«Треба рубати руки». Американські благодійники обіцяють покарати крадіїв великої партії гуманітарних аптечок. Під підозрою - Львівська ОВА

ФБР розслідує зникнення в Україні американських аптечок для військових

Гуманітарна допомога у вигляді партії з 10 тис тактичних аптечок IFAK (Individual First Aid Kit) загальною вартістю 33,6 млн грн, не доїхала до України. Тепер справу розслідує ФБР. Голова Допомогового комітету Нестор Зарічний вперше розповів «Главкому» свою версію подій та пояснив, які сліди в цій скандальній історії залишила Львівська обладміністрація.

За словами Нестора Зарічного, укладання договору напряму із державними установами не вирішує проблему зниклих гуманітарних вантажів в Україні, адже потім благодійники не знають долю вантажу, йдеться у публікації.

«Все зупиняється на тому, що ви їм все дайте без права подивитися, що і куди далі пішло. Але ж це поле для корупції! Ми готові укладати договір, але покажіть нам всі ті речі. Наприклад: до нас десь в березні-травні минулого року зверталося наше посольство з проханням перевести гроші на президентський фонд. Ми перевели $500 тис. і не вимагали жодної подяки. Просто скажіть нам – ці гроші були використані на медицину чи ще на щось. Але у відповідь – нічого. Тому я не знаю, як працювати з державними установами – там ігнорування повне. Перевели гроші – і бувайте здорові», – розповів голова Допомогового комітету Нестор Зарічний.

Нестор Зарічний каже, що у нього взяли свідчення у поліції та прокуратурі з приводу зниклого гуманітарного вантажа, але за пів року – жодного результату. На думку голови Допомогового комітету, вантаж із американськими аптечками могли переховати після того, як про ситуацію заговорили у ЗМІ.

«Може, хтось щось переховав, хтось якусь частину тихенько перепродав. Але ми ніколи не забудемо і не подаруємо нічого тим злодіям, аби вони й надалі крали. Ми, насправді, вичікували, бо не хотіли, щоб згадувалося, що в Україні зараз таке робиться. Американці нам приносили речі, давали гроші, чеки, і в той же час в Україні, де йде війна, крадуть. Це просто парадокс. Як тепер пояснювати людям, що нашій країні потрібна якась допомога? Зараз і так багато американців, до яких ми звертаємося, каже: так наш уряд вже надає допомогу і чималу. І їх теж можна зрозуміти», – говорить Зарічний.

Навіть, якщо зниклі аптечки раптом знайдуться на фронті, то не факт, що їх туди доставили у якості гуманітарної допомоги, цілком ймовірно, що їх перепродали, вважає Нестор Зарічний.

«Якщо вони дійсно на фронті, то дай Боже. Але варто перевірити, чи вони пішли туди задарма, у що я мало вірю, чи їх перепродали. Бо я вже десь у пабліках бачив оголошення, що якщо вас призивають, то купіть оце і оце, зокрема, й аптечки. Цим людям за старими законами треба рубати руки, бо вони наживаються на житті солдатів. Базар є базар, а допомога фронту – зовсім інша річ. Ці люди мають бути покарані серйозно, щоб іншим було зась», – підсумував Нестор Зарічний.

Нагадаємо, до України був направлений великий контейнер з аптечками, протигазами, спальними мішками, зимовою формою і взуттям був направлений до України фондом Злучений український американський допомоговий комітет (ЗУАДК) ще 14 жовтня минулого року.

Отримати вантаж мали партнери американців в Україні – «Центр волонтерства та захисту», але допомога по дорозі десь випарувалася. Проте не вся – 8 листопада благодійники зі здивуванням побачили пресреліз Львівської обласної військової адміністрації, де було вказано, що їхня військова допомога вже роздана військовим. Причому серед цієї допомоги не виявилося найдорожчої її частини – аптечок. Акти прийому-передачі вантажу в обладміністрації, попри обіцянки, не надали.


В Україні зникли 10 тисяч американських аптечок. Історія шахрайства, яке розслідує ФБР

СКАНДАЛ

Павло Вуєць, glavcom.ua

В Україні зникли 10 тисяч американських аптечок. Історія шахрайства, яке розслідує ФБР
Вантаж тактичних аптечок IFAK випарувався по дорозі в Україну. «Главком» описує схему магічного зникнення цінного вантажу. Колаж: glavcom.ua

Благодійний вантаж на мільйон доларів не можуть знайти ані влада, ані правоохоронці

В Україні – черговий гучний скандал з гуманітарною допомогою. Ця неприглядна історія сталася ще восени минулого року, але зараз у всіх подробицях спливла на поверхню. Особливої пікантності скандалу додає той факт, що у зникнення вантажу, який був призначений для військових, виявилась вплутана Львівська військова обладміністрація. Цю справу вже розслідує американське ФБР. Вона може стати ударом по репутації України, як великого «гуляй-поля» для різноманітних шахрайських оборудок, де може «загубитися» все, що завгодно.

Йдеться про партію з 10 тисяч тактичних аптечок IFAK (Individual First Aid Kit) загальною вартістю 33,6 млн грн, яка не доїхала до адресата. Великий контейнер з аптечками, протигазами, спальними мішками, зимовою формою і взуттям був направлений до України фондом Злучений український американський допомоговий комітет (ЗУАДК) ще 14 жовтня минулого року. Отримати вантаж мали партнери американців в Україні – «Центр волонтерства та захисту», але допомога по дорозі десь випарувалася.

Проте не вся – 8 листопада благодійники зі здивуванням побачили пресреліз Львівської обласної військової адміністрації, де було вказано, що їхня військова допомога вже роздана військовим. Причому серед цієї допомоги не виявилося найдорожчої її частини – аптечок. Акти прийому-передачі вантажу в обладміністрації, попри обіцянки, не надали.

Власне розслідування, яке намагалися провести донори з українськими партнерами, тільки ще більше їх заплутало. Виявилося, що вантаж, який був зареєстрований польською митницею, за твердженням українських митників, до України ніколи не заїжджав. Те, що частина речей з нього опинилася у розпорядженні ОВА, можна пояснити лише розпломбуванням контейнера на кордоні. Але де поділася найкоштовніша його складова – досі загадка.

Благодійники з Допомогового комітету грішать на американку українського походження Лілію Тащук, яка з самого початку запропонувала їм оплату доставки цього контейнера в Україну. Вона представляла таку собі «Інтелігентну організацію», яка після розголосу цієї історії зникла з радарів. Всі спроби з’ясувати долю вантажу через обладміністрацію, яка несподівано взяла участь в його роздачі, були марними, хоча палети з тактичними аптечками були помічені на одному із львівських складів, який використовувався обласна влада.

Втім, згодом адміністрація від цього складу відхрестилася, а координаційний центр із питань надання гуманітарної допомоги обладміністрації, який раніше мав відношення до цього приміщення, виявився організацією-фантомом. Принаймні перший заступник голови Львівської обладміністрації Андрій Годик розповів виданню NGL.media, що адміністрація не мала з цим центром юридично оформленої співпраці.

У листопаді 2022 року керівники Допомогового комітету звернулися в українські та американські правоохоронні органи з вимогою з’ясувати, куди ж подівся вантаж на суму понад $1 млн. Звернувся до поліції та прокуратури і голова Львівської ОВА Максим Козицький, який запідозрив, що в цьому випадку може йтися про крадіжку гуманітарки.

«Досі залишається відкритим питання, чи потрапляли аптечки на територію України і, якщо так, то що з ними сталося? Десять тисяч аптечок не могли просто розчинитися безслідно», – ставить очевидне питання губернатор. Слідство у цій справі триває й досі.

Американська сторона довго зберігала мовчання щодо цього випадку, аби, як вона сама зараз пояснює, не дискредитувати Україну з її й так неоднозначним корупційним іміджем на Заході. Але непробивний «глухар», який тягнеться ще з минулого року, вимусив Злучений український американський допомоговий комітет вийти з жорсткими заявами.

Голова комітету Нестор Зарічний та керівник фонду «Центр волонтерства та захисту», який мав прийняти американський вантаж в Україні, бізнесмен Андрій Немировський вперше докладно розповіли «Главкому» свою версію подій та пояснили, які сліди в цій скандальній історії залишила Львівська обладміністрація.


 Купити квартиру в Чернівцях
Коментарі:
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації