Орбан у Києві. Для вступу до ЄС, Будапешт вимагає визнати Закарпатську область "традиційно угорським регіоном". Україна погоджується?

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан приїхав до Києва, пише Суспільне з посиланням на джерела. "Європейська правда" пише, що Орбан кортежем із багатьох авто прибув до угорського посольства.

Востаннє угорський прем'єр приїжджав до Києва в 2012 році, за часів Януковича. В очільника угорського уряду запланована зустріч із українським президентом Володимиром Зеленським, повідомляє “Лівий берег”.

Ще в грудні він сказав, що згоден на зустріч із Зеленським, але тем для переговорів "не бачить". А міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійрято говорив, що переговорам Орбана і Зеленського має передувати підготовка.

Угорщина роками виступала проти євроатлантичної інтеграції України, вимагаючи від Києва поступок у питанні нацменшин. У червні Орбан став поступливішим і обіцяв не блокувати процес вступу України до ЄС, хоча й визнав, що загалом не підтримує членство України.

За даними "Європейської правди", Угорщина в обмін на підтримку вступу до Євросоюзу вимагає, зокрема, визнати традиційно угорською всю Закарпатську область, а не лише ту, де історично проживали угорці. Загалом Будапешт висунув 11 вимог.

Угорщина вимагає від України визнати все Закарпаття "традиційно угорським" регіоном. Як стало відомо українському виданню "Європейська правда" , це одна з вимог уряду Віктора Орбана для вступу України до ЄС. Всього Будапешт висунув Києву 11 умов захисту прав національних меншин. Так сформульовані основні з них:

— Законодавчо позбавити директорів шкіл одноосібного права змінювати рішення з викладання певних предметів українською/угорською мовою;
— Забезпечити можливість за заявою випускників шкіл отримати переклад на угорську мову завдань Зовнішнього незалежного оцінювання та Національного мультипредметного тесту ; географічних назв мовою нацменшини у контактах з органами влади та в закладах охорони здоров'я;
— Включити поняття культурної автономії у правову систему. Забезпечити право вільного використання національної символіки та вільно відзначати національні свята;
— Забезпечити вільне використання мов під час парламентських та місцевих виборів та референдумів, скасування умовностей використання мови національної меншини у суспільному житті та забезпечити права на представництво у парламенті;
— У терміні "традиційно (не менше 100 років) національної меншини" на даній території скасувати умову наявності 10% населення.

Як пише "Європейська правда", в уряді Орбана блок щодо надання статусу "традиційно угорський" називають визначальним для всього комплексу з 11 вимог. У Будапешті вбачають, що кількість угорського населення на Закарпатті знижується. За останнім переписом у 2001 році угорців було трохи більше 10%, а зараз ця кількість могла скоротитися вдвічі, йдеться у статті "Європейської правди". На думку журналістів, Будапешт побачив шанс використати історичну можливість та шантажем змусити Україну повернути регіону так звану "угорськість".

Раніше цього тижня віце-прем'єр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина підтвердила готовність виконати усі угорські вимоги для вступу України до ЄС. Як зазначають журналісти "Європейської правди", сторони ведуть переговори щодо кожного з пунктів.

Директор українського Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський вважає вимоги Будапешта політично заангажованими. Також у нього є відчуття, що складові їхні люди не зовсім знайомі з реальністю угорського населення, яке проживає в українському Закарпатті, бо деякі з пунктів звучать якщо не абсурдно, то не зовсім доречно. Це стосується як специфіки роботи шкіл у регіоні, так і, наприклад, спілкування з чиновниками рідною мовою.

"Якщо ці угорські представники не можуть вирішити, порахувати, зіставити все з європейськими правилами і натомість пропонують визнати всю Закарпатську область "історичною угорською землею" на законодавчому рівні, то це просто абсурд. Це визнання того, що ти просто некомпетентний, політично заангажований переговорник . Так ніхто ніколи не робить. Потрібно говорити предметно.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації