Ольга Кобевко: "Пандемія, й вакцинація – це питання національної безпеки. І такі речі повинні бути на контролі у правоохоронних органів"

СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ /

Відома чернівецька лікарка-інфекціоністка Ольга Кобевко провела 26 березня онлайн-зустріч на тему «Вакцинація від COVID-19: міфи та реалії». Наразі лікарка сама лікується від COVID-19.

Лікарка розповіла, що протягом кількох тижнів після вакцинації, у неї був напружений робочий графік. – Так склалося, що у цей період у нас була дуже важка робота, по два чергування за тиждень. І так спіткало мене, що я інфікувалася після вакцинації. Дуже багато питань зараз виникає як так, вакцина мала б почати діяти. Але це є нормальний процес для вакцинації, це є процес формування активного, або напруженого імунітету. Він у мене ще не став стабільним. Багато людей переймаються тим, що вакцина неефективна. Так говорити не можна. Тому що вакцина «CoviShield» є дводозовою і саму її ефективність визначають після 2ї дози. Ми ж зараз на етапі введення першої дози.

Під час зустрічі Ольга Кобевко відповіла на різні питання, які хвилюють буковинців.

– Чи можна вакцинуватися людям старше 85 років?

Будь-який вік, крім дитячого до 16 років, є нормальним для вакцинації. Якщо в цей час людина не має жодних гострих захворювань, то дійсно людина повинна бути вакцинована. Минулого тижня саме був той етап, коли вакцинували осіб за 80 років. І це правильно, оскільки люди будуть захищені. Навіть на своєму прикладі бачу, що в мене все ж таки легкий перебіг. Я лікуйся вдома, а не в лікарні.

– Ольго Петрівно, якщо людина перехворіла на COVID-19 й має антитіла, чи обов’язково їй вакцинуватися?

- Це питання, яке задають уже, здається, кілька місяців. Мовляв: «я хворіла, тому не вакцинуюся, або маю антитіла і захищена». Це все дуже не правильні твердження. Ми фіксували повторні інфікування саме у людей, які мали імуноглобулін. І говорять, що коли є імуноглобуліни G, не можна вакцинуватися. Це не так! Імуноглобуліни G – це не всі клітини захисту, які виробляються внаслідок дії вакцини. Я намагалася пояснити на коронавірусі, але певно краще пояснити на тих хворобах які уже добре відомі. Наприклад, комплексна вакцина «кір краснуха паротит», якою ми вакцинуємося з дитинства. І коли у 2018 році був спалах кору, нам потрібно було вакцинуватися додатково. Але якщо я хворіла на краснуху, а вакцина є комплексною, жодної проблеми у цьому немає. Тобто навіть маючи клітинний захист в організмі, саме від краснухи, мені додатково вводяться деякі частинки із вакциною і все нормально протікає.

– Чи можна вакцинуватися онкохворим?

- Так, можна, але потрібно дивитися чи в цей період у вас немає хіміотерапії, чи післяопераційних процесів. Потрібно підходити індивідуально й виважено.

– Взагалі реально буде отримати паспорт вакцинації міжнародного зразка в електронній чи паперовій формі?

Це питання мене саму цікавить. Якби я не виставляла у соціальних мережах процес вакцинації, то мені не було б навіть чим довести сімейному лікарю що я вакцинувалася. Ніхто мены не дав ніякого документу. В інших країнах були розроблені невеличкі картонні картки «AstraZeneca», з QR code, який можна просканувати й мати всі дані про вакцину, з іншої сторони вписується дата, доза, серія, година й дата, на яку заплановано другу дозу. На жаль, у нас не було розроблено навіть таких елементарних папірців. Хоча це все можна було зробити. Сподіваємося що комп’ютерна система, в яку вносять осіб, які вакцинувалися, не злетить і там залишаться наші дані. Бо я дотепер не знаю ні серію вакцини, ні годину не пам’ятаю, коли вакцинуватися.

– Порадьте як відновлюватися після ковіду?

- Загалом це дуже велике питання. З деякими пацієнтами, які перехворіли у складній формі, я підтримую зв’язок. Мені важливо знати, як вони почуваються. І знову ж таки – це все симптоматично. У когось вражаються нирки, у когось підшлункова залоза, а в когось розвивається вперше виявлений цукровий діабет. Є люди, у яких залишається постійна втома випадає волосся. Це все дуже різні прояви. Наразі немає чітко прописаного процесу відновлення після перебігу хвороби. Тому поки що це все індивідуально. Іноді буває дуже складно відновитися. Я бачу як спортсмени тривалий час не можуть відновитися. Втома, пітливість також заважають нормальному життю. Тому я й обирала вакцинацію, оскільки бачила, як важко проходить хвороба у складних формах. Та й загалом бачила багато летальних випадків. І вакцинація поки що єдиний метод, який може уберегти нас хоча б від ускладненого перебігу.

– Якими аргументами і фактами можна переконати противників вакцини – вакцинуватися?

Абсолютно ніякими. Мова ж не йде тільки про вакцини від коронавірусу. Згадайте скільки було абсурдної інформації про вакцини. Ці речі завжди існували. І я вже неодноразово говорила, що й пандемія, й вакцинація – це питання національної безпеки. І такі речі повинні бути на контролі у правоохоронних органів. Зокрема у соціальних мережах мають бути обмеженими фейкові дописи, Люди, які їх поширюють, повинні бути чітко перевірені й також контролюватися правоохоронними органами. Поки ці люди (антивакцинатори) не стикаються зі складним перебігом коронавірусу, вони ніколи в житті не повірять у цю проблему. Знаєте, коли тільки почалася пандемія, багато людей говорили що коронавірусу немає. Що це все брехня! А протягом року їх ставало все менше і менше. Попри це залишаються особи, які пишуть що коронавірус це міф, що це звичайний грип. Це певно те, що непереборне і має вирішуватися на рівні держави. Має бути відповідальність за неправдивість інформації.

– Чи не втомилися ви від постійної теми COVID-19, від інформування, постійних виступів?

- Звісно втомилася. Нещодавно спілкувалися з колегами про те наскільки ми живемо одним і тим самим. І це дуже складно, коли немає послаблення хвороби, а навпаки спостерігаємо агресивніші мутації вірусу. Попри втому, маємо таку ситуацію, від якої нема куди дітися. Боремося і чекаємо ефективності від вакцин.

Підготувала Альона ЧОРНА, 
спеціально для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації