У Львові десятки тисяч попрощалися з Іриною Фаріон. Її поховали недалеко від могили Володимира Івасюка. За інформацію про вбивцю "свободівці" оголосили винагороду. Фото і відео
Сьогодні, 22 липня, у Львові попрощалися із громадською діячкою та науковицею Іриною Фаріон. Мовознавиця померла в реанімації внаслідок пострілу в скроню. Її поховали на Личаківському кладовищі.
Як відбулося прощання - репортаж Суспільного зі Львова.
Чин похорону Ірини Фаріон розпочався близько 14:00 у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла. Люди почали збиратися біля храму ще за годину до прощання.
Віддати шану професорці прийшли рідні, колеги, однопартійці та львів'яни.
"Це велика втрата для України. Україна повинна бути з українською мовою, з українською ідентичністю, з українською церквою. Пані Ірина до кінця боролася за це, на жаль, ворог обірвав її життя цинічним пострілом", — каже однопартієць Ірини Фаріон Руслан Марцінків.
Також приїхали люди з інших міст. Зокрема, Марʼяна Головко з Тернополя.
"Ми горді з того, що мали можливість жити з нею поруч в один час. Ця постать уособлює цілу Україну. У мене відчуття жалю та одночасно гордості, що Ірина Фаріон ввійшла в історію як великий борець за мову. Шлях, який вона обрала, дуже важкий: відректися від своєї сім'ї свого часу за ідею. Мій син є також на похороні. І я кажу синові: "Мені так прикро, що героями визнають тоді, коли людина вже відійшла у вічність", — говорить тернополянка.
Вікторія Фішер спеціально приїхала на похорон Ірини Фаріон з Німеччини.
"Я познайомилася з пані Іриною Фаріон у соціальній мережі. Я читала її дописи та коментувала. Почали спілкуватися у приватній переписці. Планували, що у вересні цього року вона приїде до Німеччини, планували провести благодійний захід, де б збирали кошти для ЗСУ. На жаль, ця зустріч вже не відбудеться. Мені невідомо, щоб вбивали за російську мову. А за українську – вбивають. Тому будь ласка перейдіть на українську мову на зло всім москалям", — закликає жінка.
Після Чину похорону, близько 15:00, процесія рушила на площу Ринок на церемонію прощання. Біля Ратуші львівський сурмач виконав мелодію на честь Ірини Фаріон.
Після цього львів'яни вирушили ходою до Личаківського кладовища. Люди скандували гасло: "Одна мова, одна нація, одна Батьківщина — це Україна".
Донька мовознавиці Софія Семчишин подякувала лікарям та усім, хто прийшов попрощатися з Іриною Фаріон та висловлював співчуття.
"Наша родина щиро вдячна лікарям, які боролися протягом 40 хвилин за твоє життя, мамо, але Бог вирішив тебе забрати. Чому? Питання без відповіді. Я не розумію іноді планів Бога, але я думаю, він знав, що він зробив. Усім українцям, які переживають з нами цей біль втрати, ми вдячні і низько схиляємо голови перед вами. Знай, мамо, що поки пам'ять про тебе у наших серцях і наших думках, ти житимеш вічно", — каже Софія Семчишин.
Ірину Фаріон поховали на центральній алеї цвинтаря — полі № 22, неподалік могили Володимира Івасюка.
Що відомо про вбивство Ірини Фаріон
- 19 липня, близько 19:30, невідомий вистрілив у Ірину Фаріон неподалік її дому, після чого втік.
- Близько 20:00 Ірину Фаріон госпіталізували до лікарні святого Пантелеймона з вогнепальним пораненням голови. Керівниця анестезіологічної служби Першого ТМО Львова Наталія Матолінець розповіла що Ірині Фаріон провели операцію. Медикиня додала, що стан критичний: глибока мозкова кома.
- О 23:33 керівниця анестезіологічної служби Першого ТМО Львова повідомила, що врятувати Ірину Фаріон не вдалось.
- У Львові оголосили спеціальну поліцейську операцію для затримання стрільця — план "Перехоплення". Пошуки стрільця тривають.
- Напад на Ірину Фаріон кваліфікували за ч.1 ст.115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України. Стрільцеві загрожує позбавлення волі на строк до п'ятнадцяти років.
- Слідство розглядає кілька мотивів вбивства, зокрема громадська/політична діяльність і особиста неприязнь. Також слідчі не виключають у вбивстві "російський слід".
- Правоохоронці оголосили в розшук чоловіка, який може бути причетний до вбивства Ірини Фаріон. Він худорлявої статури, зростом приблизно — 170-180 см. У поліції оприлюднили фото і відео з розшукуваним.
Що відомо про Ірину Фаріон
Ірина Фаріон народилася у Львові. У 1987 році закінчила філологічний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка. З 1991-го працювала у Національному університеті "Львівська політехніка". Має звання докторки філології.
В останні роки радянської влади Фаріон була членкинею КПРС, хоча це заперечувала. Проте у 2013 році журналісти знайшли у Державному архіві Львівської області документи, які підтвердили цей факт її біографії. Мовознавиця відмовилася його коментувати та відповіла, що "Орлиця не звітує перед гієнами".
Згодом вона пояснювала членство у КПРС спробою "розвалити партію зсередини".
У 2005 році Фаріон стала членкинею ВО "Свобода", а через рік — депутаткою Львівської обласної ради. У 2012 році її обрали до Верховної Ради 7-го скликання. Тоді ж Фаріон очолила підкомітет парламенту з питань вищої освіти Комітету з питань науки та освіти.
У період роботи у Раді Фаріон відзначилася рядом критичних заяв. Однією з найбільш відомих стала її оцінка знання української мови Миколою Азаровим — очільником уряду часів Януковича. Тоді вона заявила, що "мову не знають або ті, хто політично упереджені, або розумово відсталі". Азаров тоді відповів, що не проти допомоги Фаріон в опануванні української.
Загалом, більшість заяв та висловлювань Фаріон, що викликали резонанс, стосувалися мовного питання. Одне з останніх — інтерв'ю, де мовознавиця різко розкритикувала українських військових, які продовжують спілкуватися російською мовою.
Після того, як розгорівся скандал, вона опублікувала слова підтримки на свою адресу одного зі своїх підписників з Криму. У публікації були персональні дані підписника. Після цього у Криму його нібито затримали російські спецслужби. Студенти вийшли на протест у Львові і вимагали звільнення професорки. 15 листопада 2023 року Львівська політехніка звільнила Фаріон. Проте у травні 2024 року Львівський апеляційний суд поновив її на посаді. На відшкодовані гроші жінка купила 11 дронів для ЗСУ.
Станом на 19 липня досудове розслідування у кримінальній справі проти Ірини Фаріон, яке відкрила СБУ ще у листопаді 2023 року — тривало. Зокрема, у статті про образу честі й гідності військовослужбовця.
-
Ракетний удар рашистів по Києву: розбиті фасади і вікна, пошкоджений McDonalds, згорілі авто і величезна вирва (Фото)
-
Історична подія: Україна та Британія підписали угоду про 100-річне партнерство: що передбачає
-
"Обмін територіями", Україна без НАТО і без армії: Путін озвучив ультиматум для завершення війни
-
Наймолодшому звільненому – 24 роки, найстаршому – 60: Україна повернула з російського полону ще 25 осіб
-
Новий масований удар по Україні: ціллю була енергетика, росія атакувала ракетами з Ту-95МС, Ту-22 і "Калібрами". Є влучання на Львівщині
-
Чому десантник Кобра залишився сам на сам з якутом, який зарізав нашого захисника під час рукопашного бою: стали відомі подробиці