Журналісти-розслідувачі розкрили схему родини Шурми з оптимізації податків на сотні мільйонів

Заступника голови Офісу президента (ОП) Ростислава Шурму звинуватили в оптимізації сплати податків на сотні мільйонів гривень. Про це йдеться у розслідуванні, опублікованому виданням «Дзеркало тижня», пише Mind.

Напередодні розслідувачі видання випустили матеріал, згідно з яким Україна заплатила компаніям з орбіти Шурми сотні мільйонів за електроенергію в окупації. Зазначалося, що сонячні електростанції на окупованих територіях отримували оплату за «зеленим тарифом» до літа 2023 року.

Тепер журналісти з'ясували, що Шурма отримував прибутки не лише сонячного бізнесу. Як з'ясували розслідувачі, йому належить ціла імперія, побудована через перелік офшорів на Кіпрі та Маршаллових островах.

Зазначається, що одним з найважливіших активів родини Шурми Венчурний є фонд «Геліос», засновником якого нині є ТОВ «Соньєра інвест». Ним бенефіціари (брат заступника голови ОП – Олег Шурма, Світлана Стоян та Ольга Кузіна) володіють через кіпрський траст та офшори з Маршаллових Островів.

«Вочевидь, «Соньєра» із капіталом у 150 000 грн навряд чи могла капіталізувати «Геліос» на 453 млн без боргових коштів. Хто їй позичив ту купу мільйонів, невідомо, бо це комерційна таємниця. Але якщо це іноземна компанія, то «Соньєра» може спокійно виводити валюту за кордон», – зазначають автори матеріалу.

Аналітики вказують, що венчурні фонди особливо зручні для податкової оптимізації. Так, згідно з чинним Податковим кодексом, усі інститути спільного інвестування, одним із яких є венчурний фонд «Геліос», звільняються від сплати податку на прибуток і мають удвічі меншу ставку оподаткування дивідендів. Також вони можуть позичати кошти своїм же компаніям і тим самим зменшувати податок на прибуток у дочірніх підприємств.

За даними аналітичної системи YouControl, «Соньєра Інвест» є прибутковим товариством. 2022 року фірма задекларувала 328 млн грн до оподаткування. Проте у фінансовій звітності щодо податку на прибуток вказано лише нулі та прочерки замість десятків мільйонів гривень.

Журналісти додають, що «Геліос» виявився співвласником 26 юридичних осіб в Україні й ще двох в Угорщині. Основні напрямки бізнесу – «зелена» електроенергія, будівництво і фінанси. Сам фонд встиг отримати достатньо прибутків, щоб завести активи на 1,4 млрд грн, за даними фінансової звітності на кінець 2022 року.

«Незначну частину коштів інвестовано у власність компаній, а більшість – позичено їм же, під відсотки. Це дозволяло всій групі компаній не платити сотень мільйонів гривень податку на прибуток», – йдеться у матеріалі.

Про це, як зазначається, може свідчити фінансова звітність однієї з 26 фірм, де «Геліос» у співвласниках – ТОВ «Майстер фінанс», що надає фінпослуги. За 2022 рік дохід компанії складав 85 млн грн. Але податок на прибуток дорівнював лише 181 000 грн, оскільки фінансові витрати становили понад 74 млн грн.

Експерти пояснюють, що «Майстер фінанс» заплатило комусь, у кого позичало гроші, аж 74 млн грн за обслуговування цієї позики. Однак якби кредитор не позичив «Майстер фінансу» грошей, а вніс їх у статутний капітал, то ці 74 млн стали б прибутком фірми, і податок у розмірі 18% від прибутку виріс би зі 181 000 грн до близько 13 млн.

«І «Геліос» не єдиний їхній венчурний фонд. У Олега Шурми є ще «Простір» і «Квантум», зареєстровані 2021-го та 2020 року відповідно. Вони не такі «прибуткові», як «Геліос», але теж не дрібнота – зареєстрований статутний капітал становить 135 млн грн.

«Квантум» до того ж є повним власником ТОВ «Квантум Хоум». На цю фірму зареєстрований шурмівський автопарк із п’яти автомобілів, причому Audi E-Tron S Sportback та Tesla Y було придбано вже після повномасштабного вторгнення», – зазначають журналісти.

Розслідувачі зауважують, що суми, інвестовані у фонди, як і надприбутки, «важко пояснити і бізнес-жилкою Олега Шурми, і зарплатою Ростислава Шурми у групі Ахметова», де він працював до роботи в ОП.

Разом з тим, на цей час офіційного коментаря з Офісу президента не надходило.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації