"Долаємо понад 100 км по бездоріжжю за день": на Буковині працюють мобільні бригади лікарів, що проводять щеплення

По дві бригади, кожна у складі лікаря, медичної сестри та водія, щотижня виїжджають до одного чи кількох сіл, щоб наблизити послуги з вакцинації до найбільш вразливих категорій населення – літніх людей, людей з хронічними хворобами, маломобільних тощо. Це саме ті пацієнти, які становлять групу ризику щодо важкого перебігу COVID-19 та інших інфекційних хвороб. Виїзди мобільних бригад з вакцинації в межах проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» стартували наприкінці січня 2023 року у Мамаївській та Сторожинецькій громадах Чернівецької області.

За п’ять місяців бригади здійснили 41 виїзд до 25 населених пунктів і зробили загалом 1050 щеплень проти коронавірусної хвороби, дифтерії та правця. Причому більше половини протиковідних щеплень отримали люди віком від 60 років і такі, що мають хронічні захворювання.

Завідувачка Лужанською амбулаторією загальної практики- сімейної медицини ТОВ «Мак-медик», лікарка Оксана Юрійчук, яка очолює мамаївську бригаду, розповідає, що часто на рішення людей вакцинуватися проти COVID-19 впливає досвід хвороби когось із близьких і наполегливість медиків.

– Ми вакцинуємо у місцевих амбулаторіях або виїжджаємо додому до маломобільних осіб, – говорить лікарка. – Таким людям потрібен особливий захист, але в той же час їх буває важко мотивувати робити щеплення. Тож потрібна додаткова інформаційна робота – перш за все, лікаря, який безпосередньо спостерігає людину.

Мобільна вакцинальна бригада Сторожинецького Центру первинної медико-санітарної допомоги у складі лікарки Людмили Опаіц та медичної сестри Данієли Сфинцицьки також нерідко відвідує пацієнтів за місцем їхнього проживання.

– Працювати в умовах війни та масової міграції населення дуже важко, – ділиться сімейна лікарка мобільної команди Людмила Опаіц. – Багато хто з наших пацієнтів, із якими ми роками будували комунікацію, виїхали за кордон або опинилися на війні. Натомість громада приймає вимушених переселенців, які також потребують захисту від інфекційних хвороб. Лікарі та фельдшери на місцях докладають багато зусиль, щоб залучити на щеплення всіх, хто підлягає за віком. Нам залишається лише приїхати і провакцинувати бажаючих, хоча і дорога буває нелегкою. Наприклад, коли за графіком у нас віддалені села громади, то долаємо за день більше 100 кілометрів по бездоріжжю. А після повернення надвечір продовжуємо роботу в амбулаторії, бо маємо ще й своїх пацієнтів.

– Мобільні бригади з вакцинації виконують дуже важливу функцію – «доправляють» до мешканців сіл послугу, яку з певних причин вони не можуть отримати за місцем проживання, – пояснює регіональна координаторка проєкту від ГС «Коаліція за вакцинацію» Олеся Олійник. – Одинокі літні люди, вимушено переміщені особи, громадяни, які не мають можливості дістатися до районного центру через економічні причини чи погане транспортне сполучення – попри будь-які життєві обставини, кожен із них має право на здоров’я, а отже і на вакцинацію. І проєкт наразі забезпечує це право для мешканців Сторожинецької та Мамаївської громади, тож ми сподіваємося на поширення цього досвіду і на інші територіальні громади області.

Зазначимо, що в межах проєкту відбуваються не тільки виїзні вакцинальні сесії в селах, але й інформаційні зустрічі з місцевими мешканцями – перш за все, з освітянами та батьками.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації