Архівні новини зі старого сайту в процесі переносу, тому тимчасово зображення будуть недоступні. Вибачте за незручності

До отруєнь російського опозиціонера Кара-Мурзи причетні співробітники ФСБ, що отруїли Навального — Bellingcat і The Insider

  • 482

ТЕРОР ПУЙЛА /


Співробітники ФСБ, які, імовірно, організували отруєння російського опозиціонера Олексія Навального, двічі намагалися отруїти журналіста і опозиційного політика Володимира Кара-Мурзу-молодшого, — про це йдеться в розслідуванні Bellingcat і The Insider.


За даними розслідування, за три місяці до першого отруєння Кара-Мурзи в травні 2015 року співробітники ФСБ стежили за політиком і слідували за ним до Томська, Санкт-Петербурга, Калінінграда і Казані. В одній з чотирьох поїздок брав участь Костянтин Кудрявцев - член групи, яка стежила за Навальним. Також за Кара-Мурзою стежив співробітник ФСБ Роман Мезенцев - інший ймовірний учасник отруєння Навального.

Кара-Мурзі стало погано за дві доби після повернення з Казані до Москви. Розслідувачі Bellingcat і The Insider припустили, що політика отруїли, нанісши токсин в його московській квартирі або на його нижню білизну, коли той ще був у Казані.

Коли Кара-Мурза потрапив до лікарні, лікарі стверджували, що в нього «серцева недостатність». Автори розслідування зауважили, що отруєння Навального і Кара-Мурзи схожі: останнього теж не хотіли відправляти на лікування за кордон через «нетранспортабельність», а у ЗМІ почала з'являтися інформація про те, що він нібито «переборщив з антидепресантами».

Після того, як політик одужав і продовжив поїздки країною, стеження за ним поновилося. У 2016 році співробітники ФСБ їздили за Кара-Мурзою до Казані, Санкт-Петербурга і Нижнього Новгорода, де його, зокрема, «супроводжував» Костянтин Кудрявцев.
 
Вдруге його отруїли 2 лютого 2017 року - на думку авторів розслідування, отруту могли нанести на його зубну щітку.

Після другого отруєння дружина Кара-Мурзи Євгенія передала зразки його крові до ФБР, але результати дослідження засекретили. У розсекреченому фрагменті звіту ФБР йшлося про те, що Кара-Мурзу навмисно отруїли, але не уточнювалося, чим саме.

В іншій частині розсекреченого документа згадується, що в кінці січня 2018 року у Вашингтоні готувалися до візиту людини, яка попросила про зустріч з директором ФБР Крістофером Реєм. Розслідувачі зазначили, що в цей період до США прилітали глава ФСБ Олександр Бортніков, глава СЗР Сергій Наришкін і глава ГРУ Ігор Коробов.

Читайте також: Почалася зовсім інша гра. Як Навальний відрізав Росії шлях до домовленостей із Заходом і до чого це призведе
The Insider пише, що така секретність може бути пов'язана з певною домовленістю між російськими силовиками і їхніми американськими колегами.

Отруєння Олексія Навального
 

Головний критик Кремля Олексій Навальний був отруєний 20 серпня 2020 року в Росії нервово-паралітичною речовиною з групи Новачок. Такою самою речовиною в 2018 році отруїли колишнього співробітника ГРУ Сергія Скрипаля та його дочку в британському Солсбері.

Висновки про отруєння Новачком підтвердили три незалежні лабораторії в Німеччині, Франції та Швеції, а також Організація із заборони хімічної зброї.

Згідно з результатами спільного розслідування Bellingcat і The Insider, до якого залучили і самого Навального, ключову роль в його отруєнні зіграли співробітники спеціального підрозділу Інституту криміналістики ФСБ РФ.

Спецоперація проводилася групою зі щонайменше восьми осіб, які стежили за опозиціонером з 2017 року.

Після повернення до Росії 17 січня 2021 року політика затримали нібито через порушення випробувального терміну у справі Ів Роше, а потім засудили до 3,5 років колонії.