Кількість українців, які померли від COVID-19, перевищила 100 тис. осіб. У Чернівцях зафіксували найвищий рівень захворюваності на COVID від початку пандемії

Кількість українців, які померли від COVID-19, перевищила 100 тис. осіб — і це лише офіційна статистика. Україна стала 16-ю країною у світі, яка досягла такої планки.

НВ зібрав прогнози про те, скільки ще життів українців може забрати пандемія COVID-19 у 2022 році, та розповідає, якою є поточна статистика летальності в Україні у світовому контексті.

100 тисяч жертв COVID-19: де Україна у світовій статистиці?

Україна — лише 16 країна у світі, яка в другій половини січня 2022 року досягла планки в 100 тис. офіційних жертв пандемії коронавірусу. Антилідером серед них залишаються США, 15-й рядок займає Польща.

Водночас Іспанія, населення якої (47,5 млн) можна порівняти з населенням України, доки не досягла такого рівня летальності в абсолютних цифрах. Кількість жертв тут перевищує 91 тис., хоча Іспанія була одним з перших осередків COVID-19, а загальна кількість випадків коронавірусної хвороби (8,8 млн) тут удвічі вища, аніж в Україні (3,8 млн).

При цьому Україна — шоста європейська країна (без урахування Росії), де кількість жертв COVID-19 перевищила 100 тис.

Крім України, у цьому списку опинилися (дані Worldometers на 29 січня 2022 року):

  • США — понад 905 тис. померлих
  • Бразилія — понад 625 тис. померлих
  • Індія — понад 493 тис. померлих
  • Росія — понад 330 тис. померлих
  • Мексика — понад 305 тис. померлих
  • Перу — понад 205 тис. померлих
  • Велика Британія — понад 155 тис. померлих
  • Італія — понад 145 тис. померлих
  • Індонезія — понад 144 тис. померлих
  • Колумбія — понад 133 тис. померлих
  • Іран — понад 132 тис. померлих
  • Франція — понад 130 тис. померлих
  • Аргентина — понад 120 тис. померлих
  • Німеччина — понад 118 тис. померлих
  • Польща — понад 104 тис. померлих
  • Україна — понад 100 тис. померлих

За даними порталу Our world in data, у динаміці загальна статистика летальних випадків від COVID-19 у цих країнах виглядає так:

Дані цих 16 країн у перерахунку кількості жертв на кількість населення ставлять Україну вже на 7-е місце серед держав, де було зафіксовано понад ніж 100 тис. смертей від коронавірусу (після Перу, Бразилії, Польщі, Аргентини, США, Колумбії). У цьому списку Україна випередила Італію, яка в перший рік пандемії була головним осередком коронавірусу в Європі.

Скільки ще українців стануть жертвами COVID-19 у 2022 році? Які хвилі коронавірусу чекають на Україну?

Наприкінці 2021 року аналітично-консалтинговий Український центр охорони здоров’я (UHC), заснований колишнім заступником Уляни Супрун Павлом Ковтонюком, оприлюднив свій прогноз розвитку пандемії COVID-19 в Україні.

За оцінками аналітиків центру, у 2022 році:

  • перехворіють на коронавірус від 3 до 3,3 млн українців,
  • стануть жертвами COVID-19 від 65 тис. до 110 тис. українців

Це означає, що за найгіршого сценарію загальна кількість жертв пандемії в Україні за підсумками року може зрости вдвічі: з нинішніх 100 тис. до понад 200 тис. летальних випадків.

У 2022 році UHC прогнозує дві великі хвилі коронавірусу в Україні:

1. Зимово-весняна (за оцінками НАН України та МОЗ, вона вже почалася) — на її перебіг та масштаби суттєво вплинути вже не вдасться: у цей період захворіти можуть додатково 1,3 млн українців, а померти — до 40 тис. осіб.

2. Осіння хвиля: від 1,7 млн до 1,9 млн нових випадків COVID-19, від 25 тис. до 66 тис. летальних випадків. Підготовку до цієї хвилі UHC називає критично важливим завданням року для Кабміну. «Від того, якою вона [осіння хвиля] буде і наскільки добре Україна підготується до неї, залежатимуть наші втрати за результатами третього року пандемії», — наголошують аналітики центру. Залежно від успішності такої підготовки вони прогнозують три сценарії розвитку осінньої хвилі COVID-19:

  • адаптація (коронавірус з часом адаптується до носіїв, нових випадків не стане менше, проте перебіг хвороби буде менш важким і дещо знизиться летальність — «початок шляху до тривалого перемир’я з вірусом»): до 1,7 млн інфікованих, до 25 тис. нових смертей восени 2022 року в Україні;
  • стагнація (адаптації не відбудеться, проте серйозніших штамів не з’явиться, а рівень вакцинації буде вже на тому рівні, щоб вплинути на госпіталізацію та летальність) — до 1,7 млн інфікованих, до 41 тис. смертей в Україні за осінь 2022 року;
  • загострення (найбільш небажаний перебіг подій, коли одна з мутацій призводить до появи більш агресивних штамів, що обумовить збільшення кількості інфікованих та зростання летальності, а вакцинація буде недостатньо ефективною для стримування хвилі) — до 1,9 млн інфікованих, до 66 тис. смертей в Україні восени.

За місяцями 2022 року, згідно з прогнозами Українського центру охорони здоров’я, ситуація може розвиватися так:

  • лютий — березень: пік зимово-весняної хвилі COVID-19
  • квітень-травень: нормалізація ситуації та зниження захворюваності на коронавірус
  • літні місяці (червень, липень, серпень): сезонний спад пандемії, невеликий рівень захворюваності
  • осінь: пік осінньої хвилі пандемії в Україні (минулого року він припав на кінець жовтня — листопад).

При цьому серйозним фактором, який здатний вплинути на пандемію глобально та її спалахи в Україні зокрема, експерти UHC називають можливу появу ліків для амбулаторного лікування коронавірусу. «Якщо в широкому доступі з’явиться препарат, який можна буде отримати чи купити в аптеці на етапі появи ранніх симптомів, це може значно знизити рівень летальності та зберегти кілька десятків тисяч життів», — нагадують аналітики Українського центру охорони здоров’я.

Також величезне значення масштабу хвиль пандемії матиме рівень вакцинації українців. У цьому питанні фахівці UHC скоріше песимістичні: вони прогнозують, що до кінця 2022 року в Україні хоча б однією дозою вакцинуються 54% населення, а повністю — 53%. «Така незначна різниця в охопленні вказує, що кампанія до кінця року фактично зайде у „глухий кут“. Основна причина — мізерна кількість охочих людей вакцинуватися вперше», — зазначають автори прогнозу. Вони нагадують, що зараз темпи вакцинації забезпечує переважно вакцинація іншими дозами, а також поки що наявна мотивація громадян робити перше щеплення без додаткових зусиль з боку уряду.

«2022 рік не буде останнім у цій пандемії. Але чи стане останнім 2023? Відповідь на це питання залежатиме насамперед від зусиль маловакцинованої частини світу, зокрема й України», — резюмують аналітики UHC.

З важливістю фактора вакцинації погоджуються експерти Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки (KSE). Її керівник Юрій Ганиченко наголошував у своєму прогнозі на 2022 рік, що був опублікований у спільному спецвипуску НВ та журналу The Economist: «Визначальним фактором у пікових значеннях ковідних госпіталізацій та смертності стане рівень вакцинованого населення на момент початку нової хвилі».

При цьому у KSE більш оптимістично, ніж у UHC, оцінюють можливий масштаб вакцинації в Україні. Там нагадують, що 62% дорослого населення України погоджуються із необхідністю щеплення від COVID-19 (за даними UNICEF). «За оцінками KSE, на такий рівень вакцинації ми зможемо вийти вже в першому кварталі 2022 року», — писав раніше Ганиченко для НВ.

Друге ж півріччя 2022-го, за його словами, зараз виглядає для України дуже невизначено. «Ситуація в Україні залежатиме від кількох факторів. Перший — від вакцинації: якою буде стеля, чи зможемо ми досягти 70% вакцинації дорослого або всього населення. І також розвиток епідемії в другому півріччі буде залежати від того, як будуть між собою взаємодіяти різні штами. Чи будуть вони витісняти один одного. Чи будуть з’являтися нові мутації і якщо так-то якими характеристиками вони будуть володіти.» — зазначав голова Центру економіки охорони здоров’я KSE у коментарі РБК-Україна.

У Чернівцях зафіксували найвищий рівень захворюваності на COVID від початку пандемії

У Чернівцях зафіксували найвищий рівень захворюваності на коронавірус від початку пандемії.

Про це свідчать дані, оприлюднені управлінням охорони здоров’я Чернівецької міськради у Фейсбук.

Зокрема, рівень ковід-захворюваності минулого тижня (з 24 по 30 січня 2022 року) становив 1035,7 на 100 тис. населення. Це на 381,7 більше, ніж попереднього тижня.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації