НАЖХП - що це і чому сьогодні ця проблема набирає масштабів епідемії?

Щороку 19 квітня відзначається Всесвітній день печінки для того, щоб привернути увагу до важливості цього органу людського організму та запобігти його захворюванням. Питання неалкогольної жирової хвороби печінки (НАЖХП) сьогодні стоїть дуже гостро, адже захворювання з глобальною поширеністю 25% 1 , швидко перетворюється на масштабну епідемію.

НАЖХП - це захворювання, на яке можуть страждати люди, які вживають мало або взагалі не вживають алкоголю. З назви хвороби стає зрозумілим, що основними характеристиками НАЖХП є велика кількість жиру, що накопичується в клітинах печінки.

Які ж симптоми цієї хвороби?

Виявляється, що значна частина населення не знає, що вони можуть страждати на НАЖХП, насамперед тому, що хвороба не має специфічних симптомів, які можуть бути пов"язані безпосередньо з проблемами печінки.

Симптомами НАЖХП можуть бути слабкість, втома, дратівливість, порушення сну, втрата апетиту, біль або дискомфорт у правому боці.

Яке відношення НАЖХП має до кожного з нас?

Печінка є одним із найважливіших органів людського організму - вона виконує понад 500 функцій і бере участь майже у всіх метаболічних процесах. Отже, здорова печінка - основа хорошого самопочуття кожної людини.

Частіше за все НАЖХП діагностується у пацієнтів, які страждають на метаболічний синдром, у тих, хто має зайву вагу або діабет 2 типу. Однак не лише цим групам людей варто замислитися про здоров’я своєї печінки.

Інші супутні захворювання та спосіб життя, який характеризується неправильним харчуванням, відсутністю фізичної активності та надлишкова вага або ожиріння також можуть сприяти розвитку НАЖХП.

Наш спосіб життя в умовах пандемії Covid-19 Через світову пандемію значно підвищився рівень стресу та зменшилася фізична активність. Окрім того, в умовах стресу та невизначеності з’явилися неправильні харчові звички. 60% людей кажуть, що стали більше готувати вдома, і це добре, але водночас, кожен третій зауважив, що перекуси стали більш частими і думки про їжу теж стали з’являтися частіше.

Про що варто задуматися, щоб зменшити ризик розвитку НАЖХП?

Про своє харчування: слід обмежити вживання цукру, кондитерських виробів, жирної та висококалорійної їжі

Про свою вагу: варто замислитися про зменшення ваги, особливо якщо людина страждає від ожиріння.

Про фізичну активність: займайтеся хоча б 20 хв на день: гуляйте, катайтеся на велосипеді, робіть вправи, які приносять вам задоволення.

Під час карантину можна займатися фізичними вправами вдома чи на свіжому повітрі. Для цього вам не потрібне спеціальне обладнання, вистачить килимка для вправ на підлозі. Також варто вставати та провітрювати приміщення кожні 30 хв під час сидіння за комп"ютером.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації