців. І відштовхуючись від таких базових показників, ми можемо запідозрити передумови для розвитку діабету.

Високоспецифічних скарг для діабету другого типу немає. Хтось хоче більше рідини вживати, у когось виникає сухість в роті або людина починає частіше хворіти. Але це скарги, які можуть виникати при будь-якій проблемі: і при дефіцитах, і при інших хронічних станах. Тож портрет людини з підвищеними ризиками розвитку цукрового діабету виглядає так, як я перерахувала вище: це надлишкова вага, порушений режим харчування, зловживання певними продуктами, порушений сон, стан постійної тривожності з ровитком тривожного або панічного розладу, обтяженість простими вуглеводами у харчуванні, захворювання підшлункової залози тощо.

Другий тип цукрового діабету – набутий, а причин його може бути багато. Навіть людина з нормальною вагою тіла, яка регулярно вживає алкоголь, навантажує свою підшлункову та загалом організм рідкими вуглеводами, і це також, попри ідеальну навіть вагу, може призвести до розвитку предіабету або цукрового діабету.

Щоб знизити ризики розвитку діабету, треба працювати комплексно. Щоб знизити стрес, треба підібрати методи, які будуть ефективними для цього – це може бути психотерапія, медикаментозне лікування чи звернення за допомогою до психіатру. Необхідно нормалізувати стан гормонів та свій сон, працювати над тим, що і як ми їмо, збільшувати фізичну активність, адже м'язова тканина дуже гарно поглинає глюкозу, і якщо ми частіше будемо активними, ми максимально збільшимо можливість поглинути ту глюкозу, яка у вільному доступі є у крові. Малорухомий спосіб життя варто змінити на базову комфортну фізичну активність.

Це все має лежати в основі. Предіабет – це той дзвіночок, який показує, що треба щось робити, змінити стосунки з харчуванням й змінити ставлення до себе, щоб не розвинувся цукровий діабет. Він може призвести до катастроф з боку серця, нирок чи нервової системи. Це комплексна робота, і в групі ризику порушень вуглеводного обміну перебуває кожна людина.

Необхідно зайнятися собою й знайти причину порушення стосунків з їжею. Їжа є нашим рятівником, нашим психотерапевтом, але навіть ця терапія можна зайти в глухий кут. Треба визначити, чи ваша харчова звичка дійсно є такою, чи це ваша проблема, яку поступово треба розв'язувати.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації