«Це наш генетичний код!» Як чернівчани відзначили ювілейний День вишиванки

1 з 49

Цьогоріч День вишиванки став особливим як для чернівчан, так і для українців у всьому світі. По-перше, святу виповнилося уже 15 років, тож і до святкування ювілею організатори підійшли особливо. Присвятили цей день не тільки вишиванці, але й вуличній етномузиці та збереженню екології.

Протягом усього дня на вулицях міста грали різні музики, прогулювалися містяни в улюблених вишиванках та робили фото на згадку.

На свято до Чернівців приїхали й музиканти з Києва та Полтавщини. Для чернівчан зіграли бандурист, кобзар, сопілкар та лірник. Також вразили своїми талантами буковинські митці.

– Для мене вишиванка – це наша національна гордість, генетичний код. Ще з сивої давнини відомо, що вишита сорочка є символом здоров’я та краси, оберегом щасливої долі та родової пам’яті. За традицією вишита сорочка передавалася з покоління в покоління, з роду в рід як родинна реліквія. У нашій родині вишивала бабуся, але я тай і не навчилася. Тож просто шаную цю святиню і вчу дітей любові до свого, українського. Адже цей український оберіг пройшов крізь віки й нині символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любові до Батьківщини, – розповіла чернівчанка Анна Куліш.

Особливої сили була сповнена виставка «Любов’ю квітнуть вишиванки, омиті росами війни».

Автори представили 18 зворушливих світлин із вдовами та матерями Героїв, які загинули у війні на Сході України. Усі жінки сфотографовані у старовинних вишиванках із колекції етнографа Миколи Шкрібляка.

Автор ідеї з проведення виставки Ростислав Мишковський розповів, що сам задум зародився ще минулого року. – Раніше через карантин ми не мали можливості провести виставку. До Дня вишиванки фотограф Юрій Хіць погодився відзняти портрети. Почали ми працювати над виставкою у березні. І фактично за три місяці все зробили. Етнограф Микола Шкрібляк надав нам автентичні вишиванки, яким від 100 до 200 років. Реалізація задуму видалася надзвичайно потужною. Спершу думали робити чорно-білі фото, але коли подивилися на кольорові, зрозуміли, що саме такими мають бачити їх чернівчани, – поділився Ростислав.

Автор ідеї додає, що матері та дружини Героїв є втіленням пам’яті про чоловіків, які віддали своє життя за Україну.

Довідка

Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів.

Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.

Альона ЧОРНА, спеціально для БукІнфо (с)
Фото авторки


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації