Нова хвиля до кінця літа? Що відомо про більш небезпечний штам коронавірусу Дельта, який дістався до України

Через заразніший штам коронавірусу Дельта, який, за даними ВООЗ, вже виявлений у 92 країнах, Україна знову готується запровадити обмеження на в'їзд. За даними української Академії наук він в 1,6 раза заразніший і більше ніж у два рази частіше призводить до госпіталізації, ніж штам Альфа (так званий британський штам). У країнах, де штам Дельта вже поширився, зокрема у Росії, він швидко витісняє інші і призводить до погіршення епідемічної динаміки.

23 червня стало відомо, що штам Дельта дістався і до України. НВ розповідає, що відомо про штам Дельта через який в нашій країні ось-ось може початися нова хвиля коронавірусу.

Стає домінуючим у світі і підбирається до України

18 червня головна наукова співробітниця ВООЗ Сумія Свамінатан заявила, що штам коронавірусу Дельта «впевнено рухається до того, щоб стати домінуючим варіантом в усьому світі через його підвищену передаваність».

21 червня епідеміолог ВООЗ Марія ван Керкхове повідомила, що штам Дельта вже поширений у 92 країнах.

У Національній академії наук України прогнозують, що до кінця літа 2021 року штам коронавірусу Дельта буде домінувати на території Європи. Зараз він вже домінує на території Великої Британії, РФ та Португалії.

У НАН України зазначили, що ці країни пройшли останній пік захворюваності COVID-19 у січні 2021 року і там не було весняного піка, як у країнах Східної Європи — Україні, Польщі, Румунії та Угорщині.

23 червня секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що у двох осіб в Україні зафіксували штам коронавірусу Дельта.

В Олександрівську лікарню Києва госпіталізували 66-річну жінку та 16-річну дитину зі штамом Дельта, які нещодавно повернулися з Росії. Хворі в стабільному стані.

«У нас є чотири лабораторії, які можуть проявляти новий штам, — дві приватні і дві державні, у нас немає саме тестів, які виявляють індійський штам, ми звернулися до ВООЗ», — пояснив Данілов.

Українські вчені вважають, що через низький рівень вакцинації населення в Україні і значної міграції з Росії штам Дельта може поширитися по території країни швидше, ніж у західних сусідів України, і мати більш важкі наслідки.

Чому штам Дельта у Росії загрожує Україні

За даними НАН України частка штаму Дельта у Росії становить близько 72%, проте зазначається, що вибірка даних істотно зосереджена у Санкт-Петербурзі.

Як пише Медуза, Санкт-Петербург — єдиний регіон, де даних секвенування геному вірусу досить, щоб оцінити поточну частку всіх варіантів коронавірусу і їхню динаміку.

Відомо також, що в інших регіонах Росії, навіть там, де кількість секвенованих геномів вірусу обчислюється одиницями, теж знаходять штам Дельта. Тому, на думку журналістів, варто виходити із припущення, що в Росії штам Дельта вже витіснив інші штами коронавірусу.

18 червня мер Москви Сергій Собянін заявив, що у 89,3% виявлених хворих COVID-19 виявляють штам Дельта.

Через спалах коронавірусу з 13 по 20 червня у Москві вже ввели низку обмежень: у нічний час (з 23:00 до 06:00) призупинене надання послуг громадського харчування (крім доставки та обслуговування навинос), побутових послуг, проведення видовищно-розважальних заходів у нічних клубах, барах, на дискотеках, в караоке. Припинене відвідування зоопарків, фуд-кортів і дитячих ігрових кімнат та використання «об'єктів міської інфраструктури» у парках.

У НАН України із посиланням на російські новинні агентства зазначають, що у Московській області кількість госпіталізацій вже три тижні зростає на 40% на тиждень. При цьому вільними залишаються менш як 11% ліжок у лікарнях. В Україні тижневий приріст зростання кількості госпіталізацій під час останнього піку захворюваності у березні-квітні ніколи не перевищував 30%. У Києві перевищення показника у 40% спостерігалося лише протягом одного тижня на початковому етапі зростання захворюваності.

Українські вчені попереджають, що поширений в РФ штам Дельта може загрожувати Україні через високий рівень міграції з Росії та ослаблення обмежень для тих, хто прибуває на підконтрольні українській владі території з тимчасово окупованих територій на Донбасі.

Ще 5 червня стало відомо, що громадян України з території ОРДЛО пропускатимуть для вакцинації від коронавірусу на підконтрольну українській владі територію без самоізоляції.

З Індії

Штам коронавірусу Дельта був вперше виявлений в Індії, тому його ще часто називають «індійським».

1 травня ВООЗ класифікувала варіант коронавірусу B. 1.617 (Delta), який був виявлений в Індії, як «тривожний». Там заявили, що є докази того, що цей варіант вірусу є більш заразним і, можливо, нечутливим до антитіл.

У квітні травні за добу від нового штаму коронавірусу “Дельта” в Індії помирали від 4 до 6 тисяч осіб. Фото: REUTERS

Країна кілька разів встановлювала світові рекорди захворюваності за добу, а 10 червня Індія повідомила про найвищий показник смертності від коронавірусу у світі за один день — 6148 загиблих.

Кількість нових зареєстрованих випадків коронавірусу в Індії в кінці травня пішла на спад.

Попри це, за даними Reuters, щонайменше до жовтня країна не відновить експорт великих партій вакцин, оскільки вони потрібні, щоб зупинити спалах пандемії. Індія в кінці березня призупинила експорт вакцини AstraZeneca, яку в тому числі законтрактувала Україна, щоб задовольнити попит на внутрішньому ринку. Україна повинна була отримати 1,5 млн доз вакцини.

Заразніший і небезпечніший

Серед мутацій штаму коронавірусу Дельта є дві, які були виявлені в інших штамах. Одна з них робить вірус заразнішим, а інша дозволяє йому ховатися від антитіл. Штам Дельта викликає серйозніші симптоми, зокрема біль у животі, нудоту, блювоту, втрату апетиту, втрату слуху та болі в суглобах.

У НАН України стверджують, що штам Дельта в 1,6 раза заразніший, ніж британський штам коронавірусу Альфа.

Крім того, за даними НАН, штам Дельта у 2,26 раза частіше призводить до госпіталізації, а ризик реанімації у випадку інфікування збільшується в 1,45 раза.

Водночас експерт ВООЗ Марія ван Керкхове заявила, що попередні дослідження свідчать, що зараження даним варіантом збільшує ризик госпіталізації, проте доказів того, що новий штам смертельніший, немає.

Вона додала, що існуючі щеплення від COVID-19 все ще ефективні і можуть захистити і від хвороби, хоча не всі з них однаково справляються з новим штамом.

«Деякі вакцини менш ефективні проти варіанту Дельта, проте у будь-якому випадку допомагають запобігти важкому протіканню захворювання і смертності», — наголосила Керкхове.

23 травня повідомлялося, що результати клінічних досліджень свідчать про ефективність проти штаму Дельта вакцин виробництва компаній Pfizer/BioNTech та AstraZeneca.

Згідно з дослідженням, препарат виробництва AstraZeneca ефективний проти «індійського» штаму на 60%, проти «британського» — 66%. Вчені вважають, що для досягнення максимальної ефективності вакцини AstraZeneca потрібно більше часу. За даними ще одного дослідження, вакцини Pfizer та AstraZeneca ефективні проти штаму Дельта на 90%.

Зазначається, що ефективність обох вакцин проти «індійського» штаму протягом трьох тижнів після першої дози становить лише 33%.

Як Україна готується до приходу штаму Дельта

Голова МОЗ України Віктор Ляшко заявив, що Україна готується до приходу штаму Дельта, нарощуючи темпи вакцинації.

«Зараз ми як готуємося: шляхом вакцинації нашого населення. Зараз в Україні в наявності 2 628 000 доз вакцини, ми нарощуємо масштабну кампанію з імунопрофілактики, яка буде зростати кожного дня», — заявив Ляшко на пресконференції в рамках всеукраїнського форуму Україна 30. Здорова Україна, коментуючи перспективи появи в Україні штаму Дельта.

Крім того, він нагадав, що Україна запровадила низку умов для перетину кордону. Кожен, хто в'їжджає у країну, повинен надати негативний ПЛР-тест, експрес-тест або довідку про повний курс вакцинації від коронавірусу.

22 червня Офіс президента за результатами селекторної наради у Володимира Зеленського повідомив, що Україна може обмежити в'їзд із країн, де поширюється штам коронавірусу Дельта.

«Міністерство закордонних справ і Міністерство охорони здоров’я повинні підготувати пропозиції про доцільність встановлення додаткового контролю і обмежень з міграції між Україною та країнами, де стрімко поширюється штам Дельта», — сказано в повідомленні Офісу Президента.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації