Як Маланка та Переберія чернівчан розважали. Репортаж з фестивалю «Маланка Fest 2022»

Сьогодні у Чернівцях пройшов ІХ фольклорно-етнографічний фестиваль «Маланка-фест». Відтворити чудові традиції прибули чимало колективів як з Буковини, так і з різних міст України та Румунії. Завданням фесту є відродження різдвяно-новорічних унікальних традицій, народних свят Буковини та інших регіонів України.

Традиційно Маланка стартувала з площі Філармонії. Під час відкриття секретарка Чернівецької міської ради Марина Кирилюк подякувала за плекання споконвічних традицій, що неабияк зацікавлює багато міст України та світу.

"Несе галя воду" - переможці з Вашківців в номінації “краща Переберія” на Маланка Фест 2022

Голова федерацій європейських карнавалів міст в Україні Василь Чістяков своєю чергою висловив подяку організаторці фестивалю Оксані Лелюк за можливість знайти однодумців та організувати європейського рівня дійство. Опісля ж колективи співали, танцювали, а маланкарі поволі пішли на променад центральними вулицями Чернівців.

Вражали креативні митці глядачів різними цікавинками. Так цього року до нашого міста прибув гігантський тигр із танцювальним колективом Горбова, пересувний шпиталь, циганське шатро, циркові клоуни. Здивували всіх моряки з того ж таки села Горбова, які гостинно частували всіх голодних глядачів свининою. Зважаючи на те, як повільно рухалися творчі колективи, глядачі мерзли й таки не проти були поїсти.

З столиці Переберії – містечка Вашківці приїхали різноманітні колективи. Серед них – «Варяги», «Вашківецькі Знахарі», «Вашківецькі парубки», «Вашківецькі ведмеді», «Вашківецький млин», «Disco 80-х», «Несе Галя воду».

Цікавимося в учасника «Варягів» скільки готували свою конструкцію. Пан Василь розповідає, що задум виник ще восени, а вже ближче до фесту взялися до роботи. Каже інвестували понад 70 тисяч гривень: «Чи виграємо не знаю. Та хіба це головне? Ми хочемо подарувати людям гарний настрій, надихнути на гарний рік. Хочемо, щоб нас запам’ятали. От коли люди приїжджають у Вашківці влітку, до мене по роботі, наприклад, згадують як їм сподобалася наша Маланка, наша переберія, мені радісно й дуже приємно. От так і хочемо дарувати так енергію добра і гарного настрою».

Приємним й той факт, що на фестиваль приїхали колективи з Житомирщини, Черкащини, Хмельниччини. Завітали й митці з Румунії, з міста Кимпулунг Молдовенеск.

Цікавими були також колективи з Бузовиці (які й стали цьогорічними переможцями серед колективів «Маланок»), «Брусницькі богатирі», народний аматорський колектив «Міоріца», «Чагорські коники», «Шейх хаус» із Горішніх Шерівців, Драчинецькі «Клоуни» та інші.

Горбівський «Тигр» просто взяв в полон глядачів. Гості свята з радістю фотографувалися з героями свята на удачу. Кажуть – це символічно, адже 2022 – рік Тигра.

– Ми приїхали з Новодністровська, з родиною. Цікаво спостерігати за дійством, адже це весело і можна провести гарно час. Нам всім сподобався «Тигр». Будемо голосувати й вболівати за їхню перемогу, – розповіла пані Надія.

Пан Георгій із колективу «Тигрів» не зізнався скільки витратили на свій витвір. Каже тільки: «Грошей пішло багато і ми готові перемагати». Георгій Іванович додає, що працювало багато людей, тож спільна робота дала свої результати: «Важко було, бо це метал, зварювальні роботи, робота з тканиною, штучним хутром. Але ми що боїмося труднощів?».

Гості ще довго проводили час у центрі міста, відвідували кав’ярні, радо спілкувалися. Також всі охочі могли переглянути виступи творчих колективів та почути імена переможців цьогорічної «Маланки-фест».

Врешті пришов хвилюючий момент на площі Філармонії, коли оголосили результати «Маланки Fest 2022» . Отож, у номінації «Маланка» журі вирішило так:

Перше місце здобув творчий колектив із села Бузовиця Кельменецької ТГ.
Друге місце почесно отримала «Горбівська Маланка»
На престижному третьому місці – «Суховерхівська Маланка»

У наступній номінації «Переберія», яке визначали шляхом онлайн-голосування на сайті фесту, щасливими переможцями стали наступні колективи:

Перше місце здобула переберія «Несе Галя воду» (м. Вашківці).
Друге місце – «Тигр» (с. Горбово)
Третє місце – «Моряки» (с. Горбово)

Організатори фесту відзначили дипломами всі колективи, подякували за творчий підхід та збереження народних традицій.
Подивитися дійство приїхали чимало гостей. Хтось в захваті, хтось не дуже (скільки людей – стільки думок), але важливо що «Маланка-фест» таки тріумфально повернулася, відчувалося що буковинці й гості обласного центру насправді чекали на це цікаве й веселе дійство. Це свідчить про те, що Чернівцях можуть робити цікавий туристичний продукт і, власне, дати можливість бізнесу заробляти. Що, як не крути, вкрай важливо, навіть у наш неспокійний коронавірусний час.

Маланкарі так рясно і щиро зичили всім здоров’я, що може, як і віншують у своїх різноманітних колядках, все погане таки швидко мине, а все добре залишиться і примножиться. У це віримо й ми…

Альона ЧОРНА, для БукІнфо (с)
Світлини авторки


Коментарі:
Більше новин по темі: