Зеленський про перемовини із РФ: Може так статися, що й не буде зустрічі

У переговорах з Росією Україна має ставити собі за мету "знайти вихід і не втратити території". Таку думку в інтерв'ю українським ЗМІ 5 квітня висловив президент України Володимир Зеленський, запис бесіди оприлюднили у Facebook Офісу президента.

Зеленський відповідав на запитання про перемовини з Росією після таких трагедій, як сталася в місті Буча Київської області у період окупації російськими військами, де було вбито сотні мирних жителів.

"Найлегша позиція – сказати, що "я з тобою не буду говорити". І зрозуміло чому: "Після всього, що ви зробили – ось, будь ласка". Найскладніше – це говорити, що вони зробили, визнати їх ворогом, знати, що це війна Росії проти України, усе це визнати – ми вважаємо, що це геноцид, що вони повинні понести всі покарання за це – і при всій цій позиції знайти можливості для того, щоб зустрічатися. І під час цієї зустрічі знайти вихід і при цьому не втратити свою територію. Я вважаю, що треба ставити собі таку планку щодо цих перемовин. А там – буде як буде. Може так статися, що й не буде зустрічі. Може так статися", – сказав він.

Президент не уточнив, яку саме має на увазі зустріч – делегацій двох країн (останнього разу вони очно зустрічалися 29 березня) чи свою із главою Кремля Володимиром Путіним, організацію якої зараз обговорюють.

В України має бути боєздатна армія

Про це заявив у інтерв'ю українським ЗМІ 5 квітня президент Володимир Зеленський, коментуючи пропозиції щодо гарантій безпеки України та переговори з Росією.

Запис бесіди Зеленського із журналістами оприлюднили у Facebook Офісу президента, пише видання Гордон.

Президент РФ Володимир Путін оголосив війну Україні вночі 24 лютого, заявивши, що це "спецоперація", мета якої – "демілітаризація та денацифікація України".

"Фразу про демілітаризацію ми забули ще тоді, коли мені пропонували виїхати з Києва. Ми їм [Росії] сказали: фрази "демілітаризація" та "денацифікація" забудьте. Денацифікація – звучить образливо, ми можемо використовувати цю фразу у ваш бік і, як показала та сама Буча, ми були праві. Це не до нас питання. Хочете – ставте перед дзеркалом це питання", – сказав Зеленський.

Він наголосив, що Україна "не сприймала історію" про "демілітаризацію".

"Для нас це виглядає дуже зрозумілим. Гарантії безпеки – яка у нас буде армія. Ми пояснили, що армія має бути відповідною тій, яка у нас існує, яка спроможна захищати нашу державу. Далі – там ідуть деталі, коли люди про щось говорять на технічному рівні. У нас є позиція. Вона спільна з головнокомандувачем [ЗСУ генералом Валерієм Залужним]. Ми розуміємо, що робимо. Це якщо говорити про такі важливі пункти. Ми розуміємо, що навіть якщо ми підпишемо з вами найпотужнішу угоду, Росія через два роки може повернутися. Просто це розуміємо. Якщо ми з вами приймаємо це, то відповідно діємо. Мало того, я знаю, що представники української делегації, Давид [Арахамія] точно передавав комунікаційно [РФ] від мене, що ми не віримо, тому коли будемо говорити про ті чи інші речі щодо обороноздатності нашої держави, ми одразу говоримо: ми будуватимемо державу, яка спроможна захистити себе сама", – додав президент.

Розслідування трагедії в Бучі

Президент України вважає за необхідне прискорення розслідування військових злочинів РФ у Бучі та інших містах країни.

"Невигідно затягувати цей процес і в Європі, тому що вони бачать – доказів більше ніж достатньо і, на жаль, докази будуть тільки з'являтися", – сказав Зеленський.

Гарантії безпеки для України

На сьогоднішній день Україна не має готового переліку гарантів безпеки – країн, які готові "стовідсотково включитись" за неї. Різні країни "готові гарантувати різне", розповів президент.

"Нам потрібні серйозні гравці. Нам потрібне коло країн, готових протягом 24 годин надати будь-яку зброю, нам потрібно, щоб санкції було розроблено заздалегідь і вони в першу ж секунду, коли ми відчули б загрозу з боку РФ, коло цих держав об'єдналося і ввело все одразу. Під колбу загнали б цю державу", – сказав Зеленський.

Глава української держави також розкритикував ідеї так званих "демілітаризації" та "денацифікації", які Москва хотіла б включити до Договору про гарантії безпеки.

Контекст:

Російські війська зайшли в Бучу в перші дні війни РФ проти України. Голова Київської обласної державної (військової) адміністрації Олександр Павлюк повідомив 31 березня в ефірі національного телемарафону, що Бучу поки що контролює противник. "Там закріпилася Росгвардія, триває постійний мінометний обстріл, насамперед по логістичних трасах, звідки можна зайти, підійти", – сказав Павлюк.

1 квітня Генштаб ЗСУ повідомив, що місто звільнили від окупантів, але там ще небезпечно перебувати – у місті багато мін та розтяжок, залишених військами РФ. Наступного дня Міноборони повідомило про звільнення всієї Київської області.

Секретар Бучанської міськради Тарас Шаправський ще 31 березня говорив, що в Бучі за час окупації приблизно 250 людей було вбито росіянами. Він підкреслював, що окупанти в місті поводилися у варварський спосіб: убивали беззбройних мирних людей, ґвалтували жінок, навіть дівчаток 12–15 років, а також займалися в Бучі масовим мародерством.

Після того, як на звільнену територію дістали доступ журналісти, світ облетіли фотографії, на яких видно, що тіла загиблих у Бучі, зокрема, лежать просто на дорозі. Росія заперечує злочини своїх військових, але супутникові знімки підтверджують, що на одній із вулиць Бучі – Яблонській – вони почали з'являтися задовго до відходу окупантів.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації