"Застосовувати Shahed росіянам допомагають іранські інструктори". Як російські безпілотні апарати стали проблемою для української оборони

Завдаючи по Україні ракетних ударів, Росія витрачає ракети швидше, ніж може їх виробляти, вважають у британській розвідці. 10 жовтня російська армія випустила Україною 84 ракети. Через тиждень, за ранок 17 жовтня росіяни запустили Україною 43 дрони-камікадзе іранського виробництва, кажуть у командуванні Повітряних сил ЗСУ. Крім того, було завдано ракетних ударів по об'єктах енергетичної інфраструктури.

Один із іранських безпілотників Shahed потрапив у Києві до житлового багатоквартирного будинку. За словами мера української столиці Віталія Кличка, літальний апарат, швидше за все, пробив покрівлю будівлі та розірвався у середині будинку. В результаті, пояснює Кличко, споруда будівлі кінця ХІХ століття "склалася". Загинули щонайменше троє людей.

Як можна боротися із дронами Shahed, “Настоящему времени” пояснив військовий експерт проекту Defense Express Іван Киричевський.

– У Києві вранці пролунали чотири вибухи, які пов'язують із прильотом безпілотників Shahed іранського виробництва. Чому українська система ППО не збиває їх усі?

– Щільність засобів ППО розподіляється нерівномірно. На півдні вона, очевидно, більше, за ранок наша ППО змогла там збити 30 цих "мопедів", як їх називають з-звуку. А у Києві боротися з цими літальними апаратами іноді доводиться за допомогою стрілецької зброї – як сьогодні чинили наші поліцейські, кадри з якими облетіли весь світ. Виходить, нам потрібно ще більше коштів ППО. Навіть не так зенітно-ракетних комплексів, а, можливо, зенітних гармат. Вставити ними весь периметр Києва, тоді буде щонайменше 90% збитих Shahed.

– За даними Генштабу відомо, що ці Shahed сьогодні прилетіли до Києва здебільшого з південного напрямку. Як можливо, що вони пролітають усю Україну повз ППО?

Атака іранського дрона-камікадзе на Київ

– Це маленький апарат, значно менший за крилату ракету. Крилата ракета Х-101 чи Х-555 має розмір фюзеляжу п'ять метрів. У цього "мопеда" розмір фюзеляжу – три метри, розмах крила – всього два метри. Виходить, радіолокатори майже не бачать такі дрони-камікадзе. Щоб побачити його у повітрі, іноді доводиться піднімати винищувальну авіацію. Почути і виявити цей дрон можна лише тоді, коли чути вже характерний звук, наче двигун від скутера чи мотоцикла. Доводиться покладатися на свої очі льотчикам чи нашим розрахункам зенітних кулеметів, переносних зенітно-ракетних комплексів та інше.

– На початку війни всі обговорювали українські "Байратари", а зараз ми про них не чуємо. Натомість говорять про Shahed. Складається відчуття, що у плані дронів зараз перевага за Росії.

- Якесь поблажливе ставлення до російських дронів у нас сформувалося через те, що за час війни наша ППО змогла збити 1000 російських дронів різних типів, у тому числі російські дрони-камікадзе "Ланцет" та "КУБ". Досить часто бувало, що розрахунок радіолокатора, який міг бути наведений російський дрон-камікадзе, примудрявся збити повітряну мету буквально з автомата.

Є підтверджені дані, що застосовувати Shahed по наших російських містах допомагають іранські інструктори. Вони, на жаль, мають напрацьований досвід ударів по енергетичних об'єктах Саудівської Аравії. Причому вони били настільки ефективно, що з ними не справлялися навіть сучасні американські комплекси Patriot з надчутливим радаром і високоточними ракетами. А у нас на озброєнні все ще стоїть частина радянських ППО.

– Якщо говорити про руйнівну силу цих дронів, яку загрозу вони несуть, наприклад, тим самим житловим будинкам?

- Важко прорахувати наперед. Зважаючи на все, у боєголовку масою всього 20 кілограмів іранці напихають дуже багато вражаючих елементів – кульок, які отримують велику кінетичну енергію від вибуху. Був епізод, про який повідомляли у відкритих джерелах, наше МіГ-29 змогло збити під час повітряного бою іранський дрон-камікадзе, але назустріч кульки полетіли з такою інтенсивністю, що літак буквально порвало на частини. Якщо бойовий літак отримав таке пошкодження, що говорити про бетонні конструкції, які не розраховані на те, що по них будуть бити вибухівкою із шрапнеллю.

– The Washington Post пише, що Росія купуватиме у Ірану і балістичні ракети. Поясніть, як Росія їх використовуватиме поряд із власними ракетними системами?

– Іранські ракети із російськими ракетними пусковими установками несумісні. Схоже, їм допомагатимуть саме іранські інструктори.

– Самі російські військові можуть швидко навчитися керувати цими ракетами?

- Навряд, там все-таки програмне забезпечення на фарсі. Іранські інструктори, зважаючи на все, приїхали навіть через мовний бар'єр, тому що серед військових армії РФ не дуже багато людей, здатних швидко освоїти мови східних народів.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації