Архівні новини зі старого сайту в процесі переносу, тому тимчасово зображення будуть недоступні. Вибачте за незручності

"Суттєве потепління". Голова Укргідрометцентру Микола Кульбіда дав прогноз на літо і розповів про зміни клімату

  • 1483

НАРЕШТІ ЛІТО /


Директор Українського гідрометцентру Микола Кульбіда прогнозує "суттєве і помітне" потепління до +25...+27 градусів в Україні з 5 червня. Але дощі триватимуть.


"Суттєве і помітне потепління розпочнеться найближчими днями, починаючи з 5 червня. І надалі буде доволі тривалий період високої температури аж до +25...+27 градусів. Дощі стовідсотково будуть, але зараз прогнозувати, в яких регіонах вони випадуть і якої інтенсивності, просто неможливо, тому що таких прогнозів і моделей на сьогодні метеорологічна наука не має. Проте можна констатувати незначне збільшення кількості опадів у літній період. Однак за високої температури повітря протягом тривалого часу ефективність цих опадів зменшується, тому що збільшується випаровування вологи з верхніх шарів ґрунту", — повідомив Кульбіда в ефірі Українського радіо.

Він нагадав, що влітку часто бувають зливи, і опади "досить швидко стікають у низини", через що немає поповнення метрового шару ґрунту для того, аби був забезпечений надійний і стабільний розвиток рослин.

Кульбіда констатував, що за останній рік осінь не надто відрізнялася від зими, а зима від весни. Водночас, за його словами, немає ймовірності, що в майбутньому на Україну чекає невиражена сезонність.

"Для кожного сезону є свої характерні особливості. Питання в тому, що буде дещо стиратися межа між осінню і зимою, між зимою і весною. Хоча тривалість весняного періоду в Україні за останні 25-30 років зменшилася майже на 2 тижні. Весна стала коротшою, літо настає швидше. Нинішній рік не дуже характерний у цьому", — сказав директор Укргідрометцентру.

Кульбіда звернув увагу на наслідки кліматичних змін, які відбуваються не лише в Україні, а й в усьому світі, та продовжують прогресувати. Зокрема, вони відображаються на зростанні середньорічної температури.

Водночас експерт каже, що за останні 25 років середня температура зимового періоду підвищилася майже на 2 градуси, але середня температура травня практично не змінилася. Саме тому такий травень, який був цьогоріч в Україні, є радше не винятком, а правилом.

Кульбіда зазначив, що в Україні кількість днів з високою температурою повітря і проблеми із засушливими явищами, які шкодять сільському господарству, найбільш характерні для степових районів півдня. За його словами, наразі, за винятком півдня Одеської області, ситуація з ростом і розвитком сільськогосподарських культур цілком задовільна і навіть хороша, оскільки "відбулося поповнення запасів вологи, яких вистачить щонайменше на місяць для того, аби рослини встигли пройти критичні фази розвитку".

Кульбіда розповів, що деякі метеостанції в Україні є спеціалізованими: вони вимірюють сонячну радіацію та озон.
 

"Здебільшого ці станції оснащувалися ще за радянських часів, тому більшість із них працює в ручному режимі на стандартному метеообладнанні. Автоматизація триває у нас, на жаль, слабувато. Можливості держави для модернізації такої кількості гідрометеорологічних станцій дуже обмежені", — зазначив директор Укргідрометцентру. 

 

За даними Українського гідрометцентру, в перший місяць літа в Україні прогнозують дощі, грози та помірно теплу погоду. Середня місячна температура триматиметься в межах 18-22 градусів, а подекуди може пригріти до +39.