Футбольні сепаратисти. 15 запитань про європейську Суперлігу

Товариші! Футбольна революція, про необхідність якої так довго говорили більшовики (хоча, пардоньте, в нашому випадку саме меншовики), відбулася! Здійснилася в недільний вечір, 18 квітня. Саме цю дату можна вважати днем ​​народження європейської футбольної Суперліги.

18 квітня 2021 року. Сама дата обрана не випадково. «Змовники» вирішили зіграти на випередження УЄФА: 19 квітня Європейський футбольний Союз мав намір представити новий формат змагань в Лізі чемпіонів і Лізі Європи, - пише Sport.ua

УЄФА таки затвердив новий формат клубних турнірів. Але трюк з випередженням від босів новоявленої Суперліги вдався по повній. Практично всі світові спортивні зведення 19 квітня були присвячені саме цій темі - Суперлізі. Вона, ця тема, немов надокучливий модний мотив, звучить з усіх динаміків і прасок. На неї не тільки звернули уваги, а й прокоментували як вищі футбольні, так і не менш високі державні чини. Склалося враження, що за один лише понеділок сталося стільки футбольних подій, скільки в «неврожайні» часи не збирається і за цілий рік. Загалом, інформації дуже багато, вона з'являється фактично щогодини, причому чим далі, тим гостріше і резонансніше: на кожну «відповідь Чемберлена» знаходиться ще крутіший реверанс і хід. Давайте зараз спробуємо розкласти всі ці купи даних по поличках. Найпростіше це буде зробити в режимі питання - відповідь.

Отже, Суперліга - це хто?

На даний момент це дванадцять клубів з Англії, Іспанії та Італії. Конкретно: «Манчестер Юнайтед», «Манчестер Сіті», «Ліверпуль», «Челсі», «Арсенал», «Тоттенхем», «Реал», «Барселона», «Атлетіко», «Ювентус», «Інтер» і «Мілан».

Скільки клубів в Суперлізі має бути в підсумку?

Двадцять. З них п'ятнадцять братимуть участь в турнірі на постійній основі (тобто не будуть вилітати), а ще п'ять команд будуть змінюватися, чи то пак заходити-виходити.

Чому в Суперлізі немає німецьких і французьких клубів?

Суто візуально Ліга з приставкою Супер такою навряд чи може вважатися, якщо під її склепіннями не буде «Баварії» і «ПСЖ». Організатори СЛ запрошували мюнхенський гранд до себе на «посиденьки» (так само, як і дортмундську «Боруссію» і «Лейпциг»), але поки що німецькі колективи не мають наміру йти на такий радикальний крок. На роздуми німцям Суперліга виділила рівно місяць. «ПСЖ», може, і має намір, але це, напевно, той випадок, коли хочеться і колеться, але не можна. Справа в тому, що власник паризького клубу Аль-Хелаїфі за сумісництвом - керівний чин в УЄФА, а також пов'язаний багатомільйонними зобов'язаннями з європейським футбольним Союзом і катарським телебаченням за право транслювати матчі ЛЧ. Парижани повинні визначитися впродовж найближчих 14 днів - саме стільки їм виділили в СЛ.

В СЛ можуть грати інші клуби, не з відомої топ-п'ятірки?

Так. Подейкують, що там хотіли б бачити «Порту», ​​«Бенфіку» і «Аякс». Але це поки що непідтверджена інформація.

А «Шахтар» чи «Динамо» там, випадково, не чекають?

На жаль чи на щастя, не чекають - для СЛ ми занадто «дрібнуваті». Там, вочевидь, обмежаться представниками Західної Європи.

Коли Суперліга збирається стартувати?

Уже зовсім скоро: в серпні цього року. Відчуйте різницю: якщо УЄФА планує реорганізувати Лігу чемпіонів з сезону 2024/2025, то Суперліга збирається грати вже в найближчому сезоні.

Якою буде формула проведення Суперліги?

Двадцять команд розділять на дві групи, по десять учасників. На груповому турнірі суперники грають за коловою системою, тобто кожен з кожним. На цьому етапі команди зіграють по 18 матчів. Далі - стадія плей-оф. З двох груп в неї потрапляють безпосередньо по три кращі команди, а ті, хто зайняв четверте і п'яте місця, грають два стикові матчі, щоб потрапити до чвертьфіналу. Чвертьфінал і півфінал граються по два матчі: вдома - в гостях, фінал - один матч, який планується зіграти на нейтральному полі.

Дати вже визначені?

