В Європі встановили пільгові правила обміну гривні

Багато європейських країн вже надали українцям можливість обміняти готівкову гривню на валюту країни перебування за курсом, близьким до офіційного.

Про це розповів представник НБУ під час круглого столу «Фінансове життя українців за кордоном: нова реальність», проведеного «Фінансовим клубом».

«Багато людей виїхало з готівковою гривнею. І був вал звернень з усіх країн-сусідів, а також з більш далеких, таких як Швейцарія чи Велика Британія, з питання обміну готівкової гривні. Нацбанк працює за двома напрямками для вирішення цього питання», – заявив директор департаменту відкритих ринків Національного банку Олексій Лупін.

За його словами, перший напрямок – міждержавний рівень. «Наприклад, угода з центральним банком Польщі, який фактично виступає нашим агентом з організації обміну готівкової гривні на польський злотий. І виступає зберігачем цієї готівки. Тому що логістика у воєнний час ускладнена. Також в роботі є декілька договорів з іншими центральними банками країн, таких як Литва, і, може, приєднаються Латвія та Естонія, з центральним банком Швеції», – розповів Олексій Лупін.

Другий напрямок – робота з комерційними банками. «Ми в постанові № 18 дозволили банкам протягом дня на 1 млн євро купувати готівкову гривню. І багато вже банків, переважно це банки з іноземним капіталом, які мають материнські компанії в Європі та можуть організувати також зберігання готівкової валюти без фактичного перетину кордону України, роблять такі самі операції. Це і OTP Bank, і австрійський Raiffeisen, який працює в Словаччині через Tatra bank, й інші банки в Молдові та сусідах України. В Польщі курс обміну максимально наближений до офіційного обмінного курсу, і зараз за 1000 грн в Польщі можна отримати 140 польських злотих», – пояснив Олексій Лупін.

«Завдяки угоді нашого банку із польським регулятором ситуація врегулювалася. Наш інвестор – PKO Bank Polski – організував обмін готівкової гривні на злотий. Відповідно є понад 50 відділень по всій мережі Польщі, в яких здійснюється цей обмін виключно на злоті. Номінал валюти – від 100-гривневої купюри і вище», – каже директор департаменту роздрібних клієнтів Кредобанку Олександр Супрунович.

За даними НБУ, PKO Bank Polski обмінює готівкою до 10 тис. грн на злоті на одну повнолітню людину, в польському OTP Bank ліміт – 15 тис. грн. В Молдові OTP Bank обмінює до 3 тис. грн на клієнта щодня, в Румунії обміняти гривні можна у відділеннях Banca Comercială Română тільки біля кордону – до 1000 румунських леїв на людину. В Словаччині – лише в Братиславі – готівкову гривню обмінюють щодня на 250 євро в Tatra banka. В Австрії можна поміняти гривні у відділеннях Erste Bank (до 300 євро) та Raiffeisen (до 500 євро). Raiffeisen планує міняти гривню в Болгарії, Чехії, Угорщині, Румунії. «В Молдові у Victoriabank можна обміняти гривні на молдавські леї в еквіваленті до 1000 євро», – додала голова ради Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

«Ми з перших днів почали вирішувати цю проблему, тому що громадяни за бросовою ціною міняли гривню», – констатував Олексій Лупін. НБУ був здивований, що українці почали вивозити настільки багато гривні. «Українська гривня не є вільно конвертованою валютою. І тому в мирний час обмін гривні за кордоном здійснювався дуже обмежено: в Молдові та Польщі в прикордонних областях. Для нас було великим відкриттям, скільки гривні українці взяли з собою і вивезли. Ми не очікували на таке», – заявив Олексій Лупін.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації