Махінації хмельницького забудовника, який будує у Чернівцях, тягнуться роками (ВІДЕО)

РОЗСЛІДУВАННЯ НАШИХ КОЛЕГ / 


Точкою відліку нашого розслідування став 2011 рік. Саме тоді хмельницький забудовник, який виграв інвестиційний конкурс на зведення житлового мікрорайону на проспекті Незалежності, чомусь змінив свою назву.

 

- У свій час господарюючий суб’єкт - тоді це "Хмельницькбудінвест" - на конкурентних засадах зайшов у місто, - повідомив Олександр Шиба, начальник юридичного управління Чернівецької міськради.

 

- "Хмельницькбудінвест" відмовився від ведення цього проекту і зайшов його правозасновник, правонаступник, як вони зазначають, - сказав Микола Чоп’юк, адвокат.

 

Але про це трохи згодом. Однією з умов конкурсу, за якою саме хмельницький забудовник отримав право будуватися на проспекті, був чималий інвестиційний внесок.

 

- Умовами, які дали можливість інвестору, а це "Хмельницькбудінвест", зайти на цю земельну ділянку і зробити певний бізнес-проект, є досить значні кошти, які були сплачені до бюджету міста, - пояснив Олександр Шиба, начальник юридичного управління Чернівецької міськради.

 

- Сплатили кошти як інвестиційний внесок пайовий за цей конкурс. Учасниками були декілька фірм, ми дали найбільшу ціну за право оренди, відповідно, інвестували в місто Чернівці певну суму грошей, - розповів Андрій Немерюк, директор ТОВ "Гіпербуд".

- Однією з умов конкурсу є те, що компанія "Хмельницькбудінвест" сплачує чи 6 мільйонів 200 тисяч гривень на розвиток інженерної інфраструктури цього району, тобто дороги, комунікації, чи передає міськраді недобудований спортивно-оздоровчий комплекс за адресою: Головна, 265-А, - зазначив Андрій Олійник, радник Чернівецького міського голови.

- Усе ніби складалося досить так вдало і тоді взаємовигідно, - сказав Олександр Шиба, начальник юридичного управління Чернівецької міськради.

Щоправда, вже на цьому етапі починають випливати деякі розбіжності. І стосуються неточності ціни недобудованого спорткомплексу.
 
 
- Він на той час належить компанії "Хмельницькбудінвест", яка оцінює його на момент подання комерційної пропозиції - на початок 2007 року - у 7 мільйонів 420 тисяч гривень, відповідно до акту оцінки, - підкреслив Андрій Олійник, радник Чернівецького міського голови.

Але придбав "Хмельницькбудінвест" будівлю за суму значно меншу. І про це свідчить договір купівлі-продажу, оформлений незадовго, в кінці 2006 року, каже Андрій Олійник. - Компанія "Хмельницькбудінвест" купує цю будівлю незавершеного спорткомплексу в християнської церкви "Нове життя", яка зареєстрована в місті Чернівці, за 904 тисячі гривень, - зауважив Андрій Олійник, радник Чернівецького міського голови. І вже у цьому активісти бачать порушення.

- Чи при купівлі комплексу було спеціально занижено його оціночну вартість, але, оскільки тоді оцінку робило саме БТІ, то ми вбачаємо, що на етапі подання комерційної пропозиції фіктивно була завищена вартість, - заявив Андрій Олійник, радник Чернівецького міського голови.

Це був перший тривожний дзвінок. Згодом громадськість насторожила заява забудовника до Чернівецької міськради щодо зміни назви фірми. - Оскільки "Хмельницькбудінвест" реорганізувалося і за розподільчим балансом, тобто виділило з себе компанію "Гіпербуд", виконавчим директором якої є так само А. І. Немерюк, котрий укладає всі подальші угоди, - пояснив Андрій Олійник, радник Чернівецького міського голови.

А приховувати, напевно, є що. Аби зрозуміти, чому фірма так раптово змінила назву, ми відкрили реєстр судових рішень. І виявилось, що майже 5 років тому, наприкінці 2011-го, щодо посадових осіб "Хмельницькбудінвест" відкрили кримінальне провадження. За фактом привласнення державних коштів.

- Під час проведення ремонтних робіт, у період із серпня по грудень 2010 року, посадові особи Хмельницького обласного музично-драматичного театру ім. Старицького та посадові особи ТОВ "Хмельницькбудінвест" завищили об’єм і вартість робіт по капітальному ремонту покрівлі театру... та виготовили фіктивну відомість на виплату грошей, внаслідок чого незаконно привласнили бюджетні кошти в сумі 417 000 гривень, - йдеться у судовому рішенні.

І саме в кінці 2011 року "Хмельницькбудінвест віддає свої активи ТОВ "Гіпербуд". Адже з реєстру видно, що, починаючи з 2012 року, відкривається ряд кримінальних проваджень щодо хмельницької фірми. Зокрема за шахрайське заволодіння кредитними коштами і за знищення іпотечного майна.

- У нас є всі підстави думати, що, отримуючи кредитні кошти від банків під неіснуюче майно, чи під якесь майно, яке не передавалося потім банкам, активи всі передаються дочірнім компаніям, компанії далі ведуть господарську діяльність, а сама компанія "Хмельницькбудінвест" має кримінальні провадження і не має жодного майна, щоб компенсувати ці втрати банкам і компаніям-кредиторам, - підкреслив Андрій Олійник, радник Чернівецького міського голови.

- "Гіпербуд" - не правонаступник, а просто ще одна структура для того, щоб на тому похоронити всі проблеми, а це нова структура, - зазначив Микола Чоп’юк, адвокат.

І за витягом з відкритого державного реєстру речових прав на нерухоме майно видно, що правоохоронці все ж відстежували ланцюг створення будівельних фірм. Адже на грудень 2015 року виконавча служба Хмельницької області арештовує все нерухоме майно вже компанії "Гіпербуд". А з фірмою "Хмельницькбудінвест" взагалі відбулись цікаві метаморфози.

- Під тим самим кодом ЄДРПОУ "Хмельницькбудінвест змінює назву на "Дубнобудсервіс". Далі... "Дубнобудсервіс" із 2015 року перебуває у стані ліквідації, припинення, тобто він стає банкрутом. Але з 6-го місяця 2015 року створюється нове підприємство "Хмельницькбудінвест", уже під іншим кодом, - пояснив Андрій Олійник, радник Чернівецького міського голови.

Тобто це означає, що можна зберегти собі ім’я і торгову марку, похоронивши всі свої боргові зобов’язання. Проте вберегти репутацію складно. Тим паче, що чернівецькі міські депутати висловили своє ставлення до всіх порушень з боку хмельницького забудовника і розірвали договір про оренду землі.

- Ми, вивчивши це рішення, підтвердили повторно припинення права користування, - повідомив Олександр Шиба, начальник юридичного управління.

- Ситуація критична, складна, і ми працюємо в межах чинного законодавства. На жаль, досвід показує, такі конфлікти будуть довготривалими, - зауважив Олексій Каспрук, Чернівецький міський голова.

- Депутати, які просто піаряться перед усіма на цих сесіях і розповідають незаконні речі. Подали судові позови на втрати до ЖБК і до міської ради. Більше 100 тисяч, поки я не можу вам сказати, більше 100 тисяч гривень, - зазначив Андрій Немерюк, директор ТОВ "Гіпербуд".

- Андрій Іванович обманює і громадськість, і всіх інших. Тому що у Хмельницькому, звідки він родом, у нього також є великі проблеми, - запевнила Антоніна Бабюк, громадська активістка.

Так, Хмельницька міська рада ще рік тому розірвала договір про оренду землі із ТОВ "Грандпалац".

- "Грандпалац" - це товариство, яке має прямий зв'язок із "Хмельницькбудінвестом", "Гіпербудом", "Чернівцібудінвестом", "Дубнобудсервісом". Це всі компанії, які належать пану Немерюку, - стверджує Антоніна Бабюк, громадська активістка. Ще з 2014 року кримінальне провадження щодо "Гіпербуду" розглядають також і в слідчому управлінні Чернівецької області.

- Вносилися відомості на підставі колективного звернення інвесторів щодо службових осіб ТОВ "Гіпербуд" з приводу заволодіння інвестиційними коштами інвесторів на будівництво торговельного центру, що розташований на проспекті Незалежності, 131 у місті Чернівці, - повідомив Антон Марчук, начальник слідчого відділу слідчого управління ГУНП Чернівецькій області.

Такі проблеми у хмельницької фірми всюди. І в цьому ланцюзі зав’язані всього декілька дійових осіб і лише одна адреса. Хмельницький експериментальний завод колись він був державним, згодом перетворився в акціонерне товариство. І в 2014 році підприємство бере кредит у компанії "Гіпербуд" і передає в заставу своє майно.

- Ми можемо, з точки зору логіки, розуміти, що суми неспівмірні з вартістю майна. Хмельницький завод не сплачує кредитні кошти компанії "Гіпербуд" і "Гіпербуд" може за невеличкі кошти отримати нерухоме майно заводу, - пояснив Андрій Олійник, радник Чернівецького міського голови.

І більшість будівельних фірм зареєстровані саме за адресою заводу. Засновники фірм всюди одні і ті ж: Галина Бевза, теща Андрія Немерюка та Павло Зирянов, хмельницький пастор. Тобто є низка компаній, зареєстрованих на одних і тих самих засновників, пов'язаних між собою. Цікаво також, що генпідрядником будівництва на Немирівській є компанія "Гіпербуд Капітал". Окрім схожої назви, засновником і директором є Дмитро Лашковіцер. Що цікаво, він є також засновником і директором Хмельницького експериментального заводу.

Родинні зв’язки, віросповідання та спільні, вигідні лише для обраних, інтереси. Аби втілити сумнівні напрацьовані схеми, керівники будівельних фірм налагодили тісний зв’язок із потрібними людьми. Та у бажанні збагатитися забули про тих, для кого будують. Як наслідок - численні судові процеси, втрачені гроші та час. Тож, доки феміда шукає винних, а чиновники складають чорні списки, думайте, куди ви вкладаєте кошти.  
 

DIM RIA
Більше новин по темі:
Не пропускайте важливих новин!
Увімкніть сповіщення, та отримуйте новини моментально після публікації