Підприємець Макс Поляков розповів про власні ракети Firefly, космос та проблеми України

Нещодавно американська компанія Firefly Aerospace здійснила дебютний запуск власної ракети-носія. Через технічний збій її довелося передчасно ліквідувати, але український власник організації задоволений і таким результатом. З нагоди першого старту космічної ракети Макс Поляков провів годинну прес-конференцію з українськими журналістами онлайн. Український бізнесмен Максим Поляков – мільйонер, підприємець з багаторічним досвідом, який наразі живе та працює в США, але заробив свої статки на Батьківщині, займаючись IT-бізнесом. Головні ідеї з неї наводимо далі.

Alpha – космічна маршрутка

Як повідомив журналістам Максим Поляков, Firefly Alpha – це ракета, яка фактично є «космічною маршруткою». Її мета – зайняти проміжну ланку на ринку орбітальних запусків, таку, яка на ринку автомобільних перевезень займала б місце між таксі та автобусами. Завдання компанії – закріпитися в цій ніші на найближче десятиліття.

Щодо більш великих масштабів, для яких призначена перспективна ракета Beta – Поляков вважає, що без державної підтримки її створення та повноцінна експлуатація неможливі. Адже близько 80% замовлень запусків на орбіту вантажів масою понад 1 тону – саме державні.

У розмові з журналістами підприємець торкнувся і теми українського підрозділу Firefly Aerospace в Дніпрі. За словами бізнесмена, ця філія є не виробничою, а інтелектуальною, тому вона залучена переважно у розробці. Задача підприємства – розвивати місцевий потенціал. А от виробнича частина компанії зосереджена у США.

Результати дебютного запуску ракети «Альфа» компанії Firefly Aerospace Максим Поляков вважає скоріше позитивними, ніж негативними. Адже космічний апарат успішно стартував і зміг розвинути надзвукову швидкість, продемонструвавши працездатність бортового обладнання, і цим продемонстрував, що 4 роки наполегливої праці не були марними. Як підкреслив Макс Поляков, Firefly Alpha стала першою великою ракетою, зробленою за такий короткий проміжок часу, тому її можна назвати проривом для всього світу в цілому.

Зараз, після не зовсім вдалого першого старту, Firefly Aerospace готується до нових запусків. Як повідомив Максим Валерійович Поляков, нові ракети знаходяться в стадії комплектації. Карбонові баки готові для 10 апаратів, двигуни – для 5, а авіоніка – для понад 10. Наступний старт «Альфи» заплановано на грудень, а третій її запуск має відбутися в травні. У майбутньому частоту польотів буде збільшено, спочатку до 8, а потім – до 24 на рік.

Освоєння Марсу та бази на Місяці не потрібні

Однією з тем розмови стала участь компанії українського підприємця в місячній програмі НАСА. Як повідомив Максим Поляков, Firefly Aerospace залучена в проєкті, який відповідає за створення посадкового модуля. Його мета – доставлення корисного навантаження на поверхню природного супутника Землі.

Фото ілюстративне

Щодо висадки астронавтів на найближчі небесні тіла Поляков налаштований доволі скептично. Бізнесмен вважає, що створювати населені місячні бази та відправляти туди людей немає сенсу. Адже забезпечення перебування там астронавтів потребує дуже великих витрат та пов’язане зі значними ризиками. Значно вигідніше користуватися робототехнікою, яка вже скоро зможе забезпечити ефект присутності.

Сам Місяць бізнесмен бачить у якості проміжної бази, а не кінцевої точки. Як вважає Максим Поляков, космос – головна ціль, а природний супутник можна використовувати для зниження витрат на польоти. Підприємець говорить, що там можна будувати ракетну техніку, виготовляти паливо та добувати воду, щоб не транспортувати їх з Землі. Щодо Марсу – то в його теперішньому освоєнні Поляков взагалі не бачить великого сенсу, вважаючи таке завдання утопічним.

Українська космічна галузь в занепаді

У розмові про стан ракето-космічної індустрії в Україні Максим Валерійович Поляков зазначив, що вона перебуває далеко у не найкращому стані. За словами підприємця, відсутність довгострокової стабільності є однією з головних проблем. Яскравою ілюстрацією цього є зміна 8 керівників національної космічної агенції за останні 10 років. Бізнесмен говорить, що коли голова організації змінюється частіше ніж раз в 2 роки, то досягти якихось позитивних результатів проблематично.

Фото ілюстративне

Ще однією проблемою української космічної галузі підприємець вважає самозакоханість та гордість. За його словами, країна отримала непогану спадщину після розпаду СРСР, але бездіяльність зруйнувала все це. Адже замість того, щоб розвивати потенціал, останні 30 років люди лише вели розмови про гордість речами та людьми, які мають досить опосередковане відношення до України.

За словами бізнесмена, зараз стан речей у вітчизняній космічній промисловості дозволяє займатися хіба що чорновими роботами. Такі підприємства як «Південмаш» уже не можуть конкурувати на глобальному ринку, і саме тому потрібно розвивати сектор R&D, а уже потім – і виробничу галузь.

Українцями в IT користуються як рабами

Ще однією проблемою України підприємець вважає невдалий вектор розвитку сфери IT. Як говорить Максим Поляков, IT-бізнес у державі працює переважно як експортер робочої сили, але в глобальному плані країна не виграє від цього. Адже в той час, як іноземні компанії користуються вітчизняними спеціалістами як рабами, український бізнес не може створити власний продукт та заробити на ньому.

За словами підприємця, серед українців немає тих, хто зробив би якийсь IT-продукт та заробив на ньому понад 10 млн доларів «живими» грішми. Це – негативне явище, оскільки від присутності великого іноземного бізнесу самі українці і економіка країни отримують мало.

Як говорить Макс Поляков, його мрія – щоб Україна була «другим Ізраїлем», який славиться багатьма великими IT-стартапами, а не «другою Індією», яка відома переважно як ринок дешевої робочої сили для аутсорсу.

Валерій ЯСТРУБ, для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації