Чому звільнився Найєм?

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль не погодив відрядження керівника Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафи Найєма на берлінську конференцію з питань відновлення України через урядову нараду, де мали заслухати його звіт щодо захисту об'єктів критичної інфраструктури.

Про це йдеться в документі, який є в розпорядженні Укрінформу.

«Прошу підготувати звіт і аналіз завершення об'єктів другого рівня захисту, а також типових проєктів з відновлення», – написав Шмигаль в обґрунтуванні відмови у відрядженні.

Водночас джерело Укрінформу в уряді повідомило, що Прем'єр-міністр також не поїхав у Берлін на конференцію з відновлення, оскільки сконцентрований на внутрішній роботі.

«Тема номер один зараз – підготовка до зими, відновлення і захист енергооб'єктів. На 12 червня було призначено нараду в уряді щодо виконання Агентством відновлення робіт з облаштування інженерно-технічного захисту другого рівня на об'єктах критичної інфраструктури та енергетики. Там мав бути заслуханий звіт Агентства. Саме тому Прем'єр-міністр не погодив відрядження його керівника», – пояснили Укрінформу.

В уряді стверджують, що «заяви з боку керівника Агентства – спроба уникнути звіту з важливих сьогодні питань».

Також зазначається, що до урядової частини делегації на конференції в Берліні залучені, зокрема, перший віцепрем'єр-міністр економіки Юлія Свириденко та міністр енергетики Герман Галущенко. «Питання мобілізації міжнародної допомоги для відновлення енергетики там буде порушуватися на найвищому рівні», – зазначає джерело.

Зі свого боку в коментарі Економічній правді Найєм заявив, що він не отримував офіційний лист-запрошення на нараду і дізнався про її проведення лише у неділю, 9 червня, через секретаря.

Раніше у понеділок, 10 червня, Найєм у Фейсбуці повідомив, що йде з посади голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури. Серед причин він назвав «створення штучних перешкод, із якими команда почала стикатися з листопада минулого року», зменшення зарплат працівників та бюрократичні завади роботі.

Серед іншого він акцентував на тому, що голова уряду ухвалив рішення про скасування його офіційної участі у Міжнародній конференції з питань відновлення України, що відбудеться в Берліні. «Працюючи у неймовірно критичних умовах, ми розробили та впровадили велику кількість стандартів у проведенні закупівель, які дали результат вже у перший рік – сотні мільйонів зекономлених коштів та визнання ринку. Ми також перші розпочали практику оприлюднення цін на основні матеріали, щоб забезпечити прозорість та ефективність використання державних коштів і захистити довіру до Агентства. Все це було можливо завдяки підтримці міністерства (розвитку громад, територій та інфраструктури України – ред.) та міністра (Олександра Кубракова – ред.), які дозволяли приймати самостійні рішення та досягати результатів, не чекаючи ударів у спину. Із звільненням міністра це стало неможливим, і останнє рішення голови уряду про скасування моєї офіційної участі у Конференції з відновлення України у Берліні це підтвердило», – написав він.

Пряма мова Нейєма:

Я залишаю посаду голови Агентства відновлення. Рішення прийняв самостійно через системні перешкоджання, які не дають подальшої можливості ефективно виконувати свої повноваження.

Починаючи з листопада минулого року, команда Агентства почала стикатися з постійною протидією, спротивом та створенням штучних перешкод.

ПЕРШЕ. Нам повністю скасували бюджет на проекти з відновлення та утримання доріг. Я усвідомлюю обмеженість ресурсів та важливість військових витрат. Але скасування коштів на утримання інфраструктури неминуче позначиться в першу чергу на стані доріг оборонного значення і, як наслідок, на всій військовій логістиці. Якщо це не зміниться, наступного сезону нас чекає ускладнення військової логістики та експорту продукції.

ДРУГЕ. Нас почали «кошмарити» бюрократією, коли документи на оплату захисних споруд, фортифікацій або відновлення погоджувалися в Уряді місяцями, поверталися по шість-вісім разів з безглуздими зауваженнями, затримувалися по декілька місяців, а деякі не погоджені й досі. Прямо зараз Уряд вже третій місяць не погоджує виплату майже 150 млн євро, які були запозичені державою у ЄІБ для критично важливих проектів, у тому числі, водогону та захисту енергетики. Все це має наслідки, про які я неодноразово офіційно повідомляв. Невчасна оплата роботи підрядників підриває довіру до держави; затримка з фінансуванням - сповільнює, а у деяких напрямках - повністю зупинило будівельні роботи, а це – втрата довіри і ринку, і місцевої влади, і громадян. Але головне, що усе це негативно впливає на обороноздатність країни, логістику вантажів, захист критичної інфраструктури та експорт наших товарів. Зрозуміло, що такі дії рано чи пізно мають спричинити критику нашої команди і невдоволення міжнародних партнерів.

ТРЕТЄ. На додаток до цього з початку року Агентству суттєво обрізали заробітну плату - левовій частині працівників було зрізано до 68% зарплати. Уряд зробив це всупереч будь-якій логіці та здоровому глузду. І ні, у нас не було космічних зарплат - старший спеціаліст Агентства отримував трохи більше 30 тисяч гривень, а зараз - 14. Внаслідок цього з початку року ми вже втратили 25% нашого колективу, про що я неодноразово писав листи Прем’єр-міністру України, СБУ, НАЗК та Міністерству фінансів, і про що неодноразово говорилося послами G7 на зустрічах з головою Уряду. Вважаю, що це було зроблено умисно, щоб в Агентстві, яке певною мірою стало взірцем побудови процесів з “0”, просто не залишилося фахових і вмотивованих людей, а саме Агентство визнали неефективним та непотрібним.

Попри всі ці перепони, за весь час великої війни ми не провалили і не зупинили жодного проекту, жодного військового вантажу, жодного евакуаційного маршруту. На сьогодні Агентство одночасно координує роботу 353 (!) будівельних майданчиків з відновлення по всій країні. Це - найскладніша робота в моєму житті.

За рік нам вдалося реалізувати велику кількість проектів. Після деокупації постраждалих регіонів ми відновили майже 1,3 тис. км автошляхів та рух 330 мостами. 29 найбільших пунктів пропуску на західному кордоні ми відремонтували та розпочали проектні роботи з реконструкції та будівництва двох нових пунктів. Після підриву російськими військами греблі Каховської ГЕС у надстислі терміни ми збудували 155 км магістрального водогону у Дніпропетровській області, який забезпечить питною водою 1,5 млн людей.

Одним із найбільших проектів Агентства є спорудження захисних конструкцій від дронів та ракет на 22 розподільчих підстанціях НЕК «Укренерго» та захист 103 обʼєктів енергетики від осколкових уражень, яке було нам доручено рішенням Ставки Верховного головнокомандувача. Усі роботи щодо захисту від дронів та осколків виконані. І саме завдяки цьому після останніх обстрілів енергетикам вдалося у найкоротші терміни відновити постачання електроенергії у Харківській, Одеській та Миколаївській областях.

Це робилося без зайвого піару, перерізання стрічок і фотосесій. Це була наша робота, а не подвиг. Працюючи у неймовірно критичних умовах, ми розробили та впровадили велику кількість стандартів у проведенні закупівель, які дали результат вже у перший рік - сотні мільйонів зекономлених коштів та визнання ринку. Ми також перші розпочали практику оприлюднення цін на основні матеріали, щоб забезпечити прозорість та ефективність використання державних коштів і захистити довіру до Агентства.

Все це було можливо завдяки підтримці Міністерства та міністра, які дозволяли приймати самостійні рішення та досягати результатів, не чекаючи ударів у спину. Із звільненням міністра це стало неможливим, і останнє рішення голови Уряду про скасування моєї офіційної участі у Конференції з відновлення України у Берліні це підтвердило.

Мені не буде соромно за те, що ми встигли зробити під час повномасштабного вторгнення.

Звісно, були й помилки і недоліки, без яких неможливо втілювати у життя проекти такої складності і у таких умовах. Але ми завжди реагували і прагнули зробити краще. Зрештою, ми показали, що державний апарат може працювати прозоріше, а державні службовці – брати на себе відповідальність і досягати результатів без зайвої бюрократії. І мені буде щиро прикро, якщо наші плани, процеси і стандарти в цій сфері будуть зруйновані.

Очевидно, ми не завжди вписувалися у сьогоднішній стиль та команду державного управління. І не виключаю, що згодом будуть намагання переслідувати та дискредитувати нашу роботу у публічній площині. Насправді, це вже відбувається тривалий час. Я готовий до цього і перед звільненням звернувся до усіх правоохоронних та контролюючих органів з проханням вжити усіх заходів щодо перевірки законності та прозорості рішень, які приймалися Агентством.

Сьогодні написав заяву про звільнення і попрощався з командою Агентства та керівниками Служб відновлення у регіонах. Розуміючи відповідальність, яка лежить на нашій команді, я виконуватиму свої обов’язки до прийняття рішення Урядом про моє звільнення і передам справи наступникам. Готовий зробити все від мене залежне, щоб Агентство продовжило реалізацію критично важливих для країни проектів. Наразі вся наша команда та Служби відновлення у регіонах продовжують працювати у штатному режимі.

Я був призначений головою Агентства відновлення за поданням міністра Олександра Кубракова, разом з ним ми починали роботу у Міністерстві, де я майже рік був його заступником, і де ми спільно започаткували перебудову і очищення Міністерства та підпорядкованих установ від безглуздої бюрократії та корупції. Щиро вдячний йому за довіру.

Я також дякую усій своїй команді, своїм заступникам, керівникам Служб відновлення в областях та численним міжнародним партнерам і дипломатичним установам, які увесь цей час були поруч та допомагали відновлювати Україну.

Найєм очолював Агентства відновлення та інфраструктурних проєктів з січня 2023 року.

Як повідомляв Укрінформ, участь у Міжнародній конференції з питань відновлення України, яка проходитиме у Берліні 11-12 червня, візьмуть понад 2 тис. осіб із більш як 60 країн.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації