Ковід, грип та віспа мавп. Що очікує буковинців у сезон холодів та як уберегтися від інфекційних хвороб? 

Про ситуацію з COVID-19, вакцинацію, грип та інші інфекційні захворювання, кореспондентка БукІнфо спілкується з лікарем-епідеміологом, завідувачем відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань Державної установи «Чернівецький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Юрієм Падурару.

– Згідно з статистикою кількість хворих на COVID-19 зменшилася та чи надовго це невідомо. Юрію Олексійовичу, яка наразі ситуація із захворюваністю на COVID-19 та чи можемо говорити про те, що небезпека минула?

Так, вже третій тиждень поспіль в Чернівецькій області відбувається стрімке зниження захворюваності на COVID-19. Але слід зазначити, що це статистика, яка показує, що кількість хворих зменшилася. Коли ж ми проводимо аналіз показників захворюваності, госпіталізації та летальності, то вони свідчать про те, що реальна захворюваність в області є значно вищою. Показники госпіталізації є такими ж самими як і три тижні тому. Це свідчить, що частка важких хворих не змінилася. Отож, ми можемо зробити висновок, що в області існує невиявлена, незареєстрована захворюваність. На нашу думку, це пов’язано з тим, що частина хворих, а в переважній більшості це хворі з легкою формою перебігу хвороби, не звертаються за медичною допомогу та лікуються самостійно вдома, або в останній момент змінюють своє рішення та звертаються за медичною допомогою.

Також, ми проводили аналіз тривалості повітряних тривог і щотижнево збільшується їхня кількість у Чернівецькій області. Цей факт також впливає на статистику захворюваності. В час тривоги потрібно перебувати у сховищі, тож часто люди із легкою формою захворюваності не звертаються за медичною допомогою. Реально ж вірус продовжує циркулювати, рівень інфекційної захворюваності COVID-19 ще високий, тож розслаблятися нам ще зарано.

Фото: Слово і Діло

– Щодо офіційних даних, скільки випадків COVID-19 виявлено за останній час та яка ситуація у районах?

За результатами оперативного епідеміологічного аналізу за 42 тиждень в Чернівецькій області зареєстровано 159 випадків COVID-19, в тому числі 21 випадок серед дітей. В порівнянні з попереднім 41 тижнем відбулося зниження захворюваності на 29,3% (-66 випадків), одночасно, захворюваність серед дітей зросла на 2 випадки.

З початку реєстрації коронавірусної інфекції на території Чернівецької області всього виявлено 219818 осіб, що контактували із хворими на COVID-19.

Станом на 21.10.2022 під активним спостереженням перебуває 312 контактних осіб, знято з обліку – 219506 осіб. Активних хворих в області – 751.

У Вижницькому районі абсолютні показники захворюваності за 42 тиждень зросли на 2 випадки, у Дністровському районі зареєстровано зниження захворюваності на 10 випадків, в Чернівецькому районі показник захворюваності в порівнянні з попереднім тижнем знизився на 36,3%.

За 42-й тиждень року інтенсивний показник захворюваності по області на 100 тисяч населення становить 17,73. Найвищі показники захворюваності зареєстровані серед населення Новодністровської територіальної громади – 75,54 та Путильської територіальної громади – 53,15.

– Цікаво чи вакцинуються зараз буковинці від COVID-19?

Так, вакцинуються, але темпи значно знизилися. Це пов’язано з тим, що переважна кількість людей, які вирішили вакцинуватися, це вже зробили. А зараз дощеплюються бустерними дозами. Враховуючи те, що увага людей переключена на проблеми пов’язані з війною й те, що вірус, який зараз циркулює, викликає у більшості випадків легкий перебіг хвороби, люди вже менше щепляться. Але поступово групи медичного ризику приймають рішення вакцинуватися, адже іншої альтернативи поки що нема.

– Юрію Олексійовичу, чи варто вакцинуватися від грипу?

Так, в цей період розпочинається активна імунізація від грипу. У зв’язку з постійними антигенними змінами вірусу грипу, ВООЗ щорічно оновлює свої рекомендації по складу вакцини.

Так для профілактики грипу у наступному сезоні запропоновані чотиривалентні вакцини проти вірусів грипу, які ймовірно циркулюватимуть на території України:

• вірус, подібний A/Victoria/2570/2019(H1N1)pdm09;

• вірус, подібний A/Darwin/9/2021 (H3N2);

• вірус, подібний B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);

• вірус, подібний B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata).

– Чи можливі й інші інфекційні захворювання цієї зими? Чого очікувати?

Так, цього року з’явилася нова інфекційна загроза – віспа мавп, вірус якої почав активно передаватися від людини до людини. Влітку Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила спалах віспи мавп надзвичайною ситуацією в галузі громадського здоров’я, що має міжнародне значення.

Станом на 23 жовтня 2022 року віспа мавп зареєстрована у 109 країнах світу, всього 75348 хворих, 34 смертей. (Румунія-41, Молдова-2, Угорщина-79, Польша-201, рф-2, Іспанія-7277, США-27884).

В Україні вже зареєстровано 5 випадків віспи мавп і якщо так далі буде продовжуватися, то ми можемо мати епідемію, яка може призвести до серйозних ускладнень. Тож ми зараз активно готуємося до роботи в умовах епідемії віспи мавп.

– Як населенню уберегтися від цієї небезпеки?

Варто знати про цю хворобу, знати, що вона викликається вірусом та передається при контакті шкіра до шкіри (там, де у хворого є висипка). Також може передаватися й повітряно-крапельним шляхом, статевим шляхом, при пологах – від хворої мами до дитини. Це дуже складне захворювання, оскільки має різні симптоми, які дуже схожі на інші інфекційні хвороби. Тому дуже важко буде встановити, чи є у хворого віспа мавп, потрібно буде враховувати контакти, з якими спілкувався хворий.

Спілкувалася Альона ЧОРНА,
спеціально для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації