Нова вакцина для клітинного імунітету проти COVID-19 може стати революційною

Компанія Emergex планує незабаром розпочати клінічні випробування вакцини другого покоління проти COVID-19. Вона використовує Т-клітини для знищення інфікованих клітин і може запропонувати триваліший імунітет, ніж існуючі вакцини.

Вакцини змушують Т-клітини знищувати інфіковані клітини відразу після зараження, запобігаючи таким чином реплікації вірусу та розвитку хвороби. Існуючі вакцини (Pfizer/BioNTech, AstraZeneca) також викликають Т-клітинну відповідь, але меншою мірою.

Emergex отримала дозвіл від швейцарського регулюючого органу з ліків на проведення перших випробувань на людях у Лозанні за участю 26 осіб, які отримають високу та низьку дозу експериментальної вакцини проти COVID-19, починаючи з 3 січня. Проміжні результати очікуються у червні, пише Обозреватель.

Вакцина буде вводитись у вигляді невеликого розміру пластиру з мікроголками, які випускають препарат протягом кількох секунд. Пластир може зберігатися до трьох місяців за кімнатної температури, на відміну від інших вакцин, які необхідно зберігати в морозильній камері або холодильнику.

Нова вакцина буде доступна не раніше 2025 року, що є звичайним терміном розробки препарату. Минулого року вакцини проти COVID-19 були розроблені протягом кількох місяців через прискорення процесу регулювання на тлі надзвичайної ситуації.

Механізм дії

Комерційний директор Emergex Робін Коен для пояснення механізму дії вакцини використав аналогію з астероїдом, що вражає планету. Вірус – астероїд: він падає на планету, і вірусний код (сигнатура цього вірусу) швидко поширюється по всій поверхні. Ці сигнатури зчитуються Т-клітинами як чужорідні, і Т-клітини вбивають клітину до того, як вона зможе зробити нові живі віруси.

Механізм дії існуючих вакцин COVID-19 заснований переважно на формуванні антитіл. Такий захист поступово слабшає, тому для підтримки його рівня потрібна ревакцинація. Дія вакцини Emergex спрямована на знищення інфікованих клітин, що може давати триваліший імунітет – можливо, на десятиліття.

Дослідження, опубліковане минулого тижня в журналі Nature, показало, що деякі люди переживають "абортивну інфекцію", коли вірус проникає в організм, але видаляється Т-клітинами імунної системи на ранній стадії. Вчені вважають, що це відкриття може прокласти шлях для нового покоління вакцин, націлених на Т-клітинну відповідь, які можуть спричинити триваліший імунітет.

Коен сказав, що складною частиною була розробка механізму доставки Emergex вакцини в імунну систему. В результаті дослідники зупинилися на крихітних золотих частинках, покритих пептидами, призначених для генерації Т-клітинної відповіді в організмі.

Коментарі

Професор імунології Імперського коледжу Лондона Денні Альтманн сказав, що сумнівається в тому, що Т-клітинна вакцина може бути ефективною сама по собі, але вона може відігравати додаткову роль при змішаному підході, коли для першої, другої та третьої доз вводяться різні вакцини.

Т-клітинні вакцини можуть використовуватися як доповнення до інших препаратів, оскільки вони можуть бути більш стійкими до вірусних мутацій. На думку Альтманна, антитіла дуже чутливі до мутацій, тоді як Т-клітини можуть бачити багато інших частин вірусу. І це аргумент на користь Т-клітинних вакцин.

Про компанію

Компанія Emergex заснована в Абінгдоні у 2016 році для розробки Т-клітинних вакцин, генеральний директор компанії – професор Томас Радемахер, почесний професор молекулярної медицини у Медичній школі Університетського коледжу Лондона.

Ідея Т-клітинних вакцин не нова, наприклад, професор Оксфордського університету Сара Гілберт, яка розробила вакцину AstraZeneca, понад десять років працює над вакцинами проти грипу.

Emergex в рамках окремого дослідження у Швейцарії тестує Т-клітинну вакцину проти лихоманки денге, перші результати очікуються у січні. За даними ВООЗ, половина світу перебуває під загрозою зараження лихоманкою денге, і для неї немає спеціального лікування чи вакцини. Компанія також хоче розробити Т-клітинні вакцини проти грипу, вірусу Зіка, лихоманки Ебола та інших інфекцій.


Коментарі:
Більше новин по темі: