У бельгійському місті Мехелен, яке стало найбільшим у світі центром для "біженців війни з України", відкрилась виставка "Україна до війни, Україна зараз і Україна майбутнього" - Ростислав Демчук

"Нація у вигнанні". Це буде щонайменше моя нова новела... А може, потягне і на повість. Зараз я переповім лишень фабулу і розкажу про трігери, які мене до цього спонукали...

Місто Мехелен у Бельгії (20 км. від Брюсселя) є древньою столицею Бельгії і одним із культурних та історичних пам'яток Європи. Я не знаю чим пояснити любов до України попереднього бургомістра Мехелена Барта Сомерса. Він пояснив це тим, що у студентські роки прочитав якусь книжку австрійського автора про Львів. Він поїхав в Україну і закохався в неї, в Україну. Оцей Барт Сомерс тепер є міністром уряду Бельгії. І він пролобіював будівництво поселення для "Біженців війни з України" на околиці Мехелена, на березі озера Некер. І саме за такий статус: "Біженці війни з України" для наших співвітчизників треба було поборотись і в сенаті, і в парламенті Бельгії. Цієї цілі було досягнуто. Не буду розповідати про осбливості цьрого статусу. Вибачте за таку довгу і розхристану преамбулу. Сам намагаюсь зібрати думки до купи, а воно ніяк... розбігаються хто-куди.

Фото: Лада Ортинська, Facebook

Так от. Бельгійське місто Мехелен стало найбільшим у світі центром для "Біженців війни з України". Уявіть собі поселення у понад тисячу, наразі півтора тисячі, жінок з дітьми і старенькими мамами, бабусями в одному містечку. Чоловіки залишились захищати Україну. І ось ці, наші українські дівчата (я їх всіх так називаю, не зважаючи на їх вік) проявили такий ентузіазм, що бельгійці просто у захопленні. Сьогодні про них пише уся бельгійська преса.

Дівчата, які нещодавно приїхали, швидко подружились з тими нашими дівчатами, які вже тут живуть давіше. Пробили щільний графік роботи Палацу культури у Мехeлені, щоб розмістити там виставку про війну в Україні. Мер міста Александер Вандерсміссен надав їм дозвіл розмістити виставку у найбільшій залі Палацу культури.

Виставка зветься: "Україна до війни, Україна зараз і Україна майбутнього". А потім наші дівчата, причепурені віночками, у вишитих українських сукнях як заспівали... Вони заспівали так, що хиталися стіни і стеля, плакало небо і омивало вікна й шиби, тротуар і вулиці, будинки, плакали українці і бельгійці... плакали всі.

Випало так, що моїй дружині і мені треба було перекладати і зміст пісень, і зміст кожного фото та експонату на нідерландську мову для гостей на чолі з бургомістром Мехелена. Дійшов до експонатів про Бучу, Ірпінь, розбомблений театр у Маріуполі, фото з написом "діти" i... не втримався... пустив не скупу чоловічу сльозу, а просто вмився юхою. Бургомістр Мехелена поклав мені руку на плече, але бачу, теж втирає сльози. А потім дівчата підхопили бургомістра попід руки, інших офіційних представників і як вдарили "Ой у лузі червона калина"...

Гості потроху розійшлися, а усі ми разом з бургомістром (він відклав усі свої робочі справи) засиділись до третіх півнів. А сьогодні зранку на виставку почали підтягуватись журналісти регіональних і загальнонаціональних ЗМІ Бельгії.

Одне прикро! Планували, що на відкриття цієї виставки приїде посол України в Бельгії Єгор Пивоваров. Але в останню мить нас повідомили, що він терміново відбуває у Люксембург, а замість нього прибуде другий секретар посольства України Владислава Летіга. Врешті-решт приїхав лише шофер, який передав через нас бургомістру кілька книжок про Україну. І переказав, що пані Владислава погано себе почуває.

Фото: Лада Ортинська, Facebook

Що ж, посольство України у Бельгії стало надійним окопом для дипломатів та їх сімей, аби безпечно і безтурботно пересидіти там війну.

У результаті ми заспівали гімн України самі, разом з керівництвом Мехелена. Як то кажуть, "обійшлися без сопливих".

Як це було, можна подивитися ще тут: https://www.facebook.com/LadaArtinsky

Ростислав ДЕМЧУК, журналіст-міжнародник, (Брюссель, Бельгія)
Для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації