Чи такий вже страшний штам Омікрон?

На початку виявлення нового штаму деякі експерти, не маючи даних, відреагували в стилі «все пропало». Чи варто звертати увагу на таку реакцію?

Наприкінці листопада виявився новий штам коронавірусу. За лічені дні, на початок зими він поширився у 38 країнах світу. Внаслідок жорстких карантинних заходів в Україні поступово знижується рівень захворюваності. Але як позначиться на епідемічній ситуації у світі та країні поява цього штаму? Про це пише видання НВ.

Що таке Омікрон

Поки що Дельта залишається домінантним у всіх ареалах зараження, у тому числі й в Україні. Цей штам витіснив попередників. Але з появою у 38 країнах (всіх шести регіонів ВООЗ) нового штаму Омікрон ситуація може змінитися. Поки що він дає стрибок захворюваності в Африці.

Поява нового штаму — природний процес мутації вірусів і відбувається до того часу, поки є значна група носіїв цього вірусу. Новий варіант коронавірусу, названий Омікрон вперше виявили в Південній Африці. У результаті вивчення вчені встановили, що це варіант пройшов до 50 мутацій в порівнянні з первинним вірусом. Звідси виникає низка питань:

1. Наскільки він активний у розповсюдженні?

2. Чи є він важким та смертоносним?

3. Яка його стійкість до вакцин?

Відповідь на перше питання вже практично зрозуміла. Омікрон демонструє рекордну контагіозність (заразність) серед побратимів — вже наявних штамів COVID-19.

Друге питання поки що не має повної відповіді. Тому що вірус нещодавно виявлений і цього часу мало для адекватних висновків. На самому початку виявлення нового штаму деякі експерти, не маючи даних, відреагували в стилі «все пропало». Чи варто звертати увагу на таку реакцію? Навіть найпрофесійніші вірусологи — теж люди. Вони краще за будь-якого розуміють ймовірні ризики і так само, як все людство перебувають у стані постійного стресу. Тому вони мають право на емоції. Але треба розуміти, що перші коментарі (лякаючі чи обнадійливі) не мають під собою наукових підстав, оскільки наприкінці листопада штам був не вивчений і мало проявлений.

За даними на першу декаду грудня, як і раніше, немає вичерпної інформації щодо штаму-новачка. Але деякі висновки, спираючись на перебіг хвороби, зробити можна.

Омікрон демонструє рекордну контагіозність. Наприкінці першого тижня грудня Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила, що незважаючи на широке поширення майже в чотирьох десятках країн немає жодного офіційно підтвердженого випадку смерті від цього штаму. Безумовно, радіти рано, оскільки є випадки госпіталізації з «Омікроном», і смертність є пізнім індикатором. Але надія на те, що мутація дала легку форму захворювання, з’явилася. Ґрунтовні висновки щодо цього штаму можна буде зробити за кілька тижнів до кінця року.

Поки що відомо, що Омікрон має вищу заразність порівняно навіть із агресивним штамом Дельта. Отже, є ймовірність, що активніший варіант зможе витіснити попередній. І ось тут найцікавіше. Якщо Омікрон активніший, ніж Дельта, але не такий агресивний, то встановлення його панування може призвести до зниження смертності від COVID-19. Щоправда, поки що таке припущення більше схоже на надію, ніж на гіпотезу.

Чи працює вакцина?

Як попереджає ВООЗ, поки неможливо точно визначити точно заразність і небезпеку штаму. Але всіх цікавить і наступне питання: чи працюють вакцини проти нього?

Омікрон відчутно відрізняється від штамів, проти яких розроблялися вакцини. Але поки що вакцини, розроблені у 2020 році, виявилися досить активними не лише проти Альфа, Бета та Гамма, а й проти Дельта. Світова статистика показала, що вакцинація зменшує ризик тяжкого перебігу хвороби та знижує смертність, але не гарантує, що людина взагалі не захворіє.

Оскільки Омікрон завдяки мутаціям ще далі пішов від першоджерел, як вакцина зможе протистояти йому ще належить дізнатися. Експерти вважають, що дана вакцина цілком «озброєна» і проти нового штаму.

Але вчені не зупиняються, розробляються ще більш просунуті вакцини та почалися випробування ліків проти COVID-19.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації