Як рашисти передали угорцям українських полонених, яким заборонили повертатися додому до кінця війни

У червні 2023 року Росія передала Угорщині 11 українських із Закарпаття. При цьому влада України не знала про переговори між двома країнами і вимагала допустити до звільнених українського консула. Цього не сталося і деталі обміну залишились таємницею.

Майже через десять місяців про них в інтерв'ю Deutsche Welle (DW) розповіли самі звільнені військові, повідомляє Настоящее время.

Співрозмовники видання – Іван та Андрій (імена змінені на їхнє прохання), змогли повернутися з Угорщини до України. Чоловіки розповіли, що потрапили в полон у червні 2022 року та утримувалися разом з іншими військовополоненими у Суходільській колонії так званої "ЛНР".

Загалом у колонії утримувалося близько 500 осіб. Серед них були шість чоловіків родом із Закарпаття. На початку червня 2023 року їх посадили у вантажівку із зав'язаними очима та руками і, як припускають Іван та Андрій, возили "ЛНР" та "ДНР", збираючи військовополонених з інших колоній. У результаті у вантажівці опинилися ще п'ятеро українських військових родом із Закарпаття.

За дві доби чоловіків привезли до Москви, де їх допитала ФСБ. Співробітники спецслужби повідомили, що військовополонених звільнять, але відвезуть не до України, а до Угорщини. "Угорщина сказала Росії, що наші бабки могли бути угорцями, тому вони забирають своїх людей", – розповідає Іван, посилаючись на слова представника ФСБ. При цьому, за словами співрозмовників DW, із 11 закарпатців лише один мав угорське походження.

"Але мені сказали: або ти говориш так, як треба - що ти угорець, або невідомо, чи тебе довезуть назад", - розповів Андрій.

Восьмого червня військовополонених відправили літаком до Будапешта з пересадкою в Стамбулі. У столиці Угорщини чоловіків поселили у готелі та попросили не гуляти містом, поки вони не отримають статусу біженців. Військовим дозволили зателефонувати рідним та запросити їх у гості.

Представники Угорщини висунули військовим умову – не повертатися в Україну до закінчення війни, погрожуючи тим, що "інакше таких звільнень більше не станеться".

Незважаючи на це, п'ятеро з 11 військових все ж таки повернулися на батьківщину, звернувшись за допомогою до посольства України в Будапешті. Там їм допомогли з документами та надали дипломатичний автомобіль для супроводу через кордон. Серед тих, хто повернувся, був єдиний військовий угорського походження. Інші шестеро вирішили залишитися в Угорщині, проте згодом роз'їхалися іншими країнами Євросоюзу.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації