Новітня українська система спуфінгу "Покрова" збиває з пантелику "Шахеди" – Forbes

У розпорядженні України з'явилася новітня система захисту від дронів, яка не залежить від боєприпасів, - загальнонаціональна система радіоелектронної боротьби під назвою "Покрова", яка збиває з пантелику навігаційні системи російських дронів. Про це повідомляє американська редакція журналу Forbes, зазначаючи, як українська система спуфінгу "Покрова" збиває з пантелику російсько-іранські "Шахеди", пише "Діалог.

Системи РЕБ створюють перешкоди для навігаційних систем (GPS та інших, наприклад, російської ГЛОНАСС). Спуфінг змушує їх видавати неправильне місце розташування, генеруючи фальшивий сигнал, і більшість відомих прикладів припадає на Росію. Водіям, які перебувають поблизу Кремля, навігатор каже, що вони перебувають в аеропорту, а кораблі у Чорному морі можуть здаватися такими, що перебувають за багато км усередині території країни.

Україна і раніше збивала російські безпілотники за допомогою спуфінгу на коротких дистанціях, але "Покрова" працює на набагато більшій відстані. Це технічно складне завдання. Експерт британського оборонного аналітичного центру RUSI Томас Вітінгтон розповів Forbes, що для цього потрібна мережа ідеально синхронізованих передавачів. Українці вже використовують подібну синхронізовану систему керування радарами у своїй національній мережі ППО, тому знайомі з цією сферою.

Безпілотники "Шахед" добре захищені від систем радіоелектронної боротьби. Поточна версія оснащена російським навігаційним блоком "Комета-М", що дає змогу ідентифікувати та виключати сигнали перешкод. Дрони з "Кометою-М" можуть знайти дорогу, коли перешкоди у десятки тисяч разів потужніші за супутниковий сигнал. "Шахед" також оснащений резервним інерціальним навігаційним блоком. Він працює навіть за відсутності супутникового сигналу, але короткий час.

Таке поєднання робить дрон важкодоступним для звичайних засобів радіоелектронної боротьби. Але в українських інженерів була можливість розібрати кілька "Шахедів" і знайти вразливі місця в їхній навігаційній системі. "Спуфінг може бути способом обійти контрзаходи, як-от стійкі до перешкод приймачі", - каже Вітінгтон.

"У нас уже є можливість протидіяти цій системі [Комета-М]", - заявив у вересні Іван Павленко, начальник Головного управління радіоелектронної боротьби та кібербезпеки українського Генштабу.

Валерій Залужний, на той момент Головком ЗСУ, розкрив існування системи "Покрова" у листопаді минулого року у документі, в якому виклав свої плани з виходу з тупикової ситуації, що склалася. Залужний не повідомив, коли "Покрова" була активована, але є деякі ознаки того, що вона працює.

3 лютого офіційний Telegram-канал ВВС України заявив, що напередодні ввечері було збито 11 "Шахедів", а "крім того, як мінімум сім ударних безпілотників не досягли цілей". Також нещодавно було зафіксовано випадки, коли "Шахеди" були захоплені неушкодженими та, судячи з усього, нейтралізовані засобами радіоелектронної боротьби, а не ракетним або артилерійським вогнем. Неможливо сказати, наскільки ефективна система "Покрова" або як саме вона підміняє навігаційні сигнали.

Україна не розкриває подробиць про те, куди дрони завдають ударів, позбавляючи Росію інформації, скільки з них досягають мети. Російські розробники намагатимуться протистояти спуфінгу, а українці модифікуватимуть свою систему. Тим часом, якщо "Шахед" не збитий, це ще не означає, що він влучив у ціль. Нагадаємо, напередодні російський "Шахед" убив сім'ю з 5 осіб у Харкові, з яких 3 - маленькі діти.


ДО РЕЧІ


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації