Роснєфть, Транснєфть, Дружба. Що за нафтобази горять у Брянську і до чого тут армія Росії

Як пожежа на нафтобазі Транснєфть-Дружба у російському Брянську пов’язана з постачанням нафти з Росії до Європи. І чи може вона вплинути на можливості російської армії.

Ніч, що минула, у російському Брянську в 150 км від українського кордону була неспокійною. О 2:00 з’явилася інформація про пожежу на об'єкті АТ Транснєфть-Дружба. Ця компанія, що належить державі, управляє мережею магістральних трубопроводів, якими транспортують нафту та світлі нафтопродукти.

Через те, що в назві АТ є слово Дружба, ряд експертів вирішили, що подія може вплинути на світовий ринок нафти. Брянськ — ключовий вузол у транспортуванні цього енергоносія магістральним нафтопроводом Дружба з Сибіру до Європи. Після цього міста трубопровід поділяється на кілька гілок: на порт у Санкт-Петербурзі (РФ), в Білорусь і далі на країни Балтії, Україну та Європу.

Проте два співрозмовника НВ Бізнес, знайомі з роботою нафтопроводу Дружба, на умовах анонімності розповіли, що вибухи та пожежа в Брянську не вплинуть на його роботу.

Тим не менш, російська натфтогазова промисловість зазнала серйозних втрат. Подія може вплинути і на армію країни-агресора.

Що ж сталося?

Вірогідні місця пожеж у Брянську. У помаранчевій рамці – НП Брянськ компанії Татнафта-Дружба. У червоній рамці – нафтові склади військової частини (Фото: НВ)
Вірогідні місця пожеж у Брянську. У помаранчевій рамці – НП Брянськ компанії Татнафта-Дружба. У червоній рамці – нафтові склади військової частини / Фото: НВ

Офіційні органи РФ та державні новинні агенції повідомили про пожежу «на території нафтобази АТ Транснєфть-Дружба і на ще одному об'єкті».

«Два вибухи і все», — так описали початок пожежі її свідки в російських ЗМІ. Вони стверджують, що не бачили над об'єктом гелікоптерів, як це відбулось 1 квітня перед аналогічною пожежею у російському Бєлгороді.

Також з’явилися повідомлення про пожежу на другому об'єкті. Але де саме — офіційні російські новини не повідомляли.

Згідно з офіційною інформацією, до місця висунулася оперативна група МНС Росії під керівництвом в.о. Міністра МНС Росії генерал-полковника Олександра Чупріяна. До гасіння пожежі залучено 158 осіб та 51 одиницю техніки — сили МНС Воронезької, Калузької, Курської, Орловської, Смоленської, Тульської областей, Москви.

Що і де горіло?

Вказівники на нафтобазу Роснафти та наливний пункт Транснефть-Дружба у Брянську (Фото: НВ)
Вказівники на нафтобазу Роснафти та наливний пункт Транснефть-Дружба у Брянську / Фото: НВ

Російські чиновники та ЗМІ не дають прямої відповіді про другий об'єкт. На одному з відеороликів після пожежі видно, як пожежний та рятувальний транспорт повертає у бік об'єкта, що горить. Проте зйомки ведуться з такого ракурсу, щоб не було видно написів на знаках та вказівниках.

НВ Бізнес за допомогою сервісу Google Maps вдалося ідентифікувати це перехрестя. Біля нього встановлено два вказівники. Там зазначено: «Транснєфть-Дружба Брянське районне управління НП Брянськ» і «Роснєфть АТ Брянськнафтопродукт». Це дві нафтобази, що розташовані на одній ділянці. Найімовірніше, вони розглядаються як один об'єкт підвищеної небезпеки.

Згідно зі схемою нафтобази Роснєфті, яку вдалося знайти на сайті одного з підрядників, тут розміщено 12 резервуарів для зберігання світлих нафтопродуктів. Вони розташовані поблизу від резервуарів Транснєфті.

Схема нафтобази Роснафти у Брянську (Фото: НВ)
Схема нафтобази Роснафти у Брянську / Фото: НВ

Нафтобаза Транснєфть-Дружба навіть візуально набагато потужніша. У грудні 2017 року повідомлялося, що на НП Брянськ було введено в експлуатацію новий резервуар обсягом 10 тис. куб. м. Паралельно велося будівництво резервуарів на 10 тис. куб.м та 1 тис. куб.м. Також повідомлялося про плани демонтувати 19 старих резервуарів обсягом по 5 тис. куб. м та виконати реконструкцію 5 резервуарів місткістю 1 тис. куб. м кожний.

Представники екстрених служб РФ повідомили, що спалахнули резервуари з дизельним паливом саме обсягом 10 тис. куб.м.

«Це досить великі ємності», — говорить Сергій Куюн, директор консалтингового агентства А-95. Він уточнює, що на нафтобазах українських трейдерів такі великі резервуари для бензину та ДП не використовуються.

А все тому, що це не просто нафтобаза, а наливний пункт (НП), який є кінцевою точкою магістрального нафтопродуктопроводу «Куйбишев — Брянськ», який пов’язаний з нафтопереробними заводами (НПЗ) Роснєфті.

Тобто саме цей об'єкт ніяк не пов’язаний із транспортуванням нафти європейським споживачам.

НП є регіональним хабом для великооптових партій світлих нафтопродуктів, у тому числі залізничними цистернами. Тобто пожежа в ємностях для зберігання дизпалива може ускладнити відвантаження готової продукції з НПЗ, що перебувають у понад 1000 кілометрів.

Крім того, не варто виключати, що послугами наливного пункту користувалося Міністерство оборони РФ. Адже у Брянську розташовано кілька військових частин.

Врешті решт з’ясувалося, що другий об'єкт, на якому спалахнула пожежа — це військова частина 55443−90, 2-а філія 3783-ї комплексної бази матеріально-технічного забезпечення (Служба пального). Про це написав у Twitter засновник Conflict Intelligence Team Руслан Левієв.

Крім того, журналісти брянської філії видавництва КП опублікували фото з мосту в районі залізничної станції Брянськ-Льговський. На ньому видно два стовпи густого диму та поїзд з військовою технікою. Зокрема з цистернами для перевезення нафтопродуктів.

Військова техніка у Брянську на тлі пожеж (Фото: КП Брянськ)
Військова техніка у Брянську на тлі пожеж / Фото: КП Брянськ


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації