Українська розвідка тричі намагалася звільнити Енергодар

Операції українських спецназівців не дали окупантам підключити ЗАЕС до своєї енергосистеми.

Українські спецназівці Головного управління розвідки тричі намагалися звільнити окупований Енергодар та Запорізьку АЕС. Про це заявив командир особливого підрозділу ГУР Шаман, який брав участь в операції, повідомляє NV.

Захисники намагалися створити на лівому березі плацдарм, який був би придатний для подальшого звільнення міста та прилеглої до нього ЗАЕС.

ГУР проводила операції тоді, коли РФ хотіла приєднати ЗАЕС до своєї енергосистеми, що дозволило б закріпитись у регіоні. Декілька десятків бійців ГУР рухалися на цивільних швидкохідних катерах. Тоді вони ще не мали досвіду проведення таких операцій.

Вперше бійці висадилися біля Енергодару. Тоді їм забракло артилерійської підтримки. Вони пробули на лівому березі Дніпра півдня і відступили через тиск ворога.

«Для дітей психологічно було складно. Адже ти вночі пливеш хвилями, вода затоплює човни, її потрібно вичерпувати, пересідати на інші плавзасоби – і все це відбувається під вогнем противника», – сказав Шаман.

Під час другої та третьої спроб уже кілька сотень бійців намагалися висадитися на лівому березі Дніпра. Тоді брали участь навіть бійці інших країн. Бійці з Нової Зеландії мали необхідний досвід і могли довго перебувати у воді та виконувати завдання.

Під час третьої спецоперації окупанти підвели танки до самого берега, через що українським військовим не вдалося закріпитись.

Тепер Буданов у розмові з NV зізнається, що успіху трьох «енергодарських» операцій завадили як управлінські, так і виконавчі недоліки. Однак, як додає шеф військової розвідки, надзавдання вони виконали: росіяни так і не наважилися підключити ЗАЕС до своєї енергосистеми.

Щоправда, сприяли цьому не тільки дії спецпризначенців, а й робота таємної агентури ГУР, уточнив Буданов.

«Також енергодарська операція відіграла ще одну роль: вона дала практичні навич­ки для всіх — від командного складу до бійців — як діяти на воді, — запевняє він. — Цей досвід дуже добре зараз застосовується і використовується. Наприклад, під час висадки у Криму».

У подальшому напрацювання річкових операцій справді неодноразово застосовувалися в інших висадках. Так, наприклад, 8 серпня 2023 року бійці спецпідрозділу ГУР заманили в засідку і взяли в полон Юрія Томова, одного з досвідчених російських командирів розвідки на лівобережжі Херсонської області.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації