Буковинські стоматологи безоплатно надають свої послуги військовим на фронті. Для цього створили мобільний стоматкабінет, що обійшовся у понад 37 тисяч євро

Близько сотні військовим, які зараз відстоюють суверенітет нашої держави на сході України, надали безоплатно свої послуги стоматологи Буковини. Більшість із захисників, які скористалися цією можливістю, – також буковинці.

Це вже вдруге на фронт до військовослужбовців завітав мобільний стоматологічний кабінет. Йдеться про автобус, оснащений двома стоматологічними кріслами, KAVO-установкою та іншим необхідним дороговартісним обладнанням для надання якісних стоматологічних послуг, а також спальнею-купе з чотирма ліжко-місцями. У ньому до бійців їздить мобільна бригада фахових стоматологів, більшість з яких користуються чималим авторитетом серед буковинців і мають свої приватні клініки.

До мобільних бригад приєдналося більше десяти лікарів

- Ініціатива створити такий мобільний стоматологічний кабінет та безкоштовно лікувати у ньому бійців на фронті виникла у нас під час однієї з зустрічей чернівецького осередку Асоціації імплантологів України, - розповідає власник клініки «Soltys dentalstudio» Руслан Солтис. - Такий досвід ми перейняли у іншого мобільного стоматологічного кабінету, який під час АТО надавав послуги захисникам України (я з колегами тоді теж їздив у складі однієї з бригад). Нині він знаходиться у Дніпропетровську…

Ще тоді ми побачили, наскільки така допомога є важливою для військовослужбовців. В умовах ведення бойових дій їм важко підтримувати гігієну зубів і близько 90 відсотків мають проблеми, пов’язані з цим. Тож під час другої поїздки на фронт, з якої повернувся лише цієї суботи, ми вирішували невідкладні проблеми бійців, які б мали ускладнення у майбутньому.

Зокрема, протягом тижня проводили санацію зубів. А військових, які мають потребу в імплантах, запрошували завітати у наші клініки під час відпустки, де ми зможемо безоплатно це зробити… Таку можливість дає співпраця з окремими міжнародними організаціями (зокрема, з Італії та Кореї), які представляють імпланти в Україні і готові надати їх для наших військовослужбовців безкоштовно.

У бригаду лікарів, які позмінно їздять у прифронтову зону з мобільним стоматологічним кабінетом, наразі входять: стоматологи Віорел Радукан, Іван Водославський, Микола Токар, Руслан Солтис, Олег Синжерян, Михайло Дутка, Максим Михайлюк, лікар-інтерн Віталій Шлемко та студент БДМУ Валентин Музика, а також технік з обладнання Василь Опаєць.

Через обмежену кількість «робочих рук» та великий попит на стоматологічні послуги серед захисників на фронті стоматологи часто виконують функції не лише лікарів, але й асистентів, медбратів та механіків. Всього до ініціативи приєдналося більше десяти стоматологів з Буковини, один технік з обладнання та два зубних техніки.

Лікарі витрачають власні кошти на пальне, оплату водіїв та дорожні витрати

Щоб втілити ініціативу, заснували благодійний фонд

- Протягом року з початку повномасштабної війни ми безоплатно надавали стоматологічні послуги у своїх клініках військовослужбовцям, які перебували у відпустці, - зауважує власник стоматологічної клініки «Радент» Віорел Радукан. - Минулого року я зареєстрував благодійний фонд, щоб разом з колегами здійснювати поїздки на фронт і на місці надавати допомогу військовим. Нині працюємо над тим, щоб укласти контракт з Збройними Силами України.

А поки реагуємо на акт-звернення від військових частин з проханням приїхати до них. Для цього оформлюємо необхідну документацію (виїзний лист, де вписуємо лікарів та водіїв, які планують їхати, тощо) і вирушаємо. Прибувши у штаб, звертаємося до начальника медичної служби, який фактично виконує функції «адміністратора» і організовує прибуття до мобільного стоматологічного кабінету бійців, які потребують такої допомоги.

Щоб впоратися з таким напливом пацієнтів, працюємо майже без перерви - від ранку і до пізнього вечора. Після того, як усіх полікували, складаємо акт надання послуг. А начмед, у свою чергу, підписує акт прийому-передачі виконаних робіт… Тож це клопітка праця, не лише фізично…

Не усі приватні клініки можуть похизуватися таким обладнанням, яке є в мобільному стоматологічному кабінеті

Для створення мобільного стоматологічного кабінету у вересні минулого року Віорел Радукан придбав автобус за 7 тисяч євро (з Румунії). Для цих цілей зібрав кошти, проводячи майстер-класи та конференції…

- Дві тисячі доларів вдалось зібрати під час майстер-класу у власній клініці, в якому взяли участь 5 лікарів, - ділиться стоматолог. - Також тоді безкоштовно прооперували двох військовослужбовців… А ще близько восьми тисяч євро зібрали через місяць, у вересні минулого року, на двох майстер-класах та конференції. Щиро вдячний лікарям, які провели зі мною ці заходи: зокрема, Мирославу Солонько та Віктору Каленчуку, а також Юрію Обухівському та Валерію Камінському… Ще чотири місяці знадобилися, щоб переобладнати автобус згідно з потребами мобільного стоматологічного кабінету. Всього, за приблизними підрахунками, він нам обійшовся у 37-38 тисяч євро (!).

Щоб надати свої послуги усім бажаючим, лікарі працювали протягом тижня зранку і до пізнього вечора, фактично без перерв

«Хлопці нас зустрічали словами: «Сам Бог вас послав!»

Віорел Радукан їздив разом із колегами у першу поїздку мобільного стоматологічного кабінету. А 20 лютого вирушатиме у третю, на Харківський напрямок…

- Хлопці нас зустрічали словами: «Сам Бог вас послав!», - стверджує засновник «Благодійного фонду Віорела Радукана». - Інші говорили: «Як ви вчасно приїхали!». Річ у тому, що вони не завжди мають можливість скористатися послугами стоматологів, адже військовослужбовці закріплені на певних позиціях і щоб відʼїхати (навіть для того, щоб отримати медичну допомогу), потрібно отримати дуже багато дозволів та спеціальних пропускних документів…

- Нас дуже чекали військовослужбовці, - додає Руслан Солтис. - Дехто зізнавався, що у нього вже близько місяця болів зуб, а не було можливості вирішити проблему. Інший казав, що не міг дочекатися відпустки, щоб підлікувати зуби… А ми, стоматологи, в свою чергу, дивлячись на них і на те пекло, в якому вони опинилися, багато всього переосмислювали у своїх головах… Раді, що хоч чимось можемо допомогти українському війську.

Друга бригада лікарів лише минулої суботи повернулася з прифронтової зони
Дивлячись на пекло, в яких опинилися захисники на фронті, стоматологи багато всього переосмилили і раді, що можуть допомогти війську
До мобільних бригад приєдналося більше десяти лікарів
Руслан Солтис (попереду)

Мобільний стоматологічний кабінет наразі вирушає у прифронтову зону двічі на місяць, перебуває там по тижню. Лікарі власні кошти витрачають на пальне (а це немало - близько 20 тисяч гривень на одну поїздку), оплачують працю двох водіїв, беруть на себе інші дорожні витрати. Не враховуючи вже те, що свого часу вони вклали багато коштів та подарували дороговартісне обладнання, медичні інструменти для облаштування мобільного стоматологічного кабінету. «Нині не усі приватні клініки можуть похизуватися таким оснащенням, яке є в цьому автобусі», - стверджують лікарі.

Братське єднання… «Хлопці нас зустрічали словами: «Сам Бог вас послав!»

- Чуємо схвальні відгуки і бажання приєднатися до нашої ініціативи від колег не лише з Чернівецької, але й з Івано-Франківської та Львівської областей, - зауважує Руслан Солтис. - Тож, ймовірно, у недалекому майбутньому автобус з усім стоматологічним обладнанням буде знаходитися у прифронтовій зоні і курсувати по військових частинах, а мобільна бригада лікарів приїжджатиме туди власним транспортом. Наразі, випробовуємо мобільний стоматологічний кабінет задля того, щоб щось переобладнати, удосконалити, створити кращі зручності для лікарів та пацієнтів. Зокрема, зауважили, що є потреба у ще одному ліжко-місцю: потрібен працівник, який би асистентував лікарям. Тоді вдавалось би надати допомогу більшій кількості захисників.

Щоб придбати автобус, Віорел Радукан витратив 7 тисяч євро, які зібрав, проводячи разом з колегами майстер-класи та конференції. Віорел Радукан (справа) та Руслан Солтис (зліва)

До слова…

Чернівецький осередок Асоціації імплантологів України не вперше бере участь у подібних благодійних ініціативах. До створення мобільного стоматологічного кабінету буковинські стоматологи часто проводили майстер-класи, конференції та навчальні курси для збору коштів на потреби ЗСУ, купували автомобілі для військовослужбовців, дрони та приціли, інші необхідні на фронті речі.

Олеся КОСТАШЕК, журналістка, спеціально для БукІнфо (с)
Фото з особистого архіву Руслана Солтиса та Віорела Радукана


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації