Подробиці запуску ракети Alpha Firefly Aerospace українця Макса Полякова

Довгоочікуваний старт ракети-носія Alpha завершився вибухом на 3 хвилині польоту. В компанії Firefly Aerospace запевняють, що ситуація була контрольованою.

В ніч на 3 вересня за київським часом відбувся довгоочікуваний запуск ракети-носія Alpha, розробленої американською компанією Firefly Aerospace. Для українців ця подія цікава тим, що безпосередню участь в її організації взяли наші земляки. В першу чергу це бізнесмен Макс Поляков (Firefly Aerospace, EOS DA, HitDynamics), який свого часу врятував Firefly Aerospace від банкрутства та є сьогодні одним з її співвласників. Саме за його ініціативою з'явилась дніпровська філія компанії, чиї співробітники теж взяли активну участь в проєкті.

Чому ракету підірвали?

3 вересня ракета Alpha стартувала з космодрому американської воєнної бази Ванденберг (Каліфорнія) о 4:59 за київським часом. На третій хвилині польоту апарат вибухнув. Але через деякий час компанія Firefly Aerospace виступила з заявою, що носій підірвався не через внутрішні проблеми, а в результаті свідомих дій центру управління Space Launch Delta 30.

Представники Firefly Aerospace відзначили, що політ був тестовим і головних його цілей досягнуто. Зокрема, вдалося успішно стартувати, запустити двигуни першого ступеня та набрати надзвукову швидкість. При цьому команда проєкту отримала велику кількість корисних даних, недоступних при наземних випробуваннях. Що стосується аномалії, внаслідок якої прийняли рішення достроково завершити запуск, то її називають некритичною.

Фото Економічна правда

У компанії запевняють, що цілком задоволені результатами. Звісно, хотілося б більшого, та вже сам факт вдалого старту та витримування максимального тиску при надзвуковій швидкості можна вважати успіхом. Вибух пояснюють винятково бажанням уникнути будь-яких ситуацій, що могли зашкодити людям та навколишньому середовищу. Річ у тому, що ракета почала відхилятися від запланованої траєкторії, внаслідок чого керівництво центру управління польотом й вирішило знищити найменші ризики.

Причини проблеми викликали тимчасові перебої з подачею пального до одного з двигунів, через що ракета набирала швидкість повільніше, аніж було заплановано. До складу комісії, що вивчає це питання, входять представники FA, воєнної бази Ванденберг та американського Федерального управління авіацією.

Хоч би що там було, перший запуск Alpha –– це тільки початок довгого шляху, на якому виникне ще чимало труднощів. Варто згадати, що навіть такі гіганти, як SpaceX та Virgin Galactic, розпочинали з невдач, але зуміли правильно розпорядитися отриманим негативним досвідом. У компанії Firefly Aerospace є все, щоб досягти успіху, від досвідчених спеціалістів до потужної матеріально-наукової бази.

Firefly Aerospace: хто вони?

Максим Поляков, Firefly Aerospace. Фото ЕП

Попередницею Firefly Aerospace є компанія Firefly Space Systems, заснована на початку 2014 року. Через деякий час проєкт почав відчувати економічні труднощі, і у квітні 2017-го керівництво розпочало процедуру банкрутства. Активи, ліцензії та патенти фірми виставили на продаж, де їх і придбав український бізнесмен Макс Поляков (Max Polyakov).

Частина керівництва, враховуючи нинішнього виконавчого директора Тома Маркусіка (Thomas Markusic), та більшість технічного персоналу FSS теж залишилися. Після об'єднання з іншим починанням Максима Валерійовича Полякова, EOS Launcher, на світ з'явилася Firefly Aerospace.

У 2018 році FA відкриває науково-дослідницький центр у Дніпрі –– місті, де здобував вищу освіту та розпочинав підприємницьку діяльність її нинішній власник. Сьогодні цей філіал має достатньо потужну матеріально-технічну базу зі штатом в понад 150 висококваліфікованих працівників.

Ракета-носій Alpha призначена для транспортування вантажів на низьку навколоземну (до 1 тонни) та сонячно-синхронну (до 630 кг) орбіти. В стадії розробки наразі знаходяться ще більш потужні моделі Beta та Gamma. Як стверджує Максим Поляков, Firefly Aerospace має дуже амбітні плани й не збирається відмовлятися від них після першої ж невдачі.


Коментарі:
Більше новин по темі: