На це важко дивитися! Найважчі удари після деокупації Сумщини. Рашисти нищать прикордонну область шквалом вогню і авіабомб

У березні новою ціллю нищівних атак рф стала Сумська область. Росіяни використовують для ударів по прикордонних районах регіону увесь арсенал своєї зброї, кількість щоденних обстрілів сягає сотень, а близько 5 тис. мешканців евакуйовано з найближчих до ворога селищ.

NV зібрав найважливіші дані про загострення ситуації на Сумщині.

Цілодобові удари КАБами, артобстріли, шахеди й Ланцети: що відбувається у Сумській області

Прикордонне селище Велика Писарівка в Сумській області, де до війни мешкало близько 4 тис. осіб і яке є центром місцевої громади, росіяни нині методично перетворюють на руїни — разом з іншими районами Сумщини, що межують з Росією. Зокрема вранці 17 березня російські удари знищили центр Великої Писарівки — фотографії наслідків цього обстрілу широко розійшлися в українських медіа.

Це лише один епізод із сотень нищівних ударів, яких Росія завдає по Сумщині останнім часом, у тому числі на тлі рейдів російських добровольчих батальйонів у сусідні з цією ділянкою кордону райони Бєлгородської області РФ.

«Я без перебільшення скажу, що за минулий тиждень [11−17 березня 2024] Сумщина переживає, мабуть, найважчі часи від квітня 2022 року, коли область покинули „рашисти“. У рази збільшилася кількість ударів, кількість прильотів, кількість обстрілів», — заявив 18 березня журналістам Радіо Свобода начальник служби зв‘язків з громадськістю 117-ї окремої бригади територіальної оборони Дмитро Лантушенко.

Статистика тижня, про який згадує Лантушенко, підтверджує його слова. Так, 14 березня голова Сумської ОВА Володимир Артюх повідомляв, що тільки за попередні два дні [12−13 березня] росіяни здійснили 800 обстрілів області - стільки ж ударів торік було завдано за пів року, а не залічені дні. За добу у регіоні нині буває до 40 повітряних тривог, додав Артюх. Лише КАБів за останній тиждень було застосовано понад 100, повідомив він 19 березня в ефірі Радіо Свобода. За його словами, наразі лише у Великописарівській громаді пошкоджено до 40%-50% житлового фонду.

18 березня речник ОК Північ Вадим Мисник у коментарі Укрінформу констатував, що суттєве збільшення обстрілів Сумської області українські військові дійсно фіксують з початку минулого тижня. «Зараз воно корелюється від 70 до 100 обстрілів за добу. Росіяни використовують по прикордонню Сумщини весь наявний арсенал зброї: від артилерії, мінометів, гармат, РСЗВ і до авіаційних засобів: FPV-дрони, безпілотники типу Shahed або Ланцет, також скидають некеровані ракети з гелікоптерів та авіабомби з літаків», — розповів Мисник.

Російські удари влучають по об'єктах цивільної інфраструктури, знищуючи адмінбудівлі, критичну інфраструктуру, приватні будинки.

«Літає і до нас, і від нас. Земля здригається, будинки рушаться», — розповідала Суспільному 13 березня Людмила Бірюкова, голова прикордонної Великописарівської громади.

«Усі вікна та двері в хаті вибиті, в літній кухні все вибито, ми вже третю ніч сидимо у погребі. Вчора хоч вода була, а від сьогодні немає ні води, ні газу, снаряд влучив у колодязь, його завалило. У нас на вулиці залишилося приблизно 12 людей. […] Ми вже згодні без нічого їхати, бо в одну мить залишилися без нічого», — розповідав Суспільному кілька днів тому Василь Бортняк, мешканець села Рижівка в іншому районі на кордоні з РФ [на межі з російським Тьоткіно Курської області], За його словами, «село рівняють із землею» і минулого тижня там було справжнє «пекло».

Журналісти видання Кордон.Медіа, які ретельно документують події на Сумщині, показали зокрема і евакуацію з Рижівки (нижче на відео).

Лише протягом 18 березня росіяни завдали щонайменше 50 ударів тільки по прикордонних територіях Сумської області, де загалом було зафіксовано понад 200 вибухів. Найбільше страждають від ворожих ударів Миколаївська, Миропільська, Юнаківська, Хотинська, Білопільська, Краснопільська, Великописарівська, Конотопська, Шалигинська, Есманьська, Середино-Будська громади Сумщини.

А 14 березня росіяни завдали ракетно-авіаційних ударів по радіотехнічних об'єктах Сумської області, через що було виведено з ладу передавачі телерадіомовлення в Сумах, Шостці, Білопіллі та Тростянці.

Крім того, саме на Сумщині зараз фіксують і максимальну активність російських диверсійно-розвідувальних груп, повідомив у коментарі Громадському речник Держприкордонслужби Андрій Демченко. «На Сумщині викрили групи диверсантів, які намагалися зайти з території РФ. До того ж це було одразу три групи в один день на різних напрямках. Раніше таку активність за один день не фіксували», — розповів Демченко він діяльність ДРГ в області 16 березня.

Відрізані від зв’язку села і примусова евакуація дітей

Місцева влада закликала людей евакуюватися з небезпечних територій. Ще 15 березня Сумська ОВА звітувала, що з 22 населених пунктів (три райони в шести територіальних громадах області) вдалося вивезти понад 4,5 тис. людей, серед них 829 дітей. На початку минулого тижня людей евакуювали за списками після подачі відповідних заявок, а у міру наростання обстрілів — вивозили й без списків.

З неділі, 17 березня, розпочалася примусова евакуація сімей з дітьми у трьох громадах, зокрема у Великописарівській Охтирського району та ще двох громадах у Шосткинському районі Сумщини. Лише із Великої Писарівки за день вивезли понад 250 осіб, серед яких 26 дітей.

Утім, на місцях розповідають, що подекуди ситуація з евакуацією обтяжується відсутністю зв’язку і логістичних шляхів з окремими населеними пунктами, які опинилися в епіцентрі ворожого вогню.

«Логістики з п’ятикілометровою зоною [найближчі до кордону з РФ території Сумщини] немає. […] Евакуація стала неконтрольованою, такий собі хаотичний процес. Люди, в кого є особистий автомобіль — виїжджають самостійно, нікого не повідомляють», — розповідала ще 13 березня Людмила Бірюкова, голова прикордонної Великописарівської громади.

Ще через кілька днів, 18 березня, вона підтвердила в ефірі телемарафону, що «на сьогодні ми не маємо доступу до цих людей [мешканців прикордонної п’ятикілометрової зони], і вони змушені вибиратися власним транспортом або пішки». Далі, за словами Бірюкової, їх евакуйовує ДСНС, поліція, також щоденно є організовані евакуаційні маршрути.

Найгірша ситуація у селі Попівка, яке розташоване на кордоні із російським населеним пунктом Сподарюшино, зазначила Бірюкова. Зв’язку з Попівкою наразі немає, інформацію про ситуацію там передають військові. У населеному пункті, де до війни було близько 400 мешканців, зараз залишилося до 20 осіб, з Попівки люди виходили польовими дорогами. Також евакуація ускладнена у селах Лугівка та Олександрівка, звідки евакуювати людей допомагають військові.

Речник ОК Північ Вадим Мисник підтвердив, що евакуацію з Попівки та інших прикордонних сіл значно ускладнило те, що удари росіян руйнують мости та дороги в цій місцевості.

«Через щільність обстрілів евакуаційним групам це неможливо зробити навіть без транспорту, пішки. У селах лишаються переважно літні люди, вони сидять у підвалах. При найменшій можливості доставляємо туди продукти та необхідні речі», — розповів Мисник про ситуацію Укрінформу.

Росіяни руйнують і критичну інфраструктуру: станом на 18 березня без світла залишилося майже 90 населених пунктів Сумської області, повідомили в Сумиобленерго. Це близько 8 тисяч споживачів, яких було знеструмлено внаслідок російських обстрілів. Відновлювальні роботи там проводити дуже важко, визнали на підприємстві.

«Це території, що знаходяться біля кордону з ворогом. Тому роботи з відновлення електропостачання ускладнені через ризик для життя персоналу. Всі виїзди на складні ділянки узгоджуються з військовими […]. При кожній нагоді наші бригади виїжджають на місця обстрілів окупантів, щоб відновити розподіл електроенергії. Та життя наших людей — у пріоритеті, а безперервні атаки ворога не дозволяють якнайшвидше відновлювати мережі», — повідомили в Сумиобленерго.

Крім того, Велику Писарівку відключили від газопостачання через масові пошкодження мереж та будинків, повідомило Суспільне. У Газмережах уточнили, що інформації щодо відключення газу в інших прикордонних населених пунктах Сумщини енергетики не мають, оскільки не мають доступу до цих сіл.

Чи є зв’язок між рейдами російських батальйонів у РФ і обстрілами Сумщини?

12 березня про початок масштабної серії рейдів на територію Росії заявили три підрозділи, в яких воюють громадяни РФ: легіон Свобода Росії, Російський добровольчий корпус (РДК) та Сибірський батальйон. Їхні операції тривають досі, зокрема у Бєлгородській області, згодом до російських батальйонів приєдналися ічкерійські бійці-доброврольці. Інститут вивчення війни вже визнав ці рейди наймасштабнішими за весь час проведення подібних транскордонних операцій російськими батальйонами.

Самі добровольці регулярно звітують про десятки знищених одиниць російської техніки та взяття полонених. Як українські, так і російські джерела свідчать, що наразі основні бої російські батальйони ведуть в населених пунктах Грайворон, Сподарюшино і Козинка — саме вони розташовані на межі із Великописарівською громадою Сумської області. А село Рижівка у Білопільському районі Сумщини межує з російським Тьоткіно Курської області РФ.

Українські прикордонні села в Сумській області на межі з російськими населеними пунктами, де діють російські добровольчі батальйони / Інфографіка: Google Maps
Інфографіка: Google Maps

Начальник служби зв‘язків з громадськістю 117-ї окремої бригади територіальної оборони Дмитро Лантушенко підтвердив у коментарі Радіо Свобода, що зростання кількості ударів, прильотів та обстрілів з боку РФ «особливо стосується прикордонних територій тих громад, які є епіцентром діяльності цих батальйонів [російських добровольців]». «Звичайно, ми розуміємо, що там відбуваються активні бойові дії. І Сумщина є тим напрямком, який сьогодні активно залучений до визволення Росії», — зауважив Лантушенко.

З іншого боку, голова Сумської ОВА Володимир Артюх у коментарі Радіо Свобода відзначив ширший, комплексний і давніший намір росіян атакувати Сумщину, нагадав про кібератаки по адмінустановах регіону та удари вглиб області. За його словами, обстріли останнього тижня «можна пов’язати з цим [транскордонними рейдами]». «Але я знаю, що вони [війська РФ] перекинули свою тактичну та армійську авіацію значно раніше, до тих подій, які відбулися з цим РДК. І авіаційне угруповання вони створили значно раніше, і почали застосовувати ці КАБи, хоча по часу воно співпадає з діями цього РДК», — відзначив Артюх.

Чи можливий новий наступ Росії з боку Сумської області?

У своїх нових заявах після псевдовиборів у РФ російський диктатор Володимир Путін вкотре пригрозив, що окупаційна армія намагатиметься створити в Україні т.зв. «санітарну зону» — у його баченні це означає відсунути українські війська на відстань більшу, аніж радіус дії української зброї. Цього разу свою заяву Путін пов’язав із тим, що він назвав «останніми трагічними подіями» на українсько-російському кордоні - аналітики Інституту вивчення війни переконані, що він мав на увазі рейди російських добровольчих батальйонів у Бєлгородській та Курській областях. Сам Путін назвав глибину цієї демілітаризованої зони «окремим питанням» і відмовився обговорювати, які території має на увазі.

Водночас в ISW давно наголошують, що сама кремлівська концепція «санітарної зони», яку Путін озвучує не вперше, є фактично наміром Росії окупувати максимальну кількість території України і є «недосяжною ціллю» для РФ доти, доки Україна «залишається незалежною та зберігає бодай якусь здатність вести бойові дії». Адже Путін не зупиниться, декларуючи «відсунення» українських військ. І якщо РФ окуповуватиме землі вже всередині цієї умовної «зони», то Москва безупинно претендуватиме на її розширення, пояснюють в ISW.

Водночас голова Сумської ОВА Володимир Артюх 18 березня запевнив, що ризиків прориву кордону України у Сумській області з боку росіян наразі немає, попри збільшення обстрілів.

«Ми знаємо сьогодні дані, які нам дозволяють сказати, що великої переваги відносно наших Збройних Сил, які б дозволяли сказати, що є такі можливі дії ворога — я б так не оцінював. Знаючи й наші сили, і знаючи сили ворога, сьогодні такої небезпеки не існує. Це що стосується землі. Найбільша небезпека нашого регіону — це повітряні та ракетні удари, які значно інтенсивніше стали відбуватися по нашій інфраструктурі», — додав Артюх.

Аналогічну інформацію озвучив і речник ОК Північ Вадим Мисник. За його словами, зараз Сили оборони в Сумській області «ущільнюють укріплення першої, другої та третьої ліній» оборони, а також утримують державний кордон і зупиняють російські ДРГ. Мисник відзначив, що «військові на Сумщині розглядають різні варіанти розвитку подій у регіоні та готуються до них».

«Утім, на цю мить великого угруповання ворога для масштабного вторгнення на Сумщину не спостерігаємо», — наголосив речник ОК Північ.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації