Архівні новини зі старого сайту в процесі переносу, тому тимчасово зображення будуть недоступні. Вибачте за незручності

На Буковині широко відзначили 110-ліття від Дня народження художника та орнаменталіста Георгія Гараса

  • 7027

МИСТЕЦТВО / 27 лютого цього року буковинською громадськістю широко відзначалася 110-та річниця від Дня народження художника, орнаменталіста, Заслуженого майстра народної творчості УРСР з 1965 р. Гараса Георгія Олексійовича. З нагоди цієї події у рідному місті мистця було проведено ряд масових заходів: панахида на могилі хдожника, урочистості у музеї Г.О.Гараса та святковий концерт з нагоди цього свята у медичному коледжі м. Вашківці.

Майстер народився 27 лютого 1901 року у мальовничому передгірському містечку Вашківці Вижницького району Чернівецької області. З ранньої юності він захопився місцевою орнаментикою і почав сторювати власні малюнки орнаментів. Після закінчення гімназії у рідному місті талановитий хлопець у 1920-х рр. навчається у приватній малярській школі під керівництвом художника Крутохвилі. У цей час поряд із орнаментами майстер створює портрети та натюрморти.

У післявоєнний час Георгій Гарас продовжує улюблену справу. За зразками його візерунків створюються різноманітні вишиті вироби та килими не тільки на Україні, а й за її межами. Твори автора друкуються у багатьох радянських журналах – «Україна», «Радянська жінка», «Народна творчість та етнографія», «Мистецтво», «Огонек» та ін. У 1966 р. відбулася перша персональна виставка митця. За майже 40 років творчості Георгій Олексійович створив близько трьох тисяч нових зразків буковинського орнаменту на основі народних взірців.

Основою творів Г. Гараса є різноманітні геометричні елементи та яскрава, характерна для гірських районів нашого краю, колірна гама, у якій тісно переплелися чорний, червоний, жовтий, золотисто-оранжевий та зелений кольори. Особливої ажурності та легкості малюнкам надають просвіти білого тла.

Майстер створив також цілу галерею ишитих портретів визначних літературних діячів України, серед яких: Тарас Шевченко, Іван Франко, Ольга Кобилянська, Юрій Федькович та ін.

31 січня 1972 року відомий буковинський художник-орнаменталіст помер. А у 1995 році йому посмертно було вручено обласну літературно-мистецьку премію імені С. Воробкевича.

У 2008 році на честь митця започатковано щорічну обласну премію ім. Георія Гараса, якою відзначаються буковинські митці, що зробили вагомий внесок у збереження, відродження та розвиток народного мистецтва Буковини.Ольга ДЕНИСОВА, для БукІнфо (с)