Планується, що матчі Суперліги гратимуться серед тижня, тоді як у вік-енд учасники нового клубного формування гратимуть в національних чемпіонатах.

Як на цю ідею відреагували провідні футбольні ліги?

Ніхто з топ-п'ятірки європейських ліг (АПЛ, Ла Ліга, серія А, Бундесліга і Ліга 1) не підтримав ідею створення Суперліги. Більш того, всі ці організації висловилися публічно проти її створення і функціонування. Поточні чемпіонати Англії, Іспанії та Італії взагалі можуть не дограти або скасувати. На Апеннінах деякі клуби (конкретно - «Аталанта») закликають виключити трьох змовників із серії А.

Хто править балом в Суперлізі?

Getty Images/Global Images Ukraine. Флорентіно Перес

Знайомі всі обличчя. Глава організації - бос мадридського «Реала» Флорентіно Перес. Творець епохи «Галактікос» вже давно «обуреваємий» ідеєю створення закритого клубу великих футбольних товстосумів, і ось, нарешті, його ідея втілилася в життя. Подейкують, що саме дон Флорентіно умовив своїх заклятих друзів по Примері - «Барсу» і «Атлетіко» - піти слідом за ним до світлого майбутнього. У нього є два заступники: президент «Ювентуса» і вже колишній керівник Асоціації європейських клубів Андреа Аньєллі і господар «МанЮнайтед» Джоель Глейзер.

За чий рахунок банкет?

Генеральним спонсором європейської футбольної Суперліги виступив один із найбільших американських фінансових холдингів Джей Пі Морган Чейс. Банкіри з Манхеттена готові вкласти в СЛ майже шість мільярдів євро. Але не безкоштовно: американці планують «відбити» доходи за рахунок продажу прав на телетрансляції.

Як будуть розподілятися доходи між клубами СЛ?

П'ятнадцяти постійним учасникам турніру спочатку буде виплачено близько трьох з половиною мільярда євро. Але не рівними частками. Хтось отримає 89 мільйонів, а хтось - відразу 310. Чому така несправедливість? Ну, великі гроші люблять тишу і не люблять публічність, тому з цього приводу складно сказати щось певне. Швидше за все, сума виплат буде залежати від місця, зайнятого командою на груповому етапі. Але стартовою виплатою справа не обмежиться. Планується, що учасникам СЛ трохи пізніше буде виплачено ще близько шести з половиною мільярдів євро (причому не тільки «батькам-засновникам», а й тим, хто буде брати участь на непостійній основі). Ці гроші будуть спрямовані, в основному, на боротьбу з наслідками епідемії коронавірусу.

Як на все це відреагував УЄФА?

Дуже жорстко. Ясна річ, що панове з європейського футбольного Союзу сильно проти. Вони погрожують виключити нинішні дванадцять клубів, та й взагалі всіх потенційних учасників СЛ, з усіх можливих змагань як на клубному рівні, так і на рівні збірних (це стосується гравців, які виступають в колективах СЛ). До того ж, УЄФА погрожує відібрати право приймати Євро-2020 відразу у кількох стадіонів, які є власністю клубів СЛ. Пряма мова президента УЄФА Александера Чеферіна: «Моя думка? Ми повинні дискваліфікувати всіх гравців команд цієї Суперліги від участі в турнірах УЄФА і ФІФА». Офіційне рішення відомства Чеферіна з приводу і «розкольників», і долі нинішнього розіграшу ЛЧ і ЛЄ, втім, як і проведення Євро-2020, буде оголошено трохи пізніше.

Getty Images/Global Images Ukraine. Александер Чеферін


Як відреагувала ФІФА?

Менш жорстко, ніж УЄФА. Точніше, міжнародна футбольна федерація «висловлює заклопотаність» і закликає «всі сторони конфлікту сісти за стіл переговорів». Загалом, відомство Інфантіно поки що придивляється.

А як відреагувала Україна?

Ось що з цього приводу написав в одній із соцмереж президент УАФ Андрій Павелко: «Європейський футбол продовжує активно розвиватися і використовує найкращі інноваційні напрацювання та інструменти для ще більш якісної організації єврокубків і системи солідарності з усіма клубами і національними асоціаціями Європи. Будь-які інші проекти і рішення, прийняті поза об'єднаним футбольним співтовариством - за межами правил. Команда УЄФА як ніколи єдина і налаштована на максимально ефективну роботу щодо подальшого розвитку футболу». Судячи з цього посту, Павелко теж проти Суперліги.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації