Економно та екологічно: чому у громадах Буковини модернізують вуличне освітлення

Низький рівень енергоспоживання, екологічність та безпека на вулицях, - про переваги модернізації зовнішнього освітлення на Буковині знають та активно користуються. Здавалось б, звичайна заміна ламп розжарювання на лампи на основі LED-технологій на вулицях міст та сіл. Але часто саме в простих речах найбільше користі: скорочуються викиди вуглецю та покращується якість життя.

2016-й рік, Мамалигіська територіальна громада. Тут вирішують удосконалити мережу зовнішнього освітлення у селах Мамалига та Кошуляни, згодом й інших. Головна мета: зменшити експлуатаційні витрати при використанні мережі вуличного освітлення, привести норми зовнішнього освітлення до державних стандартів та покращити екологічний стан в селі.

Загальна кількість точок освітлення, які планували модернізувати, становила 1765 одиниць. У громаді розуміли, що одночасна заміна всіх ламп обійдеться бюджету у значну суму, більш, ніж 222 тисячі гривень, тому робили все в кілька етапів.

«Ми оновлювали освітлення в громаді, починаючи з 2016 року, і далі у 2017-му, 2018-му та 2019-му. Спочатку купували нові плафони і лампи, але далі порахували, що таким чином ми будемо довго оновлювати освітлення, а часу мали обмаль, бо вже в 2017 році були проблеми з оплатою енергоресурсів. Тож купили близько 1700 нових LED-ламп і почали їх заміну по громаді. Ефект є значний. Якщо раніше ми за 4-5 місяців витрачали на освітлення десь 400 тисяч гривень, то тепер 250-300 тисяч гривень за увесь рік», - розповідає Володимир Антончук, заступник голови Мамалигівської ТГ.

Сьогодні жителі громади переконані, що встановлення ламп на основі LED-технологій суттєво зменшує витрати місцевого бюджету на оплату електроенергії. Та на цьому керівництво громади не зупиняється. Тут планують зробити дистанційне управління вуличним освітленням.

«У нас 70 точок обліку зовнішнього освітлення. Електрику для здійснення якогось перепрограмування чи налаштування потрібно багато часу, не кажучи про подолання кілометражу всією громадою. А за дистанційного управління все можна буде робити онлайн», - зазначив Володимир Антончук.

2017-й рік. Чернівці. Для підтвердження своїх намірів щодо зменшення до 2020 року викидів вуглецю на 20% за рахунок зростання енергоефективності, у місті розпочинають проєкт з модернізації вуличного освітлення. Він реалізовувався в рамках програми ЄС «Угода мерів – Демонстраційні об’єкти». Вартість проєкту склала більше, ніж 1,5 мільйона євро, грантові кошти ЄС покрили 80% суми, а це більше, ніж 1,2 мільйона євро.

За три роки реалізації проєкту в місті оновили третину вуличного освітлення. Було замінено майже 4 тисячі вуличних ламп на енергоефективні LED-світильники та модернізовано 88 км ліній електромереж та 32 вуличних шаф.

«Нове освітлення на вулицях міста помітне одразу. Бачив оновлення на Героїв Майдану (біля Рязані), по Руській дуже помітно порівняно з тим, як раніше було, район вулиці Воробкевича. Знаю, що це була спільна програма міської ради та ЄС. Тут бачу два позитиви: по-перше, значно краще видно і безпечніше їхати чи ходити ввечері і вночі, а другий позитив - економія коштів бюджету на освітленні, бо лампи сучасні. Можу лише додати, щоб освітлювали й інші райони, наприклад, в Садгорі, де я проживаю, хотілося б подібного оновлення», - прокоментував чернівчан Анатолій Горбатюк.

Фб-сторінка EU CoM-DeP /Проект з модернізації вуличного освітлення міста Чернівці

У місті для нових світильників розроблено систему моніторингу, яка передбачає автоматичне вмикання/вимикання ліхтарів. Нові шафи в автоматичному режимі надсилають дані щодо обліку електроенергії та інформацію про можливі несправності. Оновлена система вуличного освітлення здатна сама регулювати потужність та яскравість: у нічний час світильники працюють з меншою потужністю. Усе це дає змогу значно економити на електроенергії. Мова йде про 84 100 євро щорічно. А викиди СО2 скоротяться більш, ніж на 506 тонн, що складає щорічний обсяг викидів від 324 нових автомобілів.

«Понад сто тисяч жителів Чернівців почуваються комфортніше і безпечніше на освітлених вулицях міста в нічний час, а міська влада отримує менші платіжки за використану електричну енергію. Це перші результати енергоефективного проєкту, який місто реалізувало за фінансової підтримки Європейського Союзу», – повідомляють у міській раді.

Фб-сторінка EU CoM-DeP /Проект з модернізації вуличного освітлення міста Чернівці

На початку квітня у місті публічно презентували результати проєкту. Серед учасників конференції був керівник Програми ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проєкти» Ян Ваандерс, який вказав на складність такого проєкту та зазначив: «Зрештою, ми отримали кращі результати, ніж очікували спочатку. Співпраця з Чернівцями справила гарне враження на нашу команду».

Фб-сторінка EU CoM-DeP /Проект з модернізації вуличного освітлення міста Чернівці

Таким чином, громади Буковини демонструють, що модернізація вуличного освітлення є на часі. Вона значно підвищує рівень комфорту жителів та дозволяє економити електричну енергію. А впровадження світлодіодного освітлення дозволяє скоротити викиди вуглекислого газу. Інший ефект полягє у тому, що позитивний досвід одних громад переконує інших працювати в напрямку енергетичної ефективності, економії ресурсів та охорони навколишнього середовища.

Ольга ОБЕРШТ, спеціально для БукІнфо (с)


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації