Первинка працює: як змінилось надання меддопомоги під час війни

Надання первинної меддопомоги без декларації, безкоштовний інсулін та паперові направлення. Попри війну росії проти України держава гарантувала всім пацієнтам надання необхідної медичної допомоги, а Національна служба здоров'я фінансує всі напрямки, які були до війни. Лише з закладами первинної меддопомоги на 2022 рік у Чернівецькій області уклали договорів на суму майже 888 мільйонів, з яких 305 мільйонів гривень вже оплатили. Розпочата реформа, навіть в таких жахливих реаліях, допомагає не рухнути усьому сектору охорони здоров'я. Як надають медичну допомогу на Буковині та як змінилася первинка - далі в матеріалі.

Ще восени 2017 року в Україні розпочалася реформа системи охорони здоров’я.

Зміцнення системи охорони здоров’я України та її потенціалу, зокрема шляхом впровадження реформ, подальшого розвитку первинної медико-санітарної допомоги та навчання персоналу, - про таке співробітництво йдеться в Угоді про Асоціацію України з ЄС.

Як і прописано, реформу почали впроваджувати, навіть завершили її перший етап, адже 2020 року в Україні запрацювала програма медичних гарантій, оновили її навесні 2021 року. Це перелік послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. Ця програма прийшла на заміну медицині, яку раніше називали безкоштовною. Запрацював підхід, коли "гроші йдуть за пацієнтом".

На час одержання статусу кандидата на вступ в ЄС, незважаючи на воєнну агресію росії, Україна багато досягла у розвитку системи громадського здоров’я та продовжує гарантувати своїм громадянам доступність медичних послуг.

У Путильському центрі первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) працює 7 лікарів. Спеціалісти надають допомогу більше 11 тисячам місцевих мешканців з якими підписані декларації. З початком війни навантаження на медичних працівників зросло, адже отримання медичних послуг часто потребують люди які приїхали з інших регіонів України, каже директорка Путильського центру ПМСД Світлана Пилипко.

— Було достатньо велике навантаження. На початку [повномасштабного вторгнення] було багато звернень. В день могло бути додатково 10-12 людей лише внутрішніх переселенців. Окрім того, люди були психологічно травмовані. З ними потрібно було говорити, але ми справлялись. Все добре. В перші 2 місяці було вдвічі більше звернень від пацієнтів щодо проблем з серцево-судинною системою, коливання артеріального тиску. Зараз ситуація трохи вирівнялася. Спочатку в нашу громаду приїхало приблизно 1500 людей. Це число не постійне: люди виїжджали, мінялися. Зараз залишається орієнтовно 500 людей. Не всі реєструються в селищній раді, тому ця кількість може відрізнятись.

На фото крайня справа - Світлана Пилипко, директорка Путильського центру ПМСД

Під час воєнних дій правила надання первинної медичної допомоги змінили, щоб кожна людина могла потрапити до лікаря, незалежно від місця перебування та укладеної декларації. До війни такі послуги можна було отримати лише в медика з яким підписаний договір. Сьогодні внутрішні переселенці, звертаючись у будь-який центр первинної меддопомоги, можуть отримати рецепт за програмою “Доступні ліки”, консультації, направлення до вузького спеціаліста та вакцинацію без електронної реєстрації в цьому закладі.

— У нашій інформаційній програмі існує можливість надавати направлення без декларації аби люди могли отримувати вакцину. Навіть з інших областей, де не вистачало вакцин, приїжджали до нас робити щеплення. Всі документи необхідні людям видавали. Через цю програму ми здійснювали обслуговування. Додатковий облік ми не створювали.

Путильський центр ПМСД

Від кількості підписаних декларацій залежить заробітна плата сімейного лікаря. На основі цих документів з березня по липень 2022 року медпрацівники отримували щомісяця фіксовану суму грошей. Додаткових коштів за надання допомоги внутрішнім переселенцям без укладеної декларації не передбачено. Окрім того, місцевих сімейних лікарів заохочували не переукладати їх з переселенцями, для того аби медики, які працюють в зоні бойових дій чи під окупацією продовжували отримувати гроші за своїх задекларованих пацієнтів.

— У нас є група у фейсбук “Записничок сімейного лікаря”. Там ми спілкувалися з сімейними лікарями, а згодом з НСЗУ. Вирішили, що для того, аби зберегти зарплату медпрацівників, які працюють на прифронтових та окупованих територіях, ми не будемо перереєстровувати жодного пацієнта до себе. Щоб з цими лікарями не розривали декларації і вони отримували заробітну плату”.

Водночас, переукладали декларацію лише з тими пацієнтами, хто виявляв бажання самостійно та наполягав на цьому, говорить директор Вижницького центру первинної меддопомоги (ПМД) Дмитро Паламарюк. Таких переселенців в громаді приблизно 300. Здебільшого переукладали угоди люди, які планують довго залишатись на новому місці проживання.

На фото Дмитро Паламарюк, головний лікар Вижницького центру ПМД

— Дуже багато з тих людей, які зараз тут проживають, укладають декларацію з нашими сімейними лікарями. Все ж, вони [переселенці] не знають, коли зможуть повернутися додому. Ми розуміємо, що забираємо пацієнтів в тих лікарів, які зараз в складних умовах, але це бажання пацієнта. Відмовляти їм ми не маємо права.

З липня 2022 року систему оплати сімейним лікарям змінили. Надавачі медичних послуг, які прийматимуть більше пацієнтів, отримають більше коштів. Сімейники на окупованих територіях або там, де ведуться бойові дії, будуть отримувати стабільну суму коштів у вигляді фіксованих виплат та гроші за існуючі декларації. Таке рішення прийняли для того, аби забезпечити підтримку лікарів у складних умовах і надати пацієнтам доступ до медичної допомоги.

— Спочатку було дуже складно. Зараз частина внутрішніх переселенців вже поїхала. Десь 1700 осіб залишилось. Майже 200 осіб мають бажання залишися назавжди. Тому з тими, хто планує залишатися у нас надовго ми переукладаємо декларацію. Якщо люди звертаються до нас з потребою направлення, то НСЗУ спростила ці процедури. Ми можемо виписувати рецепт на “доступні ліки” проводити консультації, направляти до вузьких спеціалістів без передекларування.

Повністю безоплатними зараз є 47 препаратів для пацієнтів, які хворіють на цукровий діабет. Ці ліки люди можуть отримати за електронним або паперовим рецептом. Загалом у Чернівецькій області за програмою медичних гарантій було виписано від початку березня майже 121 тисячу рецептів на “Доступні ліки” та інсулін. Відпускати такі рецепти мають право 274 аптек.

Міліївська АЗПСМ

— Якщо потрібно було спрямувати на додаткове обстеження, стаціонарне лікування або отримання інсулінів, то це було без проблем. Вторинну допомогу люди можуть отримати безперебійно і без проблем. Ми направляли їх [пацієнтів] на вторинний рівень. Навіть у супроводі медичного працівника проводили, знайомили і направляли до вузьких спеціалістів в нашому закладі, — говорить директорка Путильського центру ПМСД Світлана Пилипко.

Окрім допомоги за зверненнями для внутрішньо переміщених осіб, в громадах організовували профілактичні огляди та надання медичної допомоги в місцях компактного проживання переселенців. Дмитро Паламарюк розповідає, що за кожним таким закладом закріпили відповідального лікаря. Це дозволило надавати меддопомогу безперебійно.

— Ми також виїжджали до місць, де заселяли людей — у школи та садочки. Я відправляв сімейного лікаря, медсестру. Вони оглядали людей, дітей, розповідали де можуть бути найближчі лікарі і куди можна звернутись в найближчі фельдшерсько-акушерські пункти”

Подібна практика працює і в інших районах області. У Путильській громаді серед вимушених переселенців, які приїздили, були також медичні працівники, які надавали допомогу і проводили консультації.

— Співпрацювали з селищною радою. Вони [працівники селищної ради] попередньо казали, що сьогодні приїздить в певний заклад приблизно 20-30 людей. На наступний або навіть того ж дня туди виїжджали наші працівники. Відразу з людьми спілкувалися щодо медичної допомоги: приходив фельдшер з лікарем, які давали прибулим контакти наших медичних закладів і працівників для того аби переселенцям було зручно звертатися.

Також у місцях компактного проживання переселенців медпрацівники надавали медикаменти та предмети першої необхідності. Більшу частину з цих засобів у громаді отримували як гуманітарну допомогу. Також з початком війни попит на лікарські засоби відчутно збільшився.

Допомога переселенцям у Путильській громаді

— У межах можливостей ми забезпечували всім, що у нас було. Остання гуманітарна допомога, яку ми отримали - це були антибіотики і перев'язувальні матеріали. Всім, що було необхідно ми їх [переселенців] забезпечували. Ми також отримували допомогу з волонтерських гуманітарних центрів: підгузки, дитяче харчування, пляшечки для дітей, засоби гігієни. Медичні працівники отримували цю допомогу і відвозили.

ПЕРВИННА МЕДИЧНА ДОПОМОГА ДЛЯ ДІТЕЙ

Разом з дорослими в Чернівецьку область прибуло багато дітей внутрішніх переселенців. Лише в Чернівцях у міську дитячу поліклініку з початку війни для отримання медичної допомоги звернулись більше 3,5 тисяч дітей. В тому числі 400 дітей, яким менше одного року. Про це розповідає Олена Ставничук, заступниця директора міської дитячої поліклініки. Каже, що медичну допомогу, як первинну так і вторинну надають безкоштовно та без направлень.

Фото: Шпальта

— Ми намагалися навіть консультувати їх [дітей переселенців] позачергово. Звісно, відчували навантаження. Але все працює без змін. І в плані профілактичних оглядів і лікування. Наші лікарі долучилася до надання первинної та вторинної меддопомоги дітям внутрішньо переміщених осіб. Ми запустили гарячу лінію. Чергувалися лікарі. Від початку березня телефон був доступний 24/7. Дійсно, спершу люди, які приїхали, не знали куди та як звернутися, де отримати медичну допомогу особливо для дитини. Колл-центр дуже спростив і наблизив доступ до первинної медичної допомоги.

261 декларацію уклали внутрішньо переміщені особи з педіатрами у Чернівцях. За словами Олени Ставничук здебільшого це діти, які потребують частих консультацій чи медикаментозного лікування.

Фото: ТВА

— Є частина батьків, які хотіли переукладали декларації. За останній місяць орієнтовно додалось 25 декларацій. Їх не багато, але це стосувалось тих, які приїхали з дітьми з інвалідністю або мали всі документи і за місцем проживання не встигли її отримати. Такі батьки вже тут підписували декларацію.

Від початку війни в дитячій поліклініці для 16 дітей оформили первинну групу інвалідності. Виписали 484 безкоштовних рецептів на медичні препарати. 15 дітей отримали безкоштовний інсулін за програмою “Доступні ліки”. Ще 138 пройшли медичну реабілітацію за трьома пакетами програми медгарантій. А за рахунок гуманітарної допомоги внутрішньо переміщені діти отримали додаткові засоби для особистої гігієни та харчування.

— Цих дітей забезпечували безкоштовно лікарськими засобами за призначенням лікарів, предметами догляду, засобами гігієни, підгузками. Цю допомогу надавали державні структури, департамент за сприяння Всесвітньої організації охорони здоров'я та ЮНІСЕф та міська рада. Ми мали в достатній кількості жарознижувальні, антибіотики та предмети догляду для дітей: суміші, каші та пюре.

У місті досі залишається більше 40 пунктів компактного проживання внутрішньо переміщених осіб. За кожним таким місцем, де перебувають діти, закріплений окремий педіатр. Він консультує, надає інформацію про роботу поліклініки та відповідає на звернення щодо медичної допомоги.

Фото: Чернівецька міська рада

— Лікар-педіатр надає допомогу, планує вакцинації, надає роз'яснення з приводу профілактики різних захворювань. У нас спалахів якихось інфекційних захворювань не було, проблем не було. Якщо з’являлась підозра на covid-19, то таку дитину госпіталізували в обласну дитячу клінічну лікарню у інфекційне відділення, щоб уникнути надмірного контакту”

Для дітей в тимчасових пунктах проживання заплановані профілактичні щеплення. Досі в поліклініці вакцинували майже 700 дітей. Це стосується всіх рутинних вакцинацій від 10 інфекційних захворювань за різними віковими категоріями.

— У нас по кожному з таких місць проживання є реєстр дітей. Він постійно оновлюється, бо діти прибувають та вибувають. Мобільна бригада виїздить і проводить щеплення на місці. 42 дітей було вакциновано проти Сovid-19. З вакцинами проблем не було. Препаратів вистачало за всіма видами щеплення. Деякі діти лише розпочинали вакцинальну сесію, а деякі з першого року життя розпочинали свою вакцинацію за місцем постійного проживання. В нас вони вже дощеплювалися.

МЕДДОПОМОГА УКРАЇНЦЯМ ЗА КОРДОНОМ

Медичну допомогу українські біженці можуть отримати в кожній країні Європейського Союзу. В більшості з таких випадків безкоштовною буде в першу чергу невідкладна меддопомога. Також для біженців з України працюють комплексні спеціальні медичні програми. Вони передбачають консультації, обстеження, стаціонарне лікування тощо. Які конкретно медпослуги і за яких умов може отримати людина, залежить від країни перебування.

Щоб отримати безкоштовну медичну допомогу в Німеччині після приїзду в країну потрібно зареєструватись. Тоді така можливість стане доступною. Також можна оформити медичне страхування, яке може бути різним, залежати від тривалості перебування та статусу людини в країні.

В Німеччині кожна людина підлягає обов'язковому медичному страхуванню незалежно від того чи вона має постійне місце проживання. чи перебуває в країні короткостроково.

Надія Тинкалюк, українка, яка проживає в Німеччині, каже, оформили медстраховку, адже це дає багато переваг в отриманні медичних послуг та отримати їх абсолютно безкоштовно. Вартість страховки повністю чи частково покриває роботодавець, якщо особа працює.

— Медичне страхування можуть оформити всі. Серед недоліків - дорога вартість, але якщо ти працюєш, то половину або й повну ціну страховки покриває роботодавець. До лікаря на плановий огляд потрапити часом важко. Потрібно вибрати термін, записатися і отримати його через певний час, наприклад, через 3 місяці. Якщо не мати страховки, то ще важче потрапити на прийом до лікаря. Якщо вона [страховка] є, то це покриває всі витрати, а в лікаря нічого не потрібно оплачувати. Також ліки в аптеці, які виписує лікар надають безкоштовно за страховкою. Якщо ліків виписали дуже багато, тоді потрібно якусь невелику суму доплачувати.

Сьогодні українці, які проживають в Німеччині, за словами Надії, безперешкодно можуть потрапити до лікаря. Для цього треба мати направлення на лікування або медичну картку, яку видають в органах місцевої влади чи соціальні служби. У невідкладних випадках та екстрених ситуаціях, коли існує загроза життю та здоров’ю, необхідну медичну допомогу надають без направлення та безкоштовно.

Фото: Фейсбук Надії Тинкалюк

Коли мої діти захворіли на ларингіт, то ми того ж дня поїхали у поліклініку без терміну, без запису і нас відразу оглянув черговий лікар. Також моїй мамі зробили операцію на апендицит. Все за страховкою, дуже приємні лікарі, гарні палати, навіть знайшли моїй мамі україномовного лікаря.

Повномасштабні воєнні дій в Україні змусили змінити правила надання первинної медичної допомоги. У такий спосіб система охорони здоров’я адаптувалась до нових реалій. Сьогодні важливо, щоб кожен українець чи українка могли потрапити до лікаря, незалежно від місця перебування та укладеної декларації. Також цінною є підтримка урядів країн, які приймають українських громадян уже у статусі біженців.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)
Фото авторки


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації