Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко звернувся до українців і закликав не створювати черг до аптек: нічого не змінилося, лише ввівся електронний рецепт

До студії «Сніданку з 1+1» завітав Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. Він пояснив, у чому полягає нововведення е-рецепту, яке спричинило черги біля аптек, та які ліки можна буде купити без рецепту, а які - ні. За словами міністра, єдина зміна полягає в тому, що раніше відпуск рецептурних ліків відбувався за паперовим рецептом, а тепер використовуватиметься і електронний.

“Щодо препаратів, які були рецептурними, вони і залишились рецептурними. Які були безрецептурними, вони залишились безрецептурними. Нічого з 1 квітня не змінилось і змінюватись не буде. Питання відпуску антибіотиків, які можна було отримати за паперовим рецептом, так і можна отримати. З 1 квітня не посилився контроль відпуску рецептурних препаратів, не збільшилась кількість рецептурних препаратів. З 1 квітня ввівся електронний рецепт. Ми крок за кроком йдемо в Європейський Союз. Ми починаємо розуміти, що саме лікар повинен лікувати, а не google чи сусідка”, - пояснив міністр.

Віктор Ляшко наголосив, багато українців обирають самолікування і це небезпечно для здоровʼя. Він пояснив, чому знеболювальні повинні відпускати за рецептами.

“Знеболювальне прибирає біль на певний час, але ні ви, ні ваші сусіди, ні гугл не є лікарем, який знайде причину цього болю. Часте використання знеболювального закриває головну причину цього болю і призводить до того, що захворювання виявляють на пізніх стадіях. Коли лікувати його стає складніше, інколи навіть неможливо. Це стосується онкологічних хвороб. Симптоми зʼявляються, ви на це не звертаєте увагу, купуєте весь час знеболювальне, а потім маємо проблеми. Так само серцево-судинні хвороби. Тому
якщо є симптоми, краще звернутися до лікаря - отримаєте рецепт, або консультацію і направлення на певні діагностичні процедури”, - зазначив Віктор Ляшко.

Крім того, в ефіру Сніданку з 1+1 Міністр охорони здоров’я пояснив, як аптекарі відпускали без рецептів те, що давно має бути рецептурним.

“Ще з часів COVID кількість перевірок було значно зменшено. Друге питання, нормативно-правова база для аптечних закладів, які при випуску електронних рецептів не мають юридичних зобовʼязань зберігати ці рецепти. Вони користуються цією нормою і відпускають рецептурні лікарські засоби без рецептів Ми розуміємо цю проблему, напрацювали нормативно-правову базу, але будемо вводити її поетапно”, - розповів Віктор Ляшко.


ДО РЕЧІ:

З 1 квітня електронний рецепт потрібен буде на всі засоби для зниження артеріального тиску, гормональні препарати і деякі популярні знеболювальні

З 1 квітня усі рецептурні лікарські засоби в Україні почнуть продавати лише за електронним рецептом. Як виявилось, багато популярних препаратів, які українці звикли купувати в аптеці без рецепта і часто без жодної консультації з лікарем, також належать до рецептурних. І на них також потрібен електронний рецепт.

Детальніше про препарати, які аптекар не матиме права продавати без рецепта пише Главком.

«До рецептурних лікарських засобів належать антибіотики, протисудомні, гормональні препарати, в тому числі протизаплідні, препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигістамінні. Низка звичних ліків, зокрема знеболювальних чи протизастудних, також можуть належати до рецептурних препаратів. Це залежить від складу препарату, дозування, лікарської форми», – каже експертка департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА з організації та управління фармацією Неля Бик.

Також існує онлайн Державний реєстр лікарських засобів, де є перелік усіх зареєстрованих в Україні лікарських засобів. Там вказано, чи той інший засіб відпускається без рецепта.

Знеболювальні та жарознижувальні

За словами Нелі Бик, усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену і далі продаватимуть без рецепта. Анальгін також можна буде придбати без рецепта, але тільки упаковку на 10 таблеток. Упаковка на 100 таблеток – лише за рецептом, так само як і анальгін в ампулах.

«Те саме з ношпою і спазмалгоном – таблетки без рецепта, ампули – за рецептом. Взагалі ампульна продукція уся має йти за рецептом», – каже Неля Бик.

Без рецепта від лікаря тепер не можна буде придбати популярний знеболювальний і протизапальний засіб німесил та його аналоги.

Ліки проти кашлю

Більшість популярних сиропів і таблеток від кашлю і далі будуть у вільному доступі, зокрема мукалтин, ACC, сиропи на основі амброксолу, екстракту плюща тощо. За рецептом – усі кодеїновмісні препарати, а також ліки на основі сальбутамолу (переважно використовують для інгаляцій). Взагалі більшість препаратів для інгаляцій також потрібно купувати за рецептом, у тому числі й популярний беродуал.

Гормональні препарати

Усі гормональні препарати відпускатимуть за рецептом, у тому числі гормональні контрацептиви. Навіть "екстрений" протизаплідний засіб «постинор», який найефективнішій у першу добу після незахищеного статевого акту, не можна буде придбати без рецепта.

Люди, які мають захворювання щитовидної залози і постійно приймають тироксин (L-тироксин чи еутирокс), теж щоразу змушені будуть поновлювати електронний рецепт. Щоправда, в разі, якщо пацієнт приймає певні ліки постійно, то лікар може виписувати електронний рецепт дистанційно.

Рецепт буде потрібен навіть не деякі мазі та креми, що містять гормони, зокрема на момедерм. Натомість феністил усе ще буде у вільному доступі.

Антигістамінні (протиалергічні)

Більшість популярних протиалергічних препаратів залишається у вільному доступі: діазолін, лоратадин, супрастин тощо. Однак супрастин в ампулах – лише за рецептом.

Дексаметазон, який алергіки часто мають у запасі для екстрених випадків, також можна буде придбати лише за рецептом, оскільки це гормональний препарат.

Ліки проти гіпертонії та серцево-судинних захворювань

У цій категорії залишився мінімальний перелік лікарських засобів, які ще можна придбати без рецепта. Усі популярні засоби для зниження тиску, як-от каптоприл, каптопрес, бісопролол – виключно за рецептом. Навіть сечогінні препарати фуросемід та діакарб, які також використовують гіпертоніки, лише за рецептом.

Краплі корвалол та валокордин без рецепта можна придбати лише у маленьких флакончиках, на баночки по 50 мл уже треба рецепт. Зрештою, як і на звичайний етиловий спирт. Це теж, виявляється рецептурний препарат. Без рецепта можна придбати лише маленький флакончик мурашиного спирту, на 100 г уже треба рецепт.

Люди, які мають проблеми з серцем, часто щоденно вживають засоби для розрідження крові. Але тепер їх теж можна буде кувати лише малими упаковками. Магнікор чи кардіомагніл на 100 таблеток – лише за рецептом.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації