20 квітня У Чернівецькому обласному музеї Володимира Івасюка відкриється виставка малюнків дітей-переселенців “Дитинство, яке перевернула війна”

Виставка “Дитинство, яке перевернула війна” відкривається 20 квітня о 14-00 год. в обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка (м. Чернівці, вул. І.Дзюби, 40). На ній будуть представлені малюнки дітей – переселенців з різних областей України, евакуйованих у м. Чернівці, роботи вихованців обласного центру естетичного виховання, художні роботи дітей з експозицій, представлених у Буковинському центрі культури та мистецтв і Чернівецькому міському палаці дітей та юнацтва. А також мотанки, виготовлені учнями Рукшинського ліцею (колишній Хотинський район).

У своїх роботах, експонованих на виставці, діти передають своє враження від найжорстокішої в історії людства війни, яку розв’язали рашистські агресори. Вони поставили собі за мету за декілька тижнів захопити Україну, знищити її народ. Але не вийшло у московитів. Вся нація стала на захист своєї Вітчизни. І серед них маленькі українці.

По-своєму, нерідко простодушно і наївно, але щиро вони передають свої відчуття болю, мужності і рішучості, які охопили Україну. Ось декілька сюжетів. Хлопчик намалював прапорець на палочці – символ росії. І поруч написав: «Тепер я знаю: як виглядає гі*но на палочці». Інший маленький художник намалював будиночок на околиці села. На ньому жовто-синій український прапор і червоно-чорний УПА. І написав: «Моя хата з краю. Першим ворога зустрічаю…». Дмитро, якому всього п’ять років, зобразив море, корабель (мабуть символ потопленого ординського крейсера «Москва»). І кривими літерами висловив свою думку «Путін! Іди на піс*ку! …».

Шкода, що наші діти змалечку опановують такі реалії. Але вони органічна частина нашого народу. І мислять так, як його переважна більшість.

Поштовхом для організації цієї виставки стали роздуми педіатра, доцента кафедри педіатрії Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л.Шупика Валентини Корнєвої про фізичний і ментальний стан здоров’я дітей України під час війни. Свою статтю автор починає такими словами: «Біль, відчай та рішучість охопили всю Україну від початку широкомасштабної агресії росії. Всі ми пам’ятаємо ті перші буремні дні. Крім захисту нашої країни, всі думки як військових так і цивільні були спрямовані на те, щоб зберегти найцінніше, що є в кожній родині – дітей. Держава, військові, волонтери, медичні працівники, а саме головне - батьки і рідні робили можливе і неможливе. Про такі подвиги є багато розповідей».

І далі: «Є сумна статистика: від початку повномасштабної війни в Україні від обстрілів армії рашистів загинули вже майже 10000 мирних жителів, серед них - близько 500 дітей». Тепер спеціалісти стверджують, що майже 20000 маленьких українців під різними привідами вивезені до росії.

У заяві Головного прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана про видачу ордерів на арешт Путіна та Львової - Бєлової говориться: «Інциденти, виявлені моїм Управлінням, включають депортацію принаймні сотень дітей, взятих із притулків та дитячих будинків. Ми стверджуємо, що багато з цих дітей згодом було передано на усиновлення до Російської Федерації. Закон було змінено в РФ президентськими указами, виданими Президентом Путіним, щоб прискорити набуття російського громадянства, полегшивши їх усиновлення російськими сім’ями».

«Ми повинні забезпечити притягнення до відповідальності винних у ймовірних злочинах і повернення дітей у свої сім’ї та громади. Ми не можемо допустити, щоб з дітьми поводилися так, ніби вони є військовими трофеями».

У своїй статті В.Корнєва підкреслює: «Стосовно стану здоров’я дітей, особливо травмованих, достовірної загальноукраїнської статистики поки немає. Багато дітей на лікуванні, проводяться реабілітаційні заходи як в Україні, так і за кордоном. Але зараз здійснюється реєстрація всіх відомих випадків поранення і травмування дітей, щоб загарбники, особливо їхні керманичі, постали перед «Дитячим Нюрнбергом», як його називають багато фахівців».

«Але все рівно не варто вважати дітей пасивними жертвами насильства, позбавленими свободи волі. Вони є активними членами суспільства, які створюють власні стратегії виживання і подолання труднощів. Головне, щоб цей вектор активності був продуктивним, а не деструктивним. Звертаємо увагу, що психологічні дослідження показують, що попри нелюдські умови, діти мають величезний потенціал життєстійкості, що дозволяє їм подорослішати та стати повноцінними індивідами всупереч отриманим психологічним травмам».

«Працюючи дитячим лікарем понад 50 років, - наголошувала у своїх роздумах В.Корнєва, - викладачем вищої медичної школи майже такий же час, можу з упевненістю сказати, що наші діти – це чудовий генофонд світу. Треба тільки Україні зробити все, щоб ці різнобарвні дитячі голоси лунали у мирній Україні. Але і не забувати - завдяки яким випробуванням, зусиллям, мужності наша незалежна Україна збереглася. На мою думку, доцільно створити в Україні музей «Війна і діти…», а більш оптимально створити Міжнародний виставковий простір з приблизно такою назвою: «Дитинство, яке перевернула війна…».

Такий проект повинен показати громадянам України і всьому світу як під час рашистської агресії страждають маленькі Люди – Діти. Яку загрозу це несе нашій країні і людству. Змусити замислитися матерів росії над тим, для чого вони народили своїх дітей: щоб вони вбивали українських дітей чи для того, щоб радіти своїм дітям та онукам…

Організаторами виставки виступили: головний редактор громадсько-політичного, літературно мистецького і науково-освітнього всеукраїнського часопису «Буковинський журнал» М.Лазарук; директор Буковинського центру культури та мистецтв М.Шкрібляк; доцент кафедри педіатрії Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л.Шупика В.Корнєва; вчитель, керівник еколого-просвітницького гуртка «Лелеченька» Рукшинського ліцею Л.Григоришена; учасник багатьох персональних виставок в Україні та за її межами художник А.Житарюк; генеральний директор групи компаній «Інфо-сервіс-груп» (м. Київ), член НСЖУ Ю.Корнєв; в.о. директора обласного меморіального музею Володимира Івасюка Н.Мороз. Проект виконаний за сприяння ФОП С. Михайличенко, магазин «Буковинські сувеніри».

У відкритті виставки візьмуть участь відомі співаки Буковини: Народний артист України Павло Дворський, Заслужена артистка України Олена Урсуляк, лауреатка численних міжнародних вокальних конкурсів, володарка «Золотої квітки» - вокального конкурсу імені Квітки Цісик Тетяна Петришина, відома буковинська співачка, яка виконує пісні на п’ятнадцяти мовах світу Лариса Бєлова, дует «Скриня» - Заслужені артисти України Марія та Володимир Лобураки. Виставка працюватиме до 12 травня 2023 р.

Пожертвування відвідувачів виставки будуть перераховані для лікування та оздоровлення дітей - перселенців, які евакуйовані до Чернівецької області.

Юрій КОРНЄВ, для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації