Закон про цивільну вогнепальну зброю: кому дадуть дозволи, які умови носіння та коли можна застосовувати
23 лютого Верховна Рада прийняла за основу проєкт закону про право на цивільну вогнепальну зброю.
Законопроєкт пропонує визначити поняття права власності на цивільну вогнепальну зброю, класифікувати її, дати громадянам право на її використання для самозахисту, а також встановити умови та порядок отримання дозвільних документів.
НВ розповідає, якою зброєю та на яких умовах дозволять володіти українцям та у яких випадках її можна буде застосовувати.
Якою зброєю і за яких умов можна буде володіти
Законопроєкт передбачає низку обмежень права на володіння зброєю.
Зокрема, цивільним особам забороняється володіти зброєю категорії А, тобто автоматичною вогнепальною зброєю. Автоматична вогнепальна зброя також не може бути нагородною.
Щоб придбати вогнепальну зброю, фізична особа повинна мати Посвідчення власника зброї. У цьому документі має бути вказана категорія зброї, якою має право володіти та користуватися особа. Перше таке посвідчення видається на три роки, кожне наступне — на п’ять.
Крім автоматичної вогнепальної зброї законопроєкт визначає ще чотири категорії:
- В — гладкоствольна короткоствольна вогнепальна зброя (травматична);
- С — короткоствольна вогнепальна зброя, (за виключенням гладкоствольної короткоствольної (травматичної) зброї);
- D — довгоствольна вогнепальна гладкоствольна зброя;
- Е — довгоствольна вогнепальна нарізна і комбінована вогнепальна зброя.
Згідно із законопроєктом, власник зброї повинен також мати свідоцтво про реєстрацію кожної одиниці зброї. Всі одиниці вогнепальної зброї мають бути внесені до Єдиного державного реєстру цивільної вогнепальної зброї.
Право на отримання Посвідчення власника зброї мають дієздатні громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України. Його не можуть отримати особи, які мають медичні протипоказання, непогашену або не зняту судимість за низку кримінальних правопорушень та притягнуті до адміністративної відповідальності протягом року за низкою статей.
Право на отримання категорії зброї D та вихолощеної зброї мають особи, які досягли 18-річного віку і пройшли відповідне навчання поводження зі зброєю.
Право на отримання категорії зброї В мають виключно особи професійна діяльність яких пов’язана із ризиком, для захисту життя і здоров’я внаслідок можливого вчинення щодо них протиправних діянь:
- судді;
- прокурори;
- поліцейські;
- приватні виконавці;
- приватні детективи;
- нотаріуси;
- адвокати;
- журналісти;
- працівники органів державного екологічного контролю;
- працівники спеціальних підрозділів органів охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів;
- особи, які обіймали посади у військових формуваннях та правоохоронних органах із закріпленням табельної вогнепальної зброї.
Право на отримання категорії зброї Е мають особи, які досягли 25-річного віку щодо яких відсутні відомості в Реєстрі про їх притягнення два та більше разів до адміністративної відповідальності за статтею 191 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Право на отримання категорії зброї С мають спортсмени — громадяни України, які досягли 18-річного віку і не рідше ніж два рази на рік брали участь у всеукраїнських або міжнародних спортивних змаганнях у складі збірних команд України, та мають спортивне звання не нижче майстра спорту України з видів спорту, у правилах спортивних змагань яких передбачене використання спортивної вогнепальної зброї. Порядок набуття у власність зброї категорії С спортсменами встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Вогнепальна зброя категорії С, яка відповідно до особливостей цього закону належить фізичним особам, за виключенням нагородної вогнепальної зброї, не може зберігатися за місцем проживання чи іншого володіння власника та повинна бути передана на зберігання в стрілецький тир або стрільбище.
Забороняються зберігання і використання знайденої цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів до неї. Така зброя підлягає негайній здачі до органів Національної поліції.
Які будуть умови носіння, зберігання та транспортування зброї
Цивільна вогнепальна зброя та бойові припаси до неї за відсутності її власника за місцем постійного зберігання зброї повинні зберігатися у сейфах (металевих шафах) для унеможливлення доступу до них сторонніх осіб. Якщо у власності фізичної особи перебуває більше ніж п’ять одиниць цивільної вогнепальної зброї будь-якої категорії, що зберігаються за одним місцем постійного зберігання зброї, власник зобов’язаний обладнати місце постійного зберігання зброї системами охоронного призначення.
Носіння цивільної вогнепальної зброї забороняється, окрім випадків, передбачених українським законодавством.
Носіння, використання цивільної вогнепальної зброї категорії С, D, Е, дозволяється під час заняття стрільбою (тренування), полювання чи проведення спортивних заходів у межах стрілецьких тирів, стрільбищ або стендів.
Носіння цивільної вогнепальної зброї категорій D та E дозволяється у межах місця постійного зберігання зброї власником цієї зброї.
Носіння цивільної вогнепальної зброї категорії В та нагородної зброї дозволяється, за винятком місць, де діє заборона перебування зі зброєю.
Носіння цивільної вогнепальної зброї має здійснюватися приховано від оточуючих, у спосіб, який унеможливлює випадкову втрату зброї та боєприпасів, чи заволодіння ними третіми особами, а також випадкове спричинення шкоди третім особам, у зручний для власника та безпечний для нього і оточуючих спосіб (в кобурах, чохлах, сумках тощо, які надійно утримують зброю від випадіння назовні незалежно від їх положення відносно тіла).
Власники цивільної вогнепальної зброї категорій С, D, E мають право транспортувати її до місць постійного зберігання зброї, полювання, проведення спортивних заходів чи заняття стрільбою (тренування), до органів, що здійснюють періодичний огляд технічного стану та контрольний відстріл зброї, до органів Національної поліції України, до магазинів з продажу зброї та до майстерень з її ремонту.
Цивільна вогнепальна зброя під час транспортування повинна знаходитися в розрядженому стані (без боєприпасів у патроннику чи магазині, у тому числі запасному або знятому). Носіння та транспортування бойових припасів відповідної категорії дозволені за умови наявності в особи при собі Посвідчення власника зброї з відповідною категорією зброї до якої належать бойові припаси.
У яких випадках дозволять застосовувати зброю
Порядок використання спортивної зброї, під час проведення спортивних заходів, здійснюється відповідно до правил проведення змагань з видів спорту, визнаних в Україні.
Власники цивільної вогнепальної зброї, наявної в них на законних підставах, можуть застосовувати її для захисту життя, здоров’я і власності у стані необхідної оборони або крайньої необхідності. Застосуванню зброї має передувати чітко виражене попередження про це особи, щодо якої планується застосування зброї, за винятком випадків, коли зволікання в застосуванні зброї створює безпосередню небезпеку для життя власника зброї, інших осіб або може спричинити інші тяжкі наслідки.
Забороняється застосовувати цивільну вогнепальну зброю щодо жінок з явними ознаками вагітності, осіб з явними ознаками інвалідності, неповнолітніх, коли їхній вік очевидний або відомий, за винятком випадків здійснення зазначеними особами збройного або групового нападу.
Якщо внаслідок застосування цивільної вогнепальної зброї нападнику заподіяно тілесних ушкоджень, особа, яка застосувала цивільну вогнепальну зброю, зобов’язана здійснити виклик екстреної медичної допомоги, вжити заходів до охорони місця події та негайно повідомити органам Національної поліції України про випадок застосування зброї.
Цивільна вогнепальна зброя та боєприпаси до неї можуть під наглядом спеціально призначеної особи (інструктор, тренер, тощо) бути тимчасово надані особі, яка не має дозволу на цивільну вогнепальну зброю відповідної категорії, у випадках ознайомлення зі зброєю, навчання поводженню зі зброєю, заняття стрільбою (тренування) чи проведення спортивних змагань зі стрільби в межах стрілецьких тирів та стрільбищ.
-
Позашляховик, на який люди збирали кошти і котрий поїде мінометникам на передову – вже у Чернівцях!
-
Метью Берроуз: Чотири детальні сценарії. Коли і чим закінчиться війна Росії проти України
-
УВАГА! ВІДБІЙ ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ У ЧЕРНІВЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ!
-
БУКОВИНА ВТРАТИЛА ВОЇНА-ГЕРОЯ АНДРІЯ КИЦЕЛЮКА
-
Вагони забиті продуктами з Чернівців до Харкова направили гуманітарну допомогу
-
З-за кордону продовжують прибувати військовозобов’язані українці!