Буде пеня! Кабмін скасував мораторій на відключення від комунальних послуг за борги: подробиці

Заборона на відключення, згідно з постановою №1405 від 29 грудня 2023 року, діятиме на територіях, які перебувають під тимчасовою окупацією, і там, де тривають бойові дії. Що ж до решти боржників, то вони можуть залишитися без світла, газу, води. Деталі повідомляє видання Експрес.

— Після повномасштабного вторгнення Кабмін заборонив відключати споживачів від компослуг у разі несплати за них або оплати не в повному обсязі. Чому ж тепер передумав?

— Уряд уже тривалий час шукає варіанти розв’язання проблеми боргів, зокрема на ринку електроенергії, — розповідає Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій. — Як повідомляла НЕК “Укренерго” у листопаді, розмір загального боргу саме між учасниками ринку (“Енергоатомом”, “Укренерго”, постачальниками електроенергії (ПУПами) перевищив 60 мільярдів гривень. Хтось же вирішив, що час вимагати від побутових споживачів, аби повертали заборговане. Кабмін скасував мораторій на відключення від послуг ЖГК, щоб поповнити грошовий ресурс енергозбутам і щоб ті могли заплатити за електроенергію, яку купили у виробників.

— Звісно, що через загрозу припинення електро- чи газопостачання споживачі захочуть позбутися заборгованості. Але борги сплатять лише ті, хто має на це гроші. Тож цілком ймовірно, що багато споживачів залишаться без світла, газу, водопостачання.

На 1 січня 2022 року борги споживачів за житлово-комунальні послуги становили 81,6 мільярда гривень, — додає Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг, експерт у сфері ЖКГ. — За моїми приблизними підрахунками, на сьогодні вони могли зрости до 130 мільярдів.

— За яких умов боржникові можуть відключити газ, електроенергію чи водопостачання?

● О. Попенко:

— Це залежить від того, як довго споживач не платить за компослуги. Якщо не заплатив за місяць, то його попереджають про можливе припинення надання послуги. А вже наступного місяця може приїхати бригада і перекрити газ чи припинити електропостачання.

Щоб поновити надання послуг ЖКГ, споживачеві треба буде написати заяву про повторне підключення, сплатити борг (або укласти договір про його реструктуризацію), пеню, якщо її нараховували, і окремо компенсувати постачальнику витрати на поновлення газо- чи електропостачання.

— Чи мають надавачі послуг попереджати споживача про відключення?

● Ю. Корольчук:

— Споживача мали б письмово попередити не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення. Та чи будуть дотримувати цієї процедури? Раніше, до запровадження мораторію, боржники скаржилися на відключення, зокрема газу, без попередження.

— Крім боргів, споживачам нараховуватимуть пеню...

● О. Попенко:

— Так. До самих боргів за ЖК-послуги додадуться ще й штрафи, пені, інфляційні нарахування. І це стосується всіх комунальних послуг без винятку.

● Ю. Корольчук:

— Пеню нараховуватимуть за кожен день прострочення у розмірі, що не перевищує 0,01% суми боргу. І навіть якщо споживачеві відключать електроживлення чи газопостачання, її далі нараховуватимуть. Щоправда загальний розмір пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